صفحه نخست >> سایر ویژه ها تعداد نظرات: 0

صبح که از خواب بيدار مي شوم ، نگرانم

خانمي 37 ساله هستم و 2 فرزند دارم. همسرم دلسوز و فداکار است. به لطف خداوند زندگي معمولي و آرامي دارم، با اين که فکر مي کنم همه چيز به لطف خداوند مرتب است باز بيشتر اوقات صبح ها که از خواب بيدار مي شوم، نگراني بي مورد و اضطراب دارم. چه کنم؟

کد خبر: 2133

خانمي 37 ساله هستم و 2 فرزند دارم. همسرم دلسوز و فداکار است. به لطف خداوند زندگي معمولي و آرامي دارم، با اين که فکر مي کنم همه چيز به لطف خداوند مرتب است باز بيشتر اوقات صبح ها که از خواب بيدار مي شوم، نگراني بي مورد و اضطراب دارم. چه کنم؟
عليرضا عبدي، کارشناس ارشد روان شناسي
خواهر گرامي، اين که شما از وضعيت کلي زندگي تان راضي هستيد، خوشحال کننده است. با اين حال اگر شما جزو افرادي هستيد که نمي دانيد چه طور بايد از دست اين دلشوره ها رها شويد و مدام با آن درگير هستيد، چند توصيه ساده براي تان دارم.
البته توجه داشته باشيد که دلايل اضطراب شما در هنگام بيدار شدن از خواب به رفتارها و تفکرات شما در طول روز برمي گردد و با رعايت برخي نکات مي توانيد اضطراب هاي بي موردتان را کنترل کنيد.
کلاه تان را قاضي کنيد
يک کاغذ و قلم برداريد و بنويسيد چند وقت است که بدون دليل منتظر دريافت خبرهاي بد هستيد و مدام دلشوره داريد؟ به طور مثال، شما احساس مي کنيد که اگر فرزندتان دير کند، حتما تصادف کرده است يا اگر تلفن زنگ بزند و قطع شود، دلهره مي گيريد که حتما فردي مي خواسته، خبر بدي را به شما بدهد اما تماس اش قطع شده است؟! حالا بنويسيد چند بار اين دلشوره ها واقعا صحت داشته و اضطراب شما بدون دليل نبوده است.سپس کلاه تان را قاضي کنيد تا دريابيد که نبايد هميشه منتظر خبرهاي بد بود. همچنين در آينده که دلشوره گرفتيد، يادتان بيايد انتهاي اين دلشوره هاي شما هيچ اتفاق بدي براي‌تان نخواهد افتاد.

پيش داوري را کنار بگذاريد
يکي از دلايل ايجاد چنين دلشوره هايي، پيش داوري منفي از رفتارهاي ديگران است. به طور مثال اگر شما شاغل هستيد و مي بينيد همکارتان در حال گفت و گو با رييس تان است و با آمدن شما حرف اش را قطع مي کند، بي دليل دلشوره نگيريد که حتما درباره شما صحبت مي کرده است و تا پايان روز منتظر وقوع حادثه بدي باشيد.
درباره آنچه شما را مي آزارد با همسرتان صحبت کنيد
فردي که قابل اعتماد باشد و از نظر شخصيتي مانند شما دلشوره هاي بي دليل نداشته باشد، مي تواند گوش شنواي شما شود و به شما انرژي مثبت بدهد. شما در گفت و گو با شوهرتان مي توانيد از بار استرس و غمي که در دل داريد، بکاهيد.
از تکنيک هاي آرام سازي استفاده کنيد
حتما ساعتي از روز را به خودتان اختصاص دهيد و آن کاري را که باعث خشنودي تان مي‌شود، انجام دهيد.اگر همه لحظات شبانه روز درگير شوهر، فرزند و کار باشيد و خودتان را فراموش کنيد، کم مي آوريد و به مرور حتي در انجام وظايف خود در قبال آن ها نيز موفق نخواهيد بود.شايد در يک ساعت خاص، دل تان بخواهد پياده روي کنيد، مجله بخوانيد يا دوستي را ملاقات کنيد. اين که اهل معاشرت باشيد، مي تواند در کاهش دغدغه و دلشوره شما موثر باشد.

خراسان/

نظرات بینندگان

ارسال نظر