صفحه نخست >> سایر ویژه ها تعداد نظرات: 0

«ماست» معمولی بخوریم یا چکیده؟

ماست معمولی و چکیده، هر ۲ حاوی شیر و باکتری های مفید است اما تفاوت این دو در نحوه تهیه است. برای تهیه ماست چکیده، آب ماست گرفته می شود و حالت غلیظ و خامه ای مانند پیدا می کند. به طور کلی ماست چکیده مفیدتر از ماست معمولی است.

کد خبر: 17248

خراسان/ ماست معمولی و چکیده، هر ۲ حاوی شیر و باکتری های مفید است اما تفاوت این دو در نحوه تهیه است. برای تهیه ماست چکیده، آب ماست گرفته می شود و حالت غلیظ و خامه ای مانند پیدا می کند. به طور کلی ماست چکیده مفیدتر از ماست معمولی است.

میزان پروتئین در ماست چکیده ۲ برابر و میزان قند آن نصف ماست معمولی است. در واقع تکنیک هم زدن ماست باعث خارج شدن قند اضافه می شود.

۱۶۸گرم ماست چکیده بین ۱۵ تا ۲۰ گرم پروتئین دارد که مساوی است با میزان پروتئین موجود در ۵۶ یا ۸۲ گرم گوشت بدون چربی. پروتئین احساس سیری طولانی تری ایجاد می کند و مانع از افزایش قند خون در افراد مبتلا به دیابت می شود. متخصصان توصیه می کنند که ۱۰ تا ۳۵ درصد کالری مورد نیاز روزانه بدن از پروتئین تأمین شود. زنان باید روزی ۴۶ گرم پروتئین دریافت کنند.

* آیا ماست میوه ای سالم تر است؟

 

شاید ماست میوه ای، ماده غذایی سالمی به نظر بیاید اما باید مراقب باشید زیرا در اغلب موارد میوه افزوده شده میوه تازه نیست و آب میوه غلیظ شده یا طعم دهنده مصنوعی به آن اضافه می شود. بهترین کار این است که ماست معمولی و میوه تازه خریداری کنید و در منزل ماست میوه ای تهیه کنید.

*آیا ماست به روند هاضمه کمک می کند؟

 

ماست حاوی باکتری های زنده است. باکتری های مفید به نام پروبیوتیک برای معده مفید است و می تواند سیستم ایمنی بدن را تقویت و سموم را از بدن دفع کند؛ اما از آنجا که پروبیوتیک ها زنده اند و به مرور زمان از بین می روند برای بهره بردن بیشتر از فواید باکتری های زنده، هرچه زودتر ماست را مصرف کنید.

*آیا ماست باعث کاهش وزن می شود؟

 

هر ۲ نوع ماست (معمولی و چکیده)، یک غذای سالم به حساب می آید. اما در مصرف ماست پرچرب احتیاط کنید زیرا تا ۱۶ گرم چربی اشباع شده دارد (زنان نباید روزی بیش از ۱۶ گرم چربی اشباع شده مصرف کنند) اگر تمایل به مصرف ماست پرچرب دارید، مقداری گردو یا بادام به ماست بدون چربی اضافه کنید. اگرچه ماست چکیده ارزش غذایی بالاتری از ماست معمولی دارد اما هر ۲ نوع ماست در کاهش وزن موثر است.

*آیا ماست حاوی قند است؟

 

ماست میوه ای حاوی قند است. حتی ماست معمولی نیز قند دارد. لاکتوز ماده موجود در ماست، دارای قند طبیعی است.

۱۶۸گرم ماست چکیده بدون چربی حاوی ۷ گرم قند طبیعی است.

نظرات بینندگان

ارسال نظر