صفحه نخست >> سایر ویژه ها تعداد نظرات: 0

آيا تبلت مي تواند جايگزين لپتاپ براي شما باشد؟

شايد شما نيز جزو آن دسته از کاربراني هستيد که چندي است پيرامون جايگزين کردن لپتاپ خود با يک تبلت دچار سوال و دودلي شده ايد. در واقع اين سوالي است که براي اغلب کاربران پيش مي آيد و با توجه به گسترش و توسعه استفاده از تبلت ها و ورود مدلهاي جديد و کارآمد آنها به بازار، شايد جايگزين کردن تبلت با لپتاپ چندان دور از ذهن هر کاربري نباشد؟ اما آيا زمان اين جايگزيني فرا رسيده است. ما يک پاسخ متقاعد کننده براي شما داريم.

کد خبر: 2307

شايد شما نيز جزو آن دسته از کاربراني هستيد که چندي است پيرامون جايگزين کردن لپتاپ خود با يک تبلت دچار سوال و دودلي شده ايد. در واقع اين سوالي است که براي اغلب کاربران پيش مي آيد و با توجه به گسترش و توسعه استفاده از تبلت ها و ورود مدلهاي جديد و کارآمد آنها به بازار، شايد جايگزين کردن تبلت با لپتاپ چندان دور از ذهن هر کاربري نباشد؟ اما آيا زمان اين جايگزيني فرا رسيده است. ما يک پاسخ متقاعد کننده براي شما داريم.
به گزارش «تابناک» در واقع پاسخ به اين سوال قبل از هر چيز نيازمند روشن کردن و تشريح يک نکته اساسي است و آن اينکه در حال حاضر چه استفاده اي از لپتاپ خود داريد و از داشتن يک تبلت چه اهداف و توقعاتي در ذهن شما است.

البته اين روزها با ورود تبلت ها قدرتمند و وجود نرم افزارهاي گوناگون براي آنها از هر مدل و با هر سيستم عاملي، روشن کردن اين نکته چندان ضرورتي هم ندارد اما پاسخ به آن ميتواند تا حد زيادي تصميم شما براي جايگزين کردن تبلت با لپتاپ را نهايي کند.

نکته دومي که بايد در نظر داشته باشيد اين است که سايز و اندازه تبلت را جدي بگيريد. به اين معني که بايد قبل از هر چيز مشخص کنيد که آيا با اندازه و ابعاد تبلت راحت هستيد يا خير. اين نکته از آن روي مطرح است که بسياري از کاربران تصور ميکنند که صرف داشتن يک تبلت براي مثال در ابعاد 10 اينچ ميتواند بسياري از مشکلات آنها را حل کند و در عين حال قابليت حمل آن نيز يک امتياز برتر نسبت به لپتاپ است.

اين ايده در واقع ناشي از تجربه کار با گوشي هاي هوشمند است و اغلب کار با يک تبلت همانند کار با يک گوشي هوشمند راحت تلقي ميشود. اما واقعيت اين است که اگر به ابعاد تبلت ها عادت نداشته باشيد يا نتوانيد با آن کنار بياييد، در کوتاه مدت به شدت از آن دلزده خواهيد شد. پس قبل از هر چيز دو نکته را براي خود روشن کنيد: اول توقعات خود از يک تبلت و دوم راحت بودن با ابعاد تبلت.

حال بگذاريد پاسخ اصلي در جايگزين کردن تبلت با لپتاپ را به اختصار براي شما تشريح کنيم:

در انتخاب يک تبلت براي جايگزين کردن با لپتاپ اولين قدم تعيين سيستم عامل است. اگر کاربر سيستم عامل ويندوز هستيد، پس قطعا تبلت هاي مجهز به سيستم عامل ويندوز بايد اولين گزينه مورد نظر شما باشد. در حال حاضر تعداد قابل توجهي از مدل هاي مجهز به سيستم عامل ويندوز 8.1 در بازار وجود دارد. در نظر داشته باشيد که حرکت از لپتاپ به يک تبلت مجهز به ويندوز در نسبت با مدل هاي مجهز به اندرويد و يا iOS بسيار کم دردسر و آسان است. به اين دليل که عملا با سيستم عامل ويندوز سر و کار داريد و در نتيجه ميتوانيد همه نرم افزارهاي محبوب و مورد نياز خود را بدون هيچ کم و کاست و تغييري داشته باشيد:

البته در اين ميان يک نکته است که بايد در نظر داشته باشيد. اينکه در خريد يک تبلت مجهز به ويندوز مدل هايي را مد نظر داشته باشيد که از نسخه ويندوز Full Version و نه Windows RT برخوردار هستند. بهاي اين تبلت ها کمي بيشتر است اما تفاوت در کار با آنها کاملا مشهود بوده و قطعا ارزش کمي هزينه بيشتر را دارد.

ضمن آنکه اخيرا بهاي اين مدل هاي مجهز به نسخه Full Version در بازار جهاني و داخلي نيز کم شده است و اکنون شما قادر هستيد با بهايي نزديک به 1.5 ميليون تومان يک تبلت مجهز به ويندوز داشته باشيد. از آنجايي که معمولا بر روي تبلت هاي کارهاي پردازشي سنگين نيز صورت نميگيرد، در نتيجه اي مدل تبلت ها ميتواند نياز هاي شما را به شکل کامل پوشش دهد. اما اگر به دنبال کارهاي پردازشي سنگين مثل کار با نرم افزارهاي گرافيکي هستيد، اساسا بايد فکر تبلت را از سر بيرون کرده و به دنبال All-in-One ها باشيد.

همچنين امتياز ديگر تبلت هاي مجهز به ويندوز در برابر نمونه هاي اندرويد و iOS در اين است که اين تبت ها از Flash Player به شکل کامل پشتيباني ميکنند و با اضافه کردن يک صفحه کليد قابل جداسازي تقريبا يک تبلت هيبريد خواهيد داشت.

اما اگر سيستم عامل تبلت مورد نظر شما چندان اهميتي ندارد – حتي در خصوص برخي از تبلت هاي مجهز به ويندوز – بايد ابتدا خود را با فناوري Cloud آشنا کرده و به آن عادت کنيد. از آنجايي که اغلب تبلت ها از فضاي حافظه اي محدودي برخوردار هستند – جز در مدل هاي گران قيمت – در نتيجه بايد بسياري از فايل ها و مستندات خود را بر روي فضاي Cloud و يکي از سرويس هاي Cloud ذخيره سازي کنيد تا به بحران کمبود حافظه برخورد نکنيد:

توجه داشته باشيد که حرکت به سمت يک تبلت اندرويد يا iPad يک تغيير بزرگ براي کاربري است که با لپتاپ مجهز به ويندوز مشغول است. اگر قصد داريد از تبلت خود براي وب گردي و بازي و امور عمومي ارتباطي مثلا در شبکه هاي اجتماعي استفاده کنيد البته جاي نگراني نيست و تقريبا همه اين گزينه ها بر روي تبلت هايي از اين مدل ها نيز وجود دارد.

اما اگر از يک نرم افزار خاص بر روي لپتاپ خود استفاده ميکنيد، قبل از حرکت به سمت اندرويد يا iPad حتما بررسي کنيد که آيا آن نرم افزار يا مشابه آن بر روي اندرويد يا iOS موجود باشد:

براي مثال اغلب کاربران از نرم افزارهاي مجموعه Office به عنوان يکي از نيازهاي اساسي خود ياد کرده و از اين مجموعه تقريبا به شکل روزانه استفاده ميکنند. اگر قصد خريد يک iPad را داريد، خبر خوب براي شما اين است که مجموعه آفيس براي iOS چندي پيش منتشر شده و اکنون به رايگان در اختيار کاربران است. اما در خصوص اندرويد هرچند تقريبا کار انتشار در مراحل نهايي است اما هنوز بايد منتظر باشيد و دقيقا مشخص نيست که اين مجموعه براي اندرويد در چه زماني به شکل نهايي منتشر ميشود. تا آن زمان بايد از App هاي تحت وب اين مجموعه استفاده کنيد.

در نهايت اينکه بهترين راه براي فهميدن اينکه جايگزين کردن تبلت با لپتاپ اين است که قبل از تصميم نهايي، مدتي را صرف تجربه کار با تبلت مورد نظر خود و بررسي تجربه ساير کاربران با آن در فضاي نت کنيد. ضمن آنکه هيچ دليلي وجود ندارد که نبايد هم لپتاپ و هم تبلت را در کنار هم داشته باشيد.

تمام پاسخ خلاصه ما براي شما در سه نکته اساسي نهفته است که به شکل مفصل در بالا به آن اشاره کرديم: اول: در نظر گرفتن ابعاد تبلت و راحت بودن با آن، دوم: توقعات از يک تبلت و کار با آن و سوم: تصميم در خصوص سيستم عامل و تحقيق پيرامون مدل مورد نظر.
تابناک/

نظرات بینندگان

ارسال نظر