صفحه نخست >> سایر ویژه ها تعداد نظرات: 0

نکاتی درباره راهنمایی فرزندان برای انتخاب مرجع تقلید

شاید خیلی ها فکر می کنند نخستین چیزی که بعد از بلوغ دختر یا پسر برای آن ها واجب می شود نماز یا روزه است اما در اشتباهند نخستین واجب خدا برای هر نوجوان دختر یا پسری انتخاب مرجع تقلید است. به هر حال برای هر کاری باید به اهل فن مراجعه کنیم.

کد خبر: 18440

همشهری آیه/ شاید خیلی ها فکر می کنند نخستین چیزی که بعد از بلوغ دختر یا پسر برای آن ها واجب می شود نماز یا روزه است اما در اشتباهند نخستین واجب خدا برای هر نوجوان دختر یا پسری انتخاب مرجع تقلید است. به هر حال برای هر کاری باید به اهل فن مراجعه کنیم.

 

همان طور که وقتی بیمار می شویم به پزشک مراجعه می کنیم یا می خواهیم هنر یا علمی را یاد بگیریم پیش استاد آن هنر یا علم می رویم، برای یاد گرفتن نکات دینی و فقهی هم باید سراغ علمای دین برویم و چند و چون مسایل اسلامی را از آن ها که دانای علوم دینی هستند بیاموزیم چرا که دین اسلام آن قدر گسترده و عمیق است که عموم مردم نمی توانند از همه موارد آن سر دربیاورند. این جاست که ضرورت و وجوب انتخاب مرجع تقلید برای نوجوانان قبل از حتی نماز و روزه خودش را نشان می دهد. به همین دلیل پدر و مادر وظیفه دارند در این انتخاب همراه فرزند خود باشند و او را راهنمایی کنند.

 

چرا باید سراغ علمای دین برویم؟

در ا ین که همه شیعیان وظیفه دارند زمانی که فرزندشان به سن بلوغ رسید او را در انتخاب مرجع تقلید راهنمایی کنند هیچ شکی نیست اما گاهی بعضی از نوجوانان با سوالاتی چون: من که قواعد نماز خواندن و روزه گرفتن را می دانم و می توانم هر چیزی را که نمی دانم از پدر و مادرم سوال کنم، پس چرا باید مرجع تقلید داشته باشم؟ یا اصلا چرا باید در امور دینی از شخص دیگری تقلید کنم؟ سعی می کنند خانواده هایشان را توجیه کنند که اصلا به چنین انتخابی نیازی ندارند. در چنین وضعیتی است که پدر و مادرها باید با توجه به اطلاعاتی که از قبل دارند فرزندانشان را قانع کنند که این انتخاب در مکتب تشیع امری ضروری است و به دلیل این که آن ها نمی توانند بر همه علوم اسلامی مسلط باشند باید در فروع دین از افراد عالم به دین تقلید کنند. همان طور که وقتی مریض می شوند پیش دکتر می روند و به دلیل این که اطلاعات پزشکی آن ها پایین است هر چه دکتر بگوید انجام می دهند این جا باید همان کار را انجام دهند یا والدین و بزرگ ترها می توانند جواب این نوع پرسش های نوجوان خود را این طور بدهند که همیشه انسان ها در تمام طول زندگی شان در هر سن و شرایطی که باشند مطالبی را که نمی دانند از کسی که می داند می پرسند. به طور کلی پرسیدن قانون طبیعی و همیشگی آدم هاست. امور و موارد دینی هم از این قاعده مستثنی نیستند.

یعنی همه مردم باید برای دانستن احکام دین به کارشناسان دینی مراجعه کنند و جواب پرسش هایشان را از آن ها بگیرند. مصداق این مضمون را باید در آیه 43 سوه مبارکه نحل پیدا کرد. آن جا که می فرماید:« اگر نمی دانی از اهل ذکر سوال کنید.» باید توجه داشت که خدا نفرموده از هر عالمی که خواستید سوال کنید بلکه فرموده از عالمی بپرسید که اهل ذکر و به یاد خدا باشد. کسی که اهل ذکر است در هر حالی خدا را در نظر می گیرد و در عین حال تقوا دارد و پرهیزکار است به همین دلیل است که انتخاب مرجع تقلید یکی از ضرورت های دوران نوجوانی و سن تکلیف است تا نوجوان مکلف مرجعی داشته باشد تا در موارد گوناگون دینی به او رجوع کرده و جواب ابهاماتش را از او جویا شود.

حواسمان به نوجوانان باشد

می دانیم که همه انسان ها با تمایلات یکتاپرستی آفریده می شوند و همه آن ها به طور ذاتی علاقه دارند تا مسیر سعادت و کمال را طی کنند. به عبارت دیگر همه افراد براساس فطرت دینی خلق شده اند و نیاز دارند از دوران کودکی خود تحت تعلیماتی قرار بگیرند که مسیر کمال را برای آن ها هموار می کند اما هر کسی برای انجام تکالیف دینی اش به راهنما نیاز دارد و این ضرورت برای نوجوانی که تازه به سن بلوغ و تکلیف دینی رسیده نمود بیشتری دارد. بنابراین لازم است پدر و مادر در این سن بیشتر حواسشان به فرزندان شان باشد و به آن ها کمک کنند تا انتخاب درستی داشته باشند. نوجوان مکلفی که هیچ آشنایی درستی با آموزه های دینی ندارد نمی داند برای جواب گرفتن پرسش های دینی اش به چه کسی رجوع کند بدین صورت است که امکان دارد افراد سودجو و ضدفرهنگی وارد عمل شده و نوجوان را فرسنگ ها از مسیر دین دور کنند. این در حالی است که اگر او با راهنمای دینی دانایی در ارتباط باشد به مرور زمان با امور و مسایل دینی آشنایی بیشتری پیدا می کند و محبت بیشتر و عمیق تری نسبت به اسلام در دلش ایجاد شده و در راه بندگی خدا مستحکم تر می شود. کارشناسان دینی معتقدند راهنمایی نوجوان در این زمینه یکی از حقوقی است که از طرف خدا برعهده هر پدر و مادری گذاشته شده. علاوه بر این اهمیت یاد دادن قرآن و احکام اسلامی به فرزندان تا اندازه ای است که حضرت علی(ع) در وصیت خود به امام حسن(ع) در کتاب نهج البلاغه فرموده: چنین دیدم که قبل از هر چیز کتاب خداوند عزوجل و تفسیر و تاویل آن و شرایع و احکام اسلام و حلال و حرام آن را به تو آموزش دهم و جز این به چیزی نپردازم. بنابراین از آن جا که پدران و مادران نمی توانند تمام احکام اسلامی را به فرزندان خود بیاموزد لزوم تعیین مرجع دینی مشخص می شود.

خیر دنیا و آخرت نصیب مان می شود

اهمیت کمک کردن والدین به نوجوان برای انتخاب مرجع دینی تا اندازه ای است که ائمه معصوم(ع) پدران و مادران را برای انجام این وظیفه بسیار مهم تشویق کرده و اجر و پاداش معنوی خدا را در برابر این عمل یادآور شده اند. امام حسن عسکری(ع) در این خصوص فرموده: خدا به پدر و مادر پاداش فراوانی را عنایت می کند اما مردم با شگفتی سوال می کنند: پروردگارا! این همه لطف و تفضل درباره ما به چه دلیل است؟ اعمال ما شایسته چنین پاداشی نبوده در جواب آن ها گفته می شود این همه عنایت و نعمت پاداش شماست که به فرزند خود کتاب خدا را آموخته اید و او را در آیین اسلام بصیر و بینا تربیت کردید. پس زمانی که پدر و مادری نوجوان خود را در راه دین به راهنمایی امین و باتقوا رجوع می دهند تا احکام دینی را از او یاد بگیرد. در واقع مسوولیتی را انجام داده اند که برایشان در دنیا و آخرت خیر و برکت خواهد داشت.

حتما نباید از مرجع پدر و مادر تقلید کنند

پرسشی که در زمینه انتخاب مرجع تقلید برای بعضی از نوجوانان مطرح می شود این است که آیا نوجوان باید حتما از مرجعی که پدر یا مادرش از او تقلید می کنند رجوع کرده و تقلید کند یا این که می تواند و حق دارد مرجع دینی دیگری داشته باشد؟ پاسخ این پرسش را باید در آزادی هایی که در اسلام در نظر گرفته شده جست و جو کرد . در دین هیچ اکراه و اجباری وجود ندارد. پس در دین اسلام هر کسی حق دارد هر مرجعی که شایسته دانست برای خود انتخاب کرده و در امور دینی به او رجوع کند. در واقع پدر و مادر نباید فرزند خود را مجبور کنند که حتما از مرجع آن ها تقلید کند. همین که مرجعی شرایط لازم مرجعیت را داشته و با این عنوان شناخته شده باشد کفایت می کند.

 

نظرات بینندگان

ارسال نظر