صفحه نخست >> سایر ویژه ها تعداد نظرات: 0

ارتباط پنهاني دختران و پسران مهمترين مانع آرامش است

دلایل انحراف اخلاقی خانم‌های متاهل /

کارشناس مذهبی رابطه ای از جمله ازدواج پنهانی دختر و پسر در دانشگاه و خیابان، را غلط خواند و گفت: چرا که این نوع ازدواج‌ها سه آفت را در پی خواهد داشت که یکی از آن­ها از بین بردن آرامش است.

کد خبر: 1495

کارشناس مذهبي رابطه­ اي به نام ازدواج پنهاني دختر و پسر در دانشگاه و خيابان، را غلط خواند و گفت: چرا که اين نوع ازدواج‌­ها سه آفت را در پي خواهد داشت که يکي از آن­ها از بين رفتن آرامش است.
حجت­ الاسلام حسين دهنوي، با اشاره به آيه 21 سوره روم درباره تشکيل خانواده اظهار داشت: خداوند متعال در آيه «وَ مِنْ آياتِهِ أَنْ خَلَقَ لَکُمْ مِنْ أَنْفُسِکُمْ أَزْواجاً لِتَسْکُنُوا إِلَيْها» درباره تشکيل خانواده مي ­فرمايد «و از نشانه‏ هاى او اينکه همسرانى از جنس خودتان براى شما آفريد تا در کنار آنان آرامش يابيد»؛ بنابراين هدف خداي متعال از تشکيل خانواده، آرامش بوده است.
وي با بيان اين‌که براي احساس آرامش در زندگي بايد به درستي ازدواج کرد، اظهار داشت: ازدواج رابطه­ اي از جمله ازدواج پنهاني دختر و پسر در دانشگاه و خيابان، ازدواجي غلط است؛ چرا که اين نوع ازدواج­ ها سه آفت را در پي خواهد داشت که يکي از آن­ها از بين بردن آرامش مي ­باشد و شواهد عيني نشان مي ­دهد اين نوع ازدواج ­ها سبب سرد شدن کانون خانواده مي­ شود.
آسايش و آرامش دو عامل احساس خوشبختي در زندگي/آرامش هدف خداوند متعال از تشکيل خانواده
اين کارشناس مسائل خانواده افزود: سوء ظن و بدگماني همسران و کور و کر کردن انسان، از ديگر آفات ازدواج رابطه‌­اي است؛ عنصر عشق آنقدر قوي مي­ باشد که انسان را کر و کور مي­ کند و نمونه ­هاي بسياري در اين خصوص وجود دارد.
حجت ­الاسلام دهنوي به عوامل خوشبختي در زندگي پرداخت و خاطرنشان کرد: براي ايجاد احساس خوشبختي در همسر خود، بايد دو عامل آسايش و آرامش را به او هديه کرد؛ آسايش يعني تأمين نيازمندي­ هاي مادي، فيزيولوژيکي و جسماني است و لازم مي ­باشد، اما کافي نيست و براي احساس خوشبختي به آرامش هم نياز است.
آرامش مهم‌تر از آسايش
اين کارشناس ديني آرامش را مهم­تر از آسايش دانست و گفت: دليل اهميت بيشتر آرامش اين است که هدف خداوند متعال از تشکيل خانواده، آرامش بوده است؛ آسايش نيز لازم است، اما کافي نيست و در روايات نيز در اين مورد وجود دارد و دستوراتي خطاب به مردان و زنان آمده است.
وي افزود: بر مرد شرعا واجب و قانونا لازم است که نيازمندي­ هاي همسر خود را فراهم کند و متأسفانه بيشتر مردان به آسايش توجه دارند، اما نسبت به آرامش همسر خود غافل مي ­باشند.اين کارشناس مسائل خانواده با بيان رواياتي درباره اهميت ايجاد آسايش در زندگي ابراز داشت: معصوم(ع) فرمودند که مردي که براي عيال خود تلاش و کار مي­ کند، مثل مجاهد در راه خدا است و در روايتي ديگر، پيامبر اکرم(ص) مي‌فرمايند اگر زني چيزي براي خوشنودي همسرش جا به جا کند، خداوند ثواب يکسال عبادت روزها به روزه ­داري و شب­ها به تهجد و شب زنده ­داري را به او عطا مي­ کند.
حجت ­الاسلام دهنوي افزود: معصوم فرمودند که اگر زني يک ليوان آب به دست شوهرش بدهد، خداوند به فرشتگان خود مي ­فرمايد که از آن لحظه تا يکسال براي آن زن استغفار کنند و معصوم(ع) در روايتي ديگر مي­ فرمايند جهاد زن، خوب شوهرداري کردن است؛ انجام اين کارها آسايش را براي شوهر به وجود مي ­آورد و لازم است، اما کافي نيست و آرامشي را در پي نخواهد داشت.
اين کارشناس ديني افزود: به همسر خود آرامش بدهيد و اگر تمام امکانات و آسايش را به همسر خود هديه دهيد، احساس خوشبختي نخواهد کرد و نمونه‌هاي بسياري در اين خصوص وجود دارد.
عشق و محبت و مهرباني مهم­ترين راهکار ايجاد آرامش در زندگي
وي اظهار داشت: خداوند متعال در بخش ديگري از آيه 21 سوره روم مي ­فرمايد: «وَ جَعَلَ بَيْنَکُمْ مَوَدَّةً وَ رَحْمَةً» و در ميانتان مودّت و رحمت قرار داد؛ مودت به معناي عشق و رحمت به معناي مهرباني، محبت، صفا و صميميت است و مي‌توان از اين آيه برداشت کرد که مهم­ترين راهکار ايجاد آرامش در زندگي عشق، محبت و مهرباني است.
اين کارشناس مسائل خانواده درباره کامل بودن دين اسلام در زمينه ­هاي مختلف ابراز داشت: دانشمندان غربي مهارت­ هايي را براي ايجاد آرامش در زندگي ابداع کرده­ و گفته­ اند که در صورت عملي ­کردن آنها احساس آرامش و عشق در زندگي حاکم مي­ شود؛ در تمام متون روايتي و ديني، رواياتي براي تمام اين مهارت­ها وجود دارد و بايد به دين کامل خود افتخار کنيم که اولياي الهي در چهارده قرن پيش در فضاي جاهليت عرب، رواياتي را فرموده ­اند که امروزه دانشمندان غربي، آن­ها را به عنوان مهارت­ هاي ابداعي خود در زمينه زندگي زناشويي مطرح مي­ کنند.
حجت ­الاسلام دهنوي به راهکارهاي ايجاد آرامش و عشق در زندگي پرداخت و گفت: دانشمندان غربي مي ­گويند که مهارت ارتباطي، راهکاري براي احساس ­کردن عشق، آرامش و خوشبختي در زندگي است؛ به اين صورت که همسران در طول روز به مدت بيست الي سي دقيقه در کنار يکديگر باشند و امروزه خانواده­ هايي هستند که در کنار يکديگر نمي­ باشند يا در خانه هستند، اما اين مهارت را فرانگرفته ­اند و پيامبر گرامي اسلام(ص) در روايتي فرمودند هنگامي که زن و مرد در کنار يکديگر بنشينند، آن جا محل رفت و آمد فرشتگان الهي مي­ شود.
اين کارشناس ديني با بيان رواياتي درباره مهارت ارتباطي گفت: در روايتي ديگر فرمودند که اگر مردي در کنار همسر خود بنشينند، از اعتکاف در مسجد من نزد خدا محبوب­تر است؛ دليل تأکيد بسيار پيامبر گرامي اسلام(ص) بر روي مهارت ارتباطي به خاطر اين است که اين مهارت، عشق مي ­آورد و آثار و برکات بسياري در زندگي خواهد داشت و بايد مهارت در کنار هم بودن را در زندگي تقويت کرد و در روايت ديگري فرمودند نگاه محبت آميز همسران به يکديگر سبب مي­ شود تا خداوند متعال به ديده رحمت به آن­ها بنگرد.
وي به يکي ديگر از مهارت هاي ايجاد آرامش در زندگي اشاره و خاطرنشان کرد: حسن خلق سبب بازشدن درب­ هاي رحمت الهي مي­ شود و آموزه­ هاي بسياري در اين زمينه وجود دارد؛ مهارت ارتباط کلامي راهکار ديگري است که دانشمندان غربي براي ايجاد آرامش در زندگي مطرح مي­ کنند.
اين کارشناس مسائل خانواده افزود: همسران بايد با يکديگر به صحبت بپردازند و امروزه مردم مهارت­ ارتباط کلامي را ندارند؛ پيامبر اکرم(ص) فرمودند وقتي که مرد و زني در کنار يکديگر بنشينند و با يکديگر کلام محبت آميز داشته باشند، ثواب آن برابر با هفتاد حج مقبول است.
حجت ­الاسلام دهنوي درباره بکار بردن ارتباط کلامي در زندگي گفت: ارتباط کلامي دستوري ديني است و بايستي با يکديگر به آرامي صحبت کرد، در صورتي که امروزه اکثر مردم با دعوا با يکديگر صحبت مي­ کنند و بايد اين مهارت را جدي گرفت.
اين کارشناس ديني به مهارت بعدي ايجاد آرامش پرداخت و خاطرنشان کرد: طبق روايات و سخنان دانشمندان غربي، مهارت ابراز محبت، يکي ديگر از راهکارهاي ايجاد آرامش در زندگي است؛ براي بيشتر شدن محبت در زندگي بايستي همسران محبت خود را به يکديگر ابراز کنند.

خلأ عاطفي علل جدي انحراف اخلاقي اکثر زنان شوهردار
وي با اشاره به دليل تأکيد اسلام نسبت به ابراز محبت بيشتر از سوي مردان اظهار داشت: اولياي الهي و دانشمندان، تأکيد بيشتري نسبت به مردان در ابراز محبت دارند؛ چرا که اولا زنان عشق ­ورز و محبت­ پذير هستند و شدت عواطف دارند و ثانيا نياز بيشتري نيز به محبت داشته و نياز عاطفي براي زنان در اولويت است، در صورتي که مردان عشق­باز بوده و نياز غريزي براي آنان در اولويت مي­ باشد.
اين کارشناس مسائل خانواده افزود: علل جدي انحراف اخلاقي اکثر زنان شوهردار، خلأ عاطفي بوده است که ابراز نکردن محبت، سبب انحراف آنان مي­ شود و متأسفانه بسياري از مردان به ارتباط کلامي توجه نمي­ کنند.
حجت ­الاسلام دهنوي با بيان رواياتي درباره ابراز محبت بيشتر مردان گفت: پيامبر گرامي اسلام (ص) فرمودند که گفتن کلمه دوستت دارم از سوي مردان به زنان خود، هيچگاه از دل زنان بيرون نمي ­رود و در روايت ديگري مي­ فرمايند هديه دادن مرد به زن، هيچگاه از ياد و دل زن بيرون نخواهد رفت.

نظرات بینندگان

ارسال نظر