صفحه نخست >> سایر ویژه ها تعداد نظرات: 0

پرطرفدارترين آلبوم هاي پاپ، سنتي و ساير سبک ها در سال 93

کد خبر: 1662

معمولا براي حرمت ماه هاي محرم و صفر، بازار موسيقي در اين ماه ها با رکود مواجه است. اجراها تعطيل هستند و آلبوم هاي کمتري نيز به بازار عرضه مي شوند. در حيطه پاپ، همچنان بازار به خوانندگان ديروز زيرزمين تعلق دارد، در حوزه موسيقي سنتي سالار عقيلي جاي عليرضا افتخاري را به عنوان يک خواننده سنتي پرکار گرفته و در ساير سبک ها* شاهد چند «نخستين آلبوم رسمي» از گروه هاي پيش تر شناخته شده هستيم.
توضيح: متاسفانه آمار رسمي فروش موسيقي در کشور ما مانند خيلي از ديگر آمارها موجوديت واقعي ندارد. از اين رو ميزان استقبال مخاطبان بر طبق سايت هاي پرطرفدار حوزه موسيقي و مطالب جسته و گريخته درباره آمار فروش ماه هاي گذشته در جرايد استخراج شده است.
مسئله مهم ديگر آمار وحشتناک کپي و پخش غيرقانوني قطعات موسيقي در کشور ماست که با وجود اينکه سايت رسمي مانند «بيپ تيونز» به فروش آهنگ ها با کمترين قيمت ممکن (در حد 100 تومان، 200 تومان) مي پردازد اما انگار اکثريت به اين «دزدي» عادت کرده اند و کک شان هم بابت اين سرقت و پايمال کردن حقوق هنرمندان نمي گزد.
* «ساير سبک ها» نام يکي از سبک هاي منحصربه فرد در کشور ماست! اگر روزي قسمت تان شدو براي پر کردن فرم آلبومي که مي خواهيد ارائه دهيد به وزارت ارشاد رفتيد، با اين سبک مواجه خواهيد شد؛ سنتي، پاپ، ساير سبک ها!
آلبوم هاي پاپ
93
خواننده: بنيامين بهادري
ترانه سرا: فريد احمدي
آهنگ ساز: بنيامين بهادري
تنظيم کننده: نيما وارسته
وحيد بهادري جزو اولين خواننده هاي پاپ زيرزميني بود که روي زمين آمد! اين خواننده 31 ساله اهل تنکابن، نخستين آلبومش را سال 85 با عنوان «85»، دومين آلبومش را سال 88 با عنوان«88» و آخرين آلبوم را چند روز مانده به نوروز 93 با عنوان «93» به بازار عرضه کرد.
بنيامين در اين آلبوم به سراغ تيم نخستين آلبومش رفت و تمام قطعات را با فريد احمدي و نيما وارسته کار کرد. اتفاقات تلخي قبل و بعد از آلبوم او به وقوع پيوست. اولي فوت همسر بنيامين بهادري در آذر ماه سال گذشته و دومي فوت نيما وارسته تنظيم کننده آهنگ هاي او در ارديبهشت امسال بود.
بنيامين از خواننده هاي بسيار پرطرفدار روي استيج است. در اکثر شهرهاي قابل اجرا روي صحنه رفته و سال 1389 در لس آنجلس که طبيعتا مهد موسيقي پاپ لس آنجلسي است، در حضور 6000 نفر به اجرا پرداخته است.
توضيحات: او از کساني است که موسيقي و لحن خواندنش قرابت بسياري به نواهاي مداحي دارد. اولين کارهايي که از او در فضاي مجازي پخش شد نيز به مقوله عاشورا اختصاص داشت.


28
خواننده: زانيار خسروي

ترانه سرا: زانيار خسروي، اميرعلي بهادري، فرهاد جهاني
آهنگ ساز: زانيار خسروي، سيروان خسروي، شهاب رمضان، اميرعلي بهادري، فرهاد جهاني
تنظيم کننده: زانيار خسروي، اميرميلاد نيکزاد، سيروان خسروي
اين نخستين آلبوم زانيا رخسروي است که از شش سال پيش قطعاتي را به صورت غيررسمي عرضه کرده بود. اولين قطعات او در فضاي موسيقي رپ کار شده بود اما آلبومش فضاي متفاوتي دارد.
زانيار 29 ساله تا قبل از انتشار اين آلبوم که در روزهاي منتهي به نوروز 93 منتشر شد، بيشترين فعاليتش را در حوزه ترانه سرايي داشته است. او در اجراهايي که پس از انتشار آلبوم رسمي 28 داشته، همواره با سالن هاي پر از جمعيت روبرو بوده که بار ديگر نشاندهنده اقبال عمومي نسبت به خواننده هايي است که ابتدا به صورت غيررسمي چهره شده اند.
توضيحات: موسيقي زانيار خسروي به موسيقي هاي پاپ پرطرفدار روز - که اکثرا موسيقي به شادمهري دارد - بي شباهت است. جنس موسيقي او قاعدتا برگفته از موسيقي غربي هست اما منظور از غرب در اينجا استانبول نيست!


پاروي بي قايق
خواننده: محسن چاوشي

ترانه سرا: حسين صفا، روزبه بماني، حسين غياثي
آهنگ ساز: محسن چاوشي
تنظيم کننده: محسن چاوشي، امير جمالفرد، اميد حجت، کوشان حداد
اين هفتمين آلبوم رسمي خواننده 35 ساله خرمشهري است. خيلي ها او را پرطرفدارترين خواننده پاپ داخل ايران مي دانند. 10 سال از شروع فعاليت او در فضاي غيررسمي مي گذرد و هر روز که گذشته، به محبوبيت اين خواننده عجيب اضافه شده است.
او در فيلم سنتوري خواند و صحبت هايي پيرامون اينکه قرار بوده در فيلم «چ» حاتمي کيا نيز بخواند مطرح شده بود. «پاروي بي قايق» مهرماه امسال منتشر شده و کاورش کار بزرگمهر حسين پور است. محسن چاوشي نام آلبوم بعدي اش را «چنگيز» عنوان کرده است.
توضيحات: جالب توجه ترين نکته درباره او روي صحنه نرفتنش است. گفته مي شود او فقط يک بار به کنسرت موزيسين ديگري رفته و غير از اين، تجربه حضور در سالن هاي اجرا را کلا ندارد.


ماه هفتم
خواننده: مازيار فلاحي

ترانه سرا: ياحا کاشاني، زهره زماني، مازيار فلاحي، مهدي کرباسيان
آهنگ ساز: مازيار فلاحي
تنظيم کننده: شهاب اکبري، نويد اسکندر، مازيار فلاحي، ميلاد ترابي، کوشان حداد
صداي او براي اولين بار روي فيلم «مجنون ليلي» به کارگرداني قاسم جعفري شنيده شد. پس از آن در تيتراژ فيلم هات و سريال هاي ديگري نيز خوانندگي کرده و مي شود گفت در اين حوزه به همراه احسان خواجه اميري محبوب ترين است. نخستين آلبوم اين خواننده 40 ساله فروردين 90 و آخرين آلبوم او مهر ماه امسال به بازار عرضه شده است.
توضيحات: در بين اين همه خواننده پاپ که موسيقي به اصطلاح غمگين ارائه مي دهند، گفته مي شود مازيار فلاحي سلطان غم است؛ حالا خودتان حسابش را بکنيد! ماجرا تا جايي پيش رفته که او چند بار روي استيج، حين خوانندگي خودش نيز اشک ريخته است.


مدار بي قراري
خواننده: بابک جهانبخش

ترانه سرا: محسن شيرالي، بابک جهانبخش
آهنگ ساز: بابک جهانبخش، امير ميلاد نيکزاد، انوشيروان نتقوي
تنظيم کننده: اميرميلاد نيکزاد، اميرحسين اويسي، رضا تاجبخش، نيمان، انوشيروان تقوي، مسعود همايوني، اميرحسين کاشانيان، معين راهبر
نخستين آلبوم بابک جهانبخش 31 ساله با عنوان «چي شده» سال 84 به بازار آمد. دومين آلبومش با فاصله اي سه ساله و در سال 87 عرضه شد اما از سال 89 به صورت مرتب، هر سال يک آلبوم منتشر کرده که آخري اش همين «مدار بي قراري» است که شهريور امسال عرضه شد. او يکي از پنج خواننده برتر کنسرت هاي پاپ ايران است. کنسرت هايش پيوسته سلد اوت مي شود و چند اجراي خارج از کشور نيز برگزار کرده است.
توضيحات: بابک جهانبخش هم مانند اکثر پاپ استارهاي روز موسيقي، صداي زير دارد و لحن خواندنش همان حالت ملتمسانه و ناله وار را که امروز مورد توجه اکثريت مخاطبان موسيقي پاپ است، به خوبي بيان مي کند.

آلبوم هاي سنتي

فصل عاشقي
خواننده: سالار عقيلي

شاعر: اسحاق انور، رضا دربندي، حافظ
آهنگ ساز: رضا دربندي، اسحاق انور
تنظيم کننده: پويا سرايي، غلامرضا صادقي
سالار عقيلي در سال جاري تا امروز سه آلبوم منتشر کرده و از اين حيث رکورددار است. در واقع فصل عاشقي ششمين آلبوم او از سال گذشته تا شهريور امسال است.
زماني عليرضا افتخاري با اختلاف فراوان پرکارترين خواننده موسيقي (تقريبا) سنتي بود.
فصل عاشقي از نوازندگان سرشناسي همچون ارسلان کامکار، علي جعفري پويان، پدرام فريوسفي، عليرضا خورشيدفر و کريم قرباني بهره برلده است.
اين آلبوم باوجود اينکه فقط سه ماه از انتشارش مي گذرد، در بازار نه چندان پررونق موسيقي سنتي استقبال خوبي داشته است.


باده تويي
خواننده: محمد معتمدي، پوريا اخواص، راحله برزگري و صبا حسيني

شاعر: مولانا، محمدحسين شهريار، نيما يوشيج و سلمان ساوجي
آهنگ ساز: حسين عليزاده
تنظيم کننده: حسين عليزاده
«باده تويي» مجموعه ضبط شده قطعاتي است که مهر ماه سال گذشته در کنسرت گروه هم آوايان به سرپرستي حسين عليزاده در سالن همايش هاي برج ميلاد روي صحنه رفت. به تازگي آلبوم «آواي مهر» حسين عليزاده که مربوط به سال 1370 است نيز توسط انتشارات ماهور بازنشر شد.
علاوه بر اين قرار است اين شواليه موسيقي سنتي، پس از 10 سال در آلبومي با عنوان «تربت» به بداهه نوازي تار بپردازد که پژمان حدادي او را با تنبک همراهي خواهد کرد.
«باده تويي» که جزوپخش نوروزي 93 بود، با استقبال مواجه شد تا هم توفيق ديگري براي عليزاده باشد، هم براي محمد معتمدي که روز به روز بر ميزان مخاطبانش افزوده مي شود.
زمزمه ها
خواننده: سالار عقيلي

شاعر: محمدرضا شفعي کدکني
آهنگ ساز و تنظيم کننده: حميد متبسم
«زمزمه ها» که ارديبهشت امسال منتشر شد، يکي از سه آلبومي است که امسال با خوانندگي سالار عقيلي به بازار آمد. اين آلبوم سال 1390 در کلن آلمان و تهران اجرا و ضبط شده است.
«زمزمه ها» پنج قطعه با عناوين«به رنگ خواب»، «از آينه خورشيد»، «با چشمه ساران»، «در شبي خزاني» و «تا دريايي نو» دارد که همگي از «زمزمه ها»ي شفيعي کدکني بزرگ برگزيده شده اند.
اين آلبوم موسيقي سنتي هم يکي از موفق ها در بازار موسيقي سنتي و ميان طرفداران اين سبک موسيقي در سال 1393 بوده است.
آرايش غليظ
خواننده: همايون شجريان

شاعر: مولانا
آهنگ ساز: سهراب پورناظري
تنظيم کننده: غلامرضا صادقي
اين آلبوم که شهريور ماه امسال انتشار يافت، به موسيقي فيلم «آرايش غليظ» ساخته حميد نعمت الله اختصاص دارد که امسال روي پرده سينماها رفت. در اين آلبوم دو قطعه با صداي همايون شجريان و باقي قطعات بي کلام است.
در قطعه «با من صنما» که يک قطعه اصطلاحا ريتميک است و در ارکستر اسيونش از درامز و گيتار الکتريک استفاده شده، همايونش جريان خوانندگي کرده است که بازخوردهاي بسيار متفاوتي نيز داشته است. برخي اين خواننده 39 ساله را جسور و عامل تحرک در موسيقي سنتي دانسته و گروه مقابل، او را ادامه دهنده راه محسن نامجو دانسته اند و اين کار را در شأن همايون نديدند.


رفتم و بار سفر بستم
خواننده: عليرضا قرباني

شاعر: اسماعيل نواب صفا، پرويز وکيلي، بيژن ترقي، رهي معيري
آهنگ ساز: علي تجويدي
تنظيم کننده: کامبيز روشن روان
اين آلبوم که حاوي شش قطه است، تير ماه امسال به بازار آمد. «رفتم و ...» اجراي دوباره تصانيفي از استاد فقيد موسيقي ايراني، علي تجويدي است. اکثر ساخته هاي تجويدي با صداي اناث خوانده شده اما در اين آلبوم با ارکستراسيون کامبيز روشن روان در جاي صداي قرباني تنظيم دوباره شده است.
شايد بتوان اين آلبوم را مجموعه اي تصحيح شده به لحاظ شرايط ضبط از کارهاي علي تجويدي دانست که هيچ گاه از کيفيت ضبط هاي راديويي قديم رضايت نداشت.
در اين آلبوم يکي از تصنيف هاي بسيار محبوب ايراني با نام «ديدي که رسوا شد دلم» نيز با صداي قرباني اجرا شده است. پر واضح است که چنين آلبوم تصنيف محوري که به بازخواني آثار محبوب گذشته اختصاص دارد، با استقبال بيشتري نسبت به خيلي از آلبوم هاي موسيقي سنتي مواجه شد.

http://khorasannews.com/OnlineNewsImage.aspx?id=4512510ساير سبک ها

اشارات نظر
خواننده: ميلاد درخشاني

شاعر: فروغ فرخزاد، محمدرضا شفيعي کدکني، مهدي اخوان ثالث، هوشنگ ابتهاج، فصيح الزمان رضواني، عليرضا داوري، کيان پورتراب
آهنگ ساز: ميلاد درخشاني
تنظيم کننده: ميلاد درخشاني، رضا تاجبخش، کيان پورتراب
اين چهارمين آلبوم ميلاد درخشاني است که در چند شماره قبل با خود او نيز درباره اش گفتگو داشتيم. براي نخستين بار خود او که علاقمند به موسيقي بدون کلام است، قطعاتي با کلام و با خوانندگي خودش ارائه کرده است که شهريور امسال به بازار آمد. «اشارات نظر» به صورت کلي در ژانر موسيقي تلفيقي قرار مي گيرد.
در تيم نوازندگان و تنظيم کنندگان اين کار چهره هايي همچون رضا تاجبخش، کيان پورتراب و ياشار خسروي ديده مي شوند که اکثرا در ارکسترهاي پاپ و راک به فعاليت مشغول هستند و از طرف ديگر پدرام درخشاني، کورش بابايي و شروين مهاجر هم به نوازندگي پرداخته اند که سازشانه متعلق به موسيقي سنتي است.
«اشارات نظر» جزو آلبوم هاي تلفيقي بود که با وجود ارائه غيرسوپرمارکتي تاکنون فروش خوبي داشته است.
رفته از دست
از گروه کامنت با خوانندگي ترانه سرايي، آهنگسازي و تنظيم از کيان پورتراب و با نوازندگي نيما رمضان، اشکان آبرون، آرين کشيشي، برديا اميري و کيان پورتراب.
اين نخستين آلبوم رسمي گروه کامنت پس از نزديک به هشت سال فعاليت غيررسمي است. البته گروه کامنت در چند اجراي رسمي روي صحنه رفته و هر بار هم با استقبال هوادارانشان روبرو شده اما پس از دو آلبوم غيررسمي، براي اولين بار تصميم به انتشار يک آلبوم رسمي گرفتند که ارديبهشت امسال به بازار آمد.
اين آلبوم که مانند قطعات قبلي اين گروه عموما در فضاي پاپ راک، آلترناتيو راک و سافت راک کار شده، با استقبال هوادارانش روبرو شد.
اتاق گوشواره
از گروه دنگ شو با آهنگسازي و تنظيم طاها پارسا و رضا شايا روي اشعاري از مولانا، سعدي، عارف قزويني، فريدون مشيري و سيمين بهبهاني و با خوانندنگي علي زند وکيلي و سعيد آتاني که ميهمان گروه دنگ شو بودند.
گروه دنگ شو نيز نخستين آلبوم رسمي اش را تجربه مي کند. در توضيح انتخاب اسم اتاق گوشواره براي اين آلبوم معتلق به ژانر تلفيقي آمده است: «در معماري ايراني، در دو طرف اتاق شاه نشين، دو اتاق کوچکتر قرار دارد که به آنها اتاق گوشواره مي گويند. زماني که تعداد ميهمان ها زياد باشد، درهاي اتاق گوشواره را باز مي کنند تا ميهماني بزرگتر شود. در عمارت عالي قاپو و بسياري از بناهاي ديگر، نوازندگان در اتاق گوشواره مي نواختند.»
دنگ شو پيش از اين قطعاتي با صداي خوانندگاني متفاوت همچون اميد نعمتي يا سپنتا مجتهدزاده را در فضاي مجازي داشت و چند اجراي رسمي نيز در ايران و خارج از ايران روي صحنه برده است.

برترين ها/

نظرات بینندگان

ارسال نظر