صفحه نخست >> سایر ویژه ها تعداد نظرات: 0

دهان و دندان/

ايمپلنت از چه جنسي است و چگونه کار گذاشته مي شود ؟

ايمپلنت هاي دنداني که به فرم پيچ مي شود از جنس تيتانيوم بوده و داخل استخان فک قرار داده مي شوند، سپس اين پيچ به استخوان جوش مي خورد. در ترميم دندان هاي از دست رفته بيشتر از ايمپلنت هاي به شکل ريشه دندان Roof form implant استفاده مي شود. اين نوع ايمپلنت ها سابقه تاريخي طولاني دارند و از ۴۰۰۰ سال قبل در چين و ۲۰۰۰ سال قبل در مصر و ۱۵۰۰ سال قبل در تمدن اينکاها از طلا به شکل ريشه دندان استفاده مي شده است .

کد خبر: 2310

ايمپلنت هاي دنداني که به فرم پيچ مي شود از جنس تيتانيوم بوده و داخل استخان فک قرار داده مي شوند، سپس اين پيچ به استخوان جوش مي خورد. در ترميم دندان هاي از دست رفته بيشتر از ايمپلنت هاي به شکل ريشه دندان Roof form implant استفاده مي شود. اين نوع ايمپلنت ها سابقه تاريخي طولاني دارند و از ۴۰۰۰ سال قبل در چين و ۲۰۰۰ سال قبل در مصر و ۱۵۰۰ سال قبل در تمدن اينکاها از طلا به شکل ريشه دندان استفاده مي شده است .

مزايا و کاربرد ايمپلنت چيست ؟
با به کارگيري ايمپلنت از تحليل استخوان در يک ناحيه بي دندان جلوگيري خواهد شد . مناسب ترين و آرماني ترين شرايط استفاده از ايمپلنت ، وجود استخوان فک به اندازه کافي کيفيت مناسب است . در شرايط کمبود استخوان در هر دو فک بيمار با استفاده با استفاده از مواد پيوندي و استخوان ساز و تکنيک هاي جديد امکان به کارگيري ايمپلنت هاي دنداني فراهم مي شود .

طول عمرهاي ايمپلنت هاي دنداني چقدر است ؟
با پيشرفت هايي که دندانپزشکي نوين داشته انتظار مي رود بيشتر ايمپلنت ها عمر نا محدودي داشته باشند البته طول عمر يک درمان ايمپلنت بستگي به عوامل متعددي دارد که بهداشت و نحوه نگهداري توسط بيمار، قطر و طول ايمپلنت، توزيع صحيح نيروها روي ايمپلنت موثرند .

براي چه کساني نمي توان ايمپلنت گذاشت ؟
در مواردي که بدن توانايي ترميم و التيام را نداشته باشد ( مانند ديابت کنترل نشده ) امکان استفاده از ايمپلنت نيست . البته در صورتي که ديابت فرد تحت کنترل پزشک قرار گيرد درمان موفقيت آميز خواهد بود . در افرادي که براي درمان سرطان ها ، شيمي درماني مي شوند پس از پايان درمان هاي مذکور امکان گذاشتن ايمپلنت وجود دارد .

چه کسي عمل ايمپلنت را انجام مي دهد ؟
کاشت دندان از عمال تکنيکي و علمي دندانپزشکي است و تکنيک هاي آن در سطح بالايي قرار دارد . هيچ دندانپزشکي نه مايل است و نه قادر استکه تمام اعمال دندانپزشکي نوين را انجام دهد . همواره تيمي از متخصصين مي توانند ايمپلنت را در دهان شما جاي دهند . اين تيم شامل جراح دهان يا متخصص لثه، متخصص پروتز، متخصص ترميمي يا دندانپزشکي است که آموزش دانش ايمپلنت را در سطح عالي آموخته باشند . عموما يک تيم حرفه اي براي درمان ارجحيت دارد زيرا همه ي اعضا پيش از درمان ، بيمار را معاينه کرده و براي درمان ، تشخيص و درمان علمي را ارائه مي کنند .

نگهداري ايمپلنت چگونه است ؟
رعايت بهداشت مطلوب بسيار حائز اهميت است بنابر اين بايد استفاده از نخ هاي مخصوص برسهاي مخصوص و مسواک هاي واتر پيک با دقت اطراف پايه هاي ايمپلنت تميز مي شود که اين کار توسط متخصصين آموزش داده مي شود .

هزينه درمان ايمپلنت :
هزينه هاي درمان بستگي به نوع ايمپلنت هاي دنداني متغير است اما حتي الامکان بهتر است از سيستم هاي شناخته شده و مورد تاييد سازمان هاي معتبر دندانپزشکي استفاده شود . سيستم هاي ارزان و غير استاندارد صدمات غير قابل جبراني را به بار خواهند آورد ولي ايمپلنت هاي استاندارد طول عمر نامحدودي دارند . شايان ذکر است هزينه درمان با توجه به تجهيزات و مواد بهره گيري از تکنيک هاي جديد نسبت به انواع ديگر پروتز بالا نيست به گونه اي که هزينه يک واحد ايمپلنت تقريبا برابر يک بريچ سه واحدي ايده آل است .

دست آورد هاي کاشت دندان در سال چيست ؟
با استفاده از روش overdenture بيماران محترم با حداقل زمان احساس واقعي دندان طبيعي را احساس خواهد کرد . روش جديد immediate implantation ( کاشت سريع ) که ايمپلنت درست پس از کشيدن دندان جاي گذاري شود . در صورتي که ضخامت استخوان و سلامتي استخوان ايده آل باشد در حداقل زمان بيماران صاحب دندان هاي طبيعي و زيبا و کار آمد خواهد شد . امروز با بهره گيري از جديدترين وسايل تشخيص از جمله توموگرافي کامپيوتري و سه بعدي و ساخت مدل راهنما کيفيت – کميت استخوان و تعيين موفقيت درمان ايمپلنت وتعيين زاويه قرارگيري ايمپلنت به راحتي براي تيم کاشت دندان ميسر است .

بالاخره :
بنابراين با بهره گيري از روشهاي جديد و تکنولوژي روز دنيا دانش ايمپلنت آن چنان گسترش يافته که بيماران نگراني هاي قبلي خود را نسبت به نتيجه درمان، موفقيت درمان و يا درد و تروماهاي ناشي از کاشت دندان براي هميشه فراموش خواهند کرد . در آخر همه بايد بدانيم کاشت ايمپلنت توسط متخصص کار آمد سهل تر از آن تصوري است که در ذهن داريم.

فان گذر/

نظرات بینندگان

ارسال نظر