صفحه نخست >> سایر ویژه ها تعداد نظرات: 0

حديث ميراميني:

در سريال «همه چيز آنجاست» هر کس قصه خودش را مي‌بيند

حديث ميراميني در سريال‌هايي چون دلنوازان، هويت، سراب، زن بابا، خداحافظ بچه، گل‌هاي گرمسيري و شب مي‌گذرد ايفاي نقش‌هاي متنوع را تجربه کرده است. او را اين روزها در سريال تلويزيوني «همه چيز آنجاست» به کارگرداني شهرام شاه‌حسيني از شبکه سه مي‌بينيم.

کد خبر: 1981

حديث ميراميني در سريال‌هايي چون دلنوازان، هويت، سراب، زن بابا، خداحافظ بچه، گل‌هاي گرمسيري و شب مي‌گذرد ايفاي نقش‌هاي متنوع را تجربه کرده است. او را اين روزها در سريال تلويزيوني «همه چيز آنجاست» به کارگرداني شهرام شاه‌حسيني از شبکه سه مي‌بينيم.
او در اين سريال ايفاگر نقش مهرنوش، دختر خانواده است که دختري خودسر است. نقش پدر و مادر مهرنوش را محمد عمراني و مهرانه مهين ترابي بازي مي‌کنند. کل‌کل‌هاي مهرنوش و مادرش به شيريني اين مجموعه اضافه کرده است. ميراميني معتقد است خودش علاقه‌مند بوده اين کل کل را شيرين اجرا کند. با او درباره نقش‌اش در اين مجموعه به گفت‌وگو نشستيم.
سريال همه چيز آنجاست به مفاهيمي چون انسجام بين اعضاي خانواده در مواقع بحران مي‌پردازد. وقتي شما فيلمنامه را خوانديد چه برداشتي از قصه داشتيد؟
زماني که من براي بازي در اين سريال دعوت شدم، هنوز فيلمنامه کامل نوشته نشده بود، اما وقتي طرح را خواندم از آن خوشم آمد. اين مجموعه تلويزيوني به مفهوم خانواده و انسجام اعضاي يک خانواده تاکيد زيادي دارد و يکي از ويژگي‌هايش اين است که با وجود تعدد شخصيت‌ها هر کدام از آنها قصه خودشان را دارند.
متاسفانه يکي از ضعف‌هاي امروز فيلمنامه‌ها اين است که قصه‌ها يک يا دو قهرمان اصلي دارد و نويسندگان هم بيشتر روي شخصيت‌هاي اصلي تمرکز مي‌کنند و بقيه شخصيت‌ها فقط مکمل هستند و خيلي هم به شخصيت‌پردازي اين نقش‌ها توجهي نمي‌شود. در حالي که هر کدام از آنها مي‌توانند داستان مشخص زندگي خودشان را داشته باشند و زندگي آنها در کنار قهرمانان اصلي قصه نشان داده شود.
اين ضعف در قصه‌ها باعث مي‌شود شخصيت‌هاي فرعي رها شوند، اما نويسنده سريال همه چيز آنجاست تلاش کرده هر کدام از شخصيت‌هاي قصه، داستان مستقل خود را داشته باشند و اين نقطه قوت فيلمنامه است.
با اين ‌که تصويربرداري سريال همزمان با پخش ادامه دارد، اما گروه از يک سکانس هم براحتي عبور نمي‌کند و همه چيز با تامل ضبط مي‌شود و اين يکي ديگر از ويژگي‌هاي سريال است. وقتي عوامل حرفه‌اي در يک کار حضور داشته باشند، بايد توقع يک کار خوب هم داشته باشيم. حالا شما با ديدن قسمت‌هاي آتي سريال متوجه مي‌شويد مهرنوش هم قصه مستقل خودش را دارد. اميدوارم نويسندگان فيلمنامه‌ها هميشه با همين ظرافت فيلمنامه‌ها را بنويسند.
در صحنه‌هايي که مهرنوش در کنار مادرش حضور دارد، مرتب شاهد کل‌کل‌هاي مادر و دختر هستيم؛ کل‌کل‌هايي که به شيريني قصه اضافه کرده است. اين چالش‌ها از ابتدا در فيلمنامه بود يا هنگام اجرا تصميم گرفتيد آن را پررنگ‌تر کنيد؟
خوشبختانه نويسنده سريال خيلي با دقت و ظرافت فيلمنامه سريال همه چيز آنجاست را نوشته است. شخصا وقتي فيلمنامه را خواندم، احساس کردم چقدر ديالوگ‌ها و صحنه‌ها مثل زندگي واقعي خودمان است. اين کل‌کل‌ها هم از ابتدا در فيلمنامه بود، درست مثل زندگي واقعي. در ضمن کل‌کل‌هايي که بين مهرنوش و مادرش رد و بدل مي‌شود به هيچ وجه توهين‌آميز نيست و من هم سعي کردم آن را شيرين و واقعي اجرا کنم تا مبادا از سوي مخاطبان چنين برداشت شود که مهرنوش به مادرش توهين مي‌کند.
همه ما در زندگي واقعي‌مان با پدر، مادر، برادر و خواهرهايمان کل‌کل‌هايي داريم، اما اين رفتارها نشات گرفته از روابط صميمانه بين اعضاي خانواده است. به هر حال روابط والدين و فرزندان مثل دوران قديم خشک و رسمي نيست، بلکه خيلي صميمانه است. نمي‌توان گفت اگر امروز بين‌مان کل‌کل وجود دارد، ديگر عشق، محبت و دوست‌داشتن نيست. همه اين موارد وجود دارد، اما جنس‌اش با روابط گذشته فرق مي‌کند.
ضمن اين ‌که ما در سريال همه چيز آنجاست تصميم نداريم کل‌کل بين مادر و دختر را رواج دهيم، بلکه نويسنده، کارگردان، بازيگران و ديگر عوامل سعي کردند يک سريال واقعي بسازند، سريالي که موضوع آن براي مخاطب امروز قابل لمس و باور باشد و به نوعي با ديدن هر کدام از شخصيت‌هاي قصه خودش يا اطرافيانش را ببيند. مهرنوش قصه هم ويژگي‌هاي خود را دارد. گرچه او کمي خودسر است، اما با پيشرفت قصه متوجه مي‌شويد اين خودسري‌هاي او پيش درآمد اتفاقات ديگر است.
بخشي از فيلمنامه اين سريال همزمان با تصويربرداري نوشته مي‌شود. برايتان سخت نيست که آخر قصه را نمي‌دانيد و بيشتر از کليات مي‌دانيد تا جزئيات؟
نه، اين طور نيست که از جزئيات بي‌خبر باشيم. اتفاقا در جريان کليت و جزئياتي که به اجراي نقش‌مان کمک مي‌کند، هستيم. فقط پايان قصه را نمي‌دانيم که اين امر هم در سريال‌هاي ملودرام که توليد و پخش آن همزمان است، طبيعي است؛ چون دريافت بازتاب‌ها از سوي مردم به طراحي پايان قصه کمک مي‌کند.
در واقع اين طور نيست که بدون ذهنيت مقابل دوربين برويم، بلکه کليت فيلمنامه را مي‌دانيم. البته بهتر است سريال‌ با فيلمنامه کامل کليد بخورند و اين آفتي است که اين روزها آثار نمايشي درگير آن شده است، اما از آنجا که يک گروه حرفه‌اي از تهيه‌کننده گرفته تا کارگردان و ديگر عوامل پاي سريال همه چيز آنجاست هستند، بنابراين تا اين بخش از سريال، درگير مشکلي نشده‌ايم و همه چيز در کمال آرامش اجرا مي‌شود.
به نظرتان موضوع سريال همه چيز آنجاست چقدر دغدغه مردم و جامعه امروز ماست؟
معتقدم اين قصه خيلي به واقعيت الان زندگي مردم نزديک است. خوشبختانه من در خانواده‌اي زندگي مي‌کنم که انسجام بين اعضاي آن حرف اول را مي‌زند، اما موضوع سريال همه چيز آنجاست مبتلا به خيلي از افراد جامعه است و نويسنده موضوع مناسبي را دستمايه قرار داده است. ضمن اين‌که در اين سريال شاهد قصه‌هاي متعددي هستيم و همين به جذابيت قصه افزوده است.
شما تجربه بازي در سريال‌هاي ملودرام را داريد، آيا بازتاب‌هايي که از مردم هنگام پخش مي‌گيريد در بازي شما تاثيرگذار است؟
بله، وقتي بازتاب‌هاي خوبي از سوي مردم بگيرم، مسلما با انرژي بيشتري کارم را انجام مي‌دهم و تلاش مي‌کنم در قسمت‌هاي باقيمانده با تمرکز بيشتري نقش‌ام را اجرا کنم. تا امروز بازتاب‌هاي خوبي از پخش سريال همه چيز آنجاست گرفتيم و اميدوارم مردم تا پايان سريال همراه با ما باشند و از ديدن اين سريال لذت ببرند.
محمد عمراني و مهرانه مهين‌ترابي نقش پدر و مادر شما را در سريال همه چيز آنجاست به عهده دارند. بازي در کنار اين بازيگران برايتان چه تجربه‌اي به همراه داشته است؟
نمي‌خواهم اين جمله را به حساب اغراق بگذاريد، اما از ته قلبم مي‌گويم که بازي در کنار خانم مهرانه مهين‌ترابي برايم خيلي شيرين و لذتبخش است و تک تک صحنه‌هايي را که با هم بازي مي‌کنيم دوست دارم. هميشه بازي در کنار بازيگران باتجربه لذتبخش است. چون من به عنوان بازيگر جوان مي‌توانم از تجربيات آنها ياد بگيريم.
وقتي در صحنه‌هايي که با خانم مهين‌ترابي بازي دارم، آن‌قدر ايشان خوب و روان بازي مي‌کند که ناخودآگاه انرژي خوب او به من هم منتقل و باعث مي‌شود من هم هنگام بازي، خلاقيت داشته باشم و آنچه را از بازيگري مي‌دانم به نحو مطلوب‌تري ارائه کنم. قبل از بازي در سريال همه چيز آنجاست، تجربه همکاري با خانم مهين‌ترابي را نداشتم، ولي اميدوارم باز هم اين تجربه خوب اتفاق بيفتد. درباره آقاي عمراني هم بايد بگويم بازي‌اش را خيلي دوست دارم و قبلا هم با يکديگر کار کرده بوديم. اين‌قدر با ايشان در بازي راحت هستم که احساس مي‌کنم واقعا دختر ايشان هستم. در مجموع خوشحالم که مقابل بهترين بازيگران ايفاي نقش مي‌کنم.
به نکته خوبي اشاره کرديد، چون در سريال همه چيز آنجاست، شاهد بازي‌هاي روان هستيم. قبل از ضبط چقدر تمرين مي‌کرديد؟
مسلما قبل از ضبط هر صحنه، تمرين و دورخواني داريم، اما آنچه باعث مي‌شود مخاطبان امروز شاهد بازي روان و خوب از بازيگران سريال باشند، اين است که آقاي شاه‌حسيني، کارش را بلد است و به بازيگر اجازه مي‌دهد بهترين بازي‌اش را جلوي دوربين به نمايش بگذارد.
در واقع او شناخت خوبي نسبت به بازيگران دارد و مي‌داند چگونه با بازيگر برخورد کند تا او هر آنچه را در بازيگري مي‌داند به اصطلاح روي دايره بريزد تا نقش‌اش را به بهترين شکل بازي کند. ضمن اين که خانم مهرانه مهين‌ترابي هنگام دورخواني درست فيلمنامه را مي‌خواند که به من کمک زيادي مي‌کند تا به نقش و داستان نزديک شوم. در واقع همين مساله باعث مي‌شود اعتماد به نفس من هم بالاتر برود. خوشحالم با اين گروه کار مي‌کنم.
انتخاب درست بازيگران در يک اثر نمايشي چقدر به بازيگر در اجراي نقش‌اش کمک مي‌کند.
اين مساله مثل قطعات پازل مي‌ماند. اگر کارگردان قطعات پازل را درست کنار هم بچيند به کارش کمک بيشتري مي‌کند. متاسفانه اين روزها در سينما و تلويزيون ما مرسوم شده که اگر بازيگري پيشنهاد بدهد که بهتر است نقش مقابل او را فلان بازيگر بازي کند و انتخاب آن بازيگر به بهتر شدن نقش کمک زيادي مي‌کند، آن وقت است که همه انگشت‌ها به سمت بازيگر مي‌رود و متهم به بي‌اخلاقي مي‌شود و همه با خودشان مي‌گويند که نه‌ فقط خودش وارد کار شده، بلکه بازيگران ديگر هم دعوت مي‌کند. برخي هم مي‌گويند که دوره بازيگر سالاري شده است. در حالي که اين طور نيست و اگر پيشنهاد بازيگر به بهبود کار کمک مي‌کند، چه ايرادي دارد.
آيا در طول سال‌هاي فعاليت‌تان در عرصه بازيگري پيش آمده که دلتان بخواهد در کنار بازيگر پيشکسوتي بازي کنيد، اما هنوز شرايط آن فراهم نشده باشد؟
راستش هرگز به اين مساله فکر نمي‌کنم که با کدام بازيگر کار کنم. دلم مي‌خواهد با انتخاب هر نقش در هر اثري يک تجربه تازه در کنار بازيگراني که در کار حضور دارند، کسب کنم. اين تجربه برايم اهميت زيادي دارد و اميدوارم با انتخاب‌هايي که در آينده خواهم داشت اين تجربه برايم متنوع‌تر شود.
آيا صحنه‌هايي از بازي مهرنوش در سريال همه چيز آنجاست شما را به لحاظ عاطفي درگير کرده است و اين‌که کار کردن با شهرام شاه‌حسيني برايتان چگونه بود؟
بله، اين صحنه‌ها زياد برايم پيش آمده، اما نمي‌توانم درباره آن توضيح بدهم؛ چون در قسمت‌هاي آينده خواهيد ديد که مهرنوش با اتفاقات زيادي روبه‌رو مي‌شود. درباره همکاري با شهرام شاه‌حسيني بهتر است به سبک حرف زدن مهرنوش به شما جواب بدهم، خدا را شکر مي‌کنم که آي‌کيوي کارگردان خيلي بالاست.
او خيلي خوب گروه را مديريت و هدايت مي‌کند و شناخت بالايش از بازيگري و اعتمادي که به آنها مي‌کند به روند کار خيلي کمک مي‌کند. دقيقا هر آنچه را لازم است او به لحاظ کارگرداني دارد.

جام جم/

نظرات بینندگان

ارسال نظر