صفحه نخست >> سایر ویژه ها تعداد نظرات: 0

رپرها مجوز مي‌گيرند؟

اگر تقليد باشد زشت است. بسياري از کارهاي پاپ و رپ در ايران تقليد و ژست و اداست که آن را زشت کرده است. رپ در ايران چون تقليدي است زشت است ولي وقتي به سياهپوستي نگاه مي‌کنيم که دارد با رپ به وضعيت زندگي خود اعتراض مي‌کند زشت نيست.

کد خبر: 2000

متن پيش رو در ابتکار منتشر شده و انتشار آن به معني تاييد تمام يا بخشي از آن نيست.

«گفت‌آواز» معادلي است که در نامه‌نگاري‌هاي رسمي به جاي موسيقي رپ استفاده مي‌شود! معادلي که در ميان هواداران اين نوع موسيقي کمتر استفاده شده است.
شايد کمتر کسي در اين موضوع ترديدي داشته باشد که عمده هواداران اين نوع موسيقي، نوجوانان هستند! يک نوع موسيقي با ريتم تند و لحن خش دار که براي بيشتر مخاطبان موسيقي‌هاي کلاسيک، ايراني و...، چيزي جز يک صداي آزاردهنده نيست.اين «صداي آزار دهنده» که در زير گروه موسيقي‌هاي زيرزميني دسته بندي مي‌شود، با توجه به استقبال قشر نوجوان از آن و پخش چند نمونه‌اش در سيماي جمهوري اسلامي، رفته رفته از دسته زيرزميني بودن، بناي بيرون آمدن دارد.اين موضوع از انجا اهميت دارد که همزمان با نخستين جرقه هاي دفتر موسيقي وزارت ارشاد مبني بر دوري از نگاه قهري، تاکيد بر تعامل با هنرمندان و گشودن چتر حمايت بر رپ فارسي، فعالان اين عرصه چشم انتظار روزي هستند که در چارچوب قانون و عرف و متعهد به آرمان هاي ايران اسلامي و انقلابي در قالب موسيقي خود اثري را به صورت مجاز براي مخاطبان خود منتشر کنند.ايرنا در اين باره نوشته است: از زماني که در 18 شهريور ماه سال جاري پيروز ارجمند مدير دفتر موسيقي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي درباره انجام کار پژوهشي و تحقيقاتي براي آسيب شناسي رپ فارسي و تلاش براي صدور مجوز به اين گونه موسيقي در قالب فرم «گفت آواز» انجام داد و در رسانه ها بازتاب داشت موج جديدي از جريان قانوني شدن موسيقي زيرزمين رپ فارسي در کشور ايجاد شده است.نکته جالب توجه در بدنه آثار رپ فارسي متوجه اين نکته است که عليرغم آنکه موسيقي اعتراضي است و اعتراض سياسي، آشکارترين نوع اعتراض به شمار مي‌رود، ولي درصد بسيار کمي از فعالان اين عرصه به مسائل سياسي مي‌پردازند و در آثار و اشعار خود به مسائل سياسي اعتراض مي‌کنند.البته نقد اجتماعي از نقاط قوت موسيقي رپ فارسي به شمار مي‌رود و بسياري از فعالان اين عرصه در اين زمينه فعاليت مي‌کنند. نقد نابرابري هاي اجتماعي، فقر، فحشا و بي عدالتي محور مسائل اجتماعي است که در کارهاي اين افراد ديده مي‌شود.همان طور که پيشتر نيز اشاره شد وزارت ارشاد براي آلبوم هاي موسيقي رپ در ايران مجوز پخش صادر نمي‌کند. البته عدم ارائه مجوز به اين سبک موسيقي تاثيري در کاهش توليد اين نوع موسيقي و همچنين کاهش مخاطبان آن نداشته، بلکه فقط نظارت دولت بر توليد و توزيع اين نوع آهنگ ها را از بين برده است.
صدا وسيما نخستين رپ فارسي را پخش کرده است
مدير کل دفتر موسيقي وزارت ارشاد ضمن اشاره به رويکردهاي مديريت جديد نسبت به موسيقي رپ گفت: براي اولين بار نيست که اعلام مي‌شود رپ مجوز مي‌گيرد، صدا و سيما اولين جايي بود که در سال هاي گذشته رپ را مورد استفاده قرار داد و در تيتراژ چند سريال از جمله سريالي که خود آقاي عطاران تيتراژ آن را خواند، از رپ استفاده شد.وي ادامه مي‌دهد: محدوديت بسياري از سبک هاي موسيقي به خاطر مانيفستي است که در پشت آن قرار دارد و گرايش هايي که آن سبک را تبديل به يک موسيقي نامأنوس کرده و آن را ممنوع مي‌کند. اگر بياييم و اين مانيفست را حذف کنيم و به سمت يک نمونه فارسي برويم، مي‌تواند قابل پذيرش باشد و به هر حال چه بپذيريم و چه نپذيريم، پژوهش نشان مي‌دهد مصرف رپ در جامعه بسيار بالاست و اگر ما وضعيت آن را کامل نکنيم و به آن خط ندهيم؛ به هر حال جامعه اين مصرف را ادامه مي‌دهد.
مخالفان جه مي‌گويند؟
البته در بين رضايت قاطبه کارشناسان و اهل فن حوزه موسيقي براي قرار گرفتن موسيقي زيرزميني رپ فارسي تحت لواي دفتر موسيقي ارشاد براي آنکه در مسير درست و صحيح خود حرکت کنند باز هم مخالفاني در اين راه وجود دارند که بر تلاش براي توسعه موسيقي اصيل ملي و ايراني تاکيد دارند.به عنوان مثال حسين عليزاده آهنگساز و نوازنده چيره دست تار در گفتگو با يکي از مجلات گفته بود: وقتي تاريخ امروز را مي‌گذارنيم به اين معنا نيست که بايد تاريخ ديروز را سوزاند. هنرورزي موسيقي ايراني در اين است که خود را در قالب هاي گوناگون قرار مي‌دهد.عليزاده با تاکيد بر حفظ حد و مرزهاي موسيقي سنتي، گفت: درخواست دارم تا موسيقي سنتي را با ساير موسيقي ها آميخته نکنيد. صد نوع موسيقي را به نام موسيقي سنتي عنوان مي‌کنند، بعد يک روز مي‌بينيم که نوشته اند از موسيقي سنتي استقبال شده و يک روز مي‌بينيم نوشته اند که از موسيقي سنتي استقبال نشده است. بسياري از اين موسيقي ها پاپ هستند. به عنوان نمونه همايون شجريان پاپ اجرا مي‌کند. اينکه فرزند محمدرضا شجريان است که به معنا اجراي سنتي نيست. با بسياري از سازهاي قديمي مثل کمانچه نيز مي‌توان موسيقي پاپ اجرا کرد. وي همچنين يادآور شده: چرا برخي فکر مي‌کنند موسيقي پاپ بد و زشت است؟ اگر تقليد باشد زشت است. بسياري از کارهاي پاپ و رپ در ايران تقليد و ژست و اداست که آن را زشت کرده است. رپ در ايران چون تقليدي است زشت است ولي وقتي به سياهپوستي نگاه مي‌کنيم که دارد با رپ به وضعيت زندگي خود اعتراض مي‌کند زشت نيست.

نظرات بینندگان

ارسال نظر