صفحه نخست >> سایر ویژه ها تعداد نظرات: 0

شیوه جدید پخت برنج برای لاغر شدن

ابداع شیوه جدید پخت برنج برای مراقبت های سلامتی

کد خبر: 18439

واحد مرکزی خبر/ شیوه جدید پخت برنج برای کاهش کالری و چاقی ناشی از آن ابداع شد.

کارشناسان تغذیه همواره درباره کالری زیاد موادی همانند برنج هشدار می دهند. اما حالا پژوهشگران به شیوه جدیدی دست یافته اند که با استفاده از آن می توان کالری دانه های برنج را کاهش داد. دانشجوی رشته علوم شیمی در یکی از دانشگاههای سریلانکا به این کشف دست یافته است.

 

برای کاهش دادن کالری برنج به هنگام پخت باید یک قاشق چایخوری روغن نارگیل را به آب جوش اضافه کرد.

 

وقتی روغن حل شد، می توان محلول را هم زد و سپس نصف فنجان برنج را اضافه کرد تا کاملا بپزد.

 

وقتی برنج پخت، غذای پخته شده را باید به مدت دوازده ساعت در یخچال قرار داد و بعد از آن به خوردن برنج مبادرت کرد.

با این شیوه پخت، کالری برنج شصت درصد کاهش می یابد. این مراحل پخت برای رسیدن به هدف کاهش کالری، اهمیت اساسی دارد.

 

باتوجه به اینکه برنج در بسیاری از کشورهای جهان ، غذای اصلی مردم را تشکیل می دهد و درواقع، رایج ترین غذای جهان است، این یافته بسیار مهم است. نود درصد کل برنج جهان در کشورهای آسیایی مصرف می شود. در کشورهای حوزه کارائیب نیز برنج غذای اصلی مردم را تشکیل می دهد البته مردم این کشورها، برنج را با انواع لوبیا و لپه مخلوط می کنند. باتوجه به اینکه برنج را می توان با بسیاری از غذاها ترکیب کرد ، اقبال زیادی در جهان دارد. اما برنج همانند دیگر مواد نشاسته دار برای سلامت انسان چندان خوب نیست. مصرف برنج سفید یکی از عوامل دخیل در افزایش خطر ابتلا به دیابت است.

 

 

یک فنجان برنج پخته شده حدود دویست کالری انرژی دارد. نشاسته موجود در برنج به قند و در ادامه به چربی بدن تبدیل می شود. از میان انواع نشاسته، نشاسته های قابل هضم به سرعت به گلوکز و سپس به گلیکوژن تبدیل می شوند که ماده اصلی چربی شکم است. اما نوع دیگری ازنشاسته ها به نام نشاسته های مقاوم وجو دارند که غیرقابل هضم هستند و براحتی به گلوکز تبدیل نمی شوند و درنتیجه عارضه چاقی پس از آن را به همراه ندارند. درواقع، در شیوه جدید پخت برنج، نشاسته قابل هضم به نشاسته مقاوم تبدیل می شود. علت این مسئله نیز وجود روغن نارگیل است که با نشاسته برنج واکنش نشان می دهد و ساختار آن را تغییر می دهد. انجماد برنج در یخچال نیز برای مدت دوازده ساعت به این روند تغییر ساختار برنج کمک می کند.

درواقع در شیوه های رایج تر دیگر از قبیل پخت برنج با بخار نیز کوشش می شود نشاسته قابل هضم برنج کاسته شود. اگر برنج سرد شده در یخچال بار دیگر برای خوردن، گرم شود هیچ مشکلی بوجود نمی آید و ساختار مقاوم نشاسته حفظ می شود.

باتوجه به معضل چاقی مفرط در بسیاری ازکشورهای جهان، این یافته جدید بسیار مهم است.

نظرات بینندگان

ارسال نظر