صفحه نخست >> سایر ویژه ها تعداد نظرات: 0

۵ قابليتي که از گوشي‌هاي هوشمند سال ۲۰۱۵ بايد انتظار داشته باشيم

هرساله با ابداع فناوري‌هاي نويني در ساخت پردازشگرهاي موبايلي شاهد عرضه محصولاتي بسيار قدرتمندتر از پارسال هستيم. ۲۰۱۴ نيز يکي از پررونق‌ترين سال‌ها در رونمايي از گوشي‌هايي با ويژگي‌ها و امکانات جديد بود که برشمردن تمامي آن‌ها مستلزم داشتن حوصله‌اي ايوبي است، اما اکنون که چند روز بيشتر تا تحويل سال جديد ميلادي نمانده قصد داريم تا چند ويژگي که انتظار مي‌رود گوشي‌هاي سال آينده با استفاده از آن‌ها راهي بازار شوند را بررسي کنيم. با ما در ادامه همراه باشيد.

کد خبر: 1344

هرساله با ابداع فناوري‌هاي نويني در ساخت پردازشگرهاي موبايلي شاهد عرضه محصولاتي بسيار قدرتمندتر از پارسال هستيم. ۲۰۱۴ نيز يکي از پررونق‌ترين سال‌ها در رونمايي از گوشي‌هايي با ويژگي‌ها و امکانات جديد بود که برشمردن تمامي آن‌ها مستلزم داشتن حوصله‌اي ايوبي است، اما اکنون که چند روز بيشتر تا تحويل سال جديد ميلادي نمانده قصد داريم تا چند ويژگي که انتظار مي‌رود گوشي‌هاي سال آينده با استفاده از آن‌ها راهي بازار شوند را بررسي کنيم. با ما در ادامه همراه باشيد.

بر کسي پوشيده نيست که بسياري از پرچم‌داران سال آينده از پردازنده‌ي قدرتمند ۸۱۰ استفاده خواهند کرد. البته ديگر شرکت‌هاي توليدکننده چيپست نيز بيکار ننشسته‌اند و مطمئناً در ماه‌هاي آينده پردازنده‌هايي براي رقابت با گل سرسبد کوالکام عرضه خواهند کرد؛ اما تا اين لحظه قدرتمندترين پردازنده‌ي موبايلي معرفي‌شده کوالکام اسنپ‌دارگون ۸۱۰ هست، در همين راستا ما نيز انتظاراتي که از گوشي‌هاي هوشمند ۲۰۱۵ خواهيم داشت را بر اساس امکانات اين پردازنده بنا کرده‌ايم.

توانايي نمايش تصاويري با کيفيت ۴K

در حال حاضر گوشي‌هاي هوشمندي مانند LG G3 وجود دارند که از صفحه‌نمايشي با کيفت صفحه Quad HD (رزولوشن ۲,۵۶۰ در ۱,۴۴۰ پيکسل) بهره مي‌برند اما گوشي‌هاي جديد‌تر مي‌توانند ويديوهايي با کيفيت ۴K (رزولوشن ۴,۰۹۶ در ۲,۱۶۰ پيکسل) که هم‌اکنون تنها بر روز تلويزيون‌هاي هوشمند قابل ديدند هستند را نمايش دهند.

گوشي‌هاي هوشمندي که در سال آينده از پردازنده اسنپ‌دارگون ۸۱۰ استفاده کنند، به راحتي مي‌توانند تصاويري با کيفيت ۴K را تنها با چند کليک به‌صورت استريم پخش کنند. درواقع بحث ما فرا‌تر از دوربين و صفحه‌نمايش گوشي‌هاي هوشمند است. نکته در اصل مديريت کردن و کار کردن با چنين فايل‌هاي ويدئويي با اين سطح از کيفيت و قطعاً سايز بالا است. گوشي‌ها اگر پردازشگر ضعيفي داشته باشند نمي‌توانند با اين فايل‌ها کار کنند و در آن صورت است که از دور خارج شده محسوب خواهند شد.

شايد برايتان جالب باشد که بدانيد حتي گوشي‌هايي که از دوربين‌هايي با وضوح ۸ مگا پيکسل با بالا استفاده کنند، در صورت بهره بردن از اسنپ‌دارگون ۸۱۰ نيز مي‌توانند تصاويري با کيفت ۴K را ضبط کنند، پس بهتر است در سال آينده بجاي تمرکز بر روي تعداد پيکسل‌هاي دوربين گوشي، توجه خاصي روي پردازنده استفاده‌شده در آن داشته باشيد.

شبيه سازي زوم اپتيکال

قرار است دوربين‌هاي جديدي براي گوشي سال ۲۰۱۵ در نظر گرفته شود که در اصل دو دوربين با هسته فوتونيک هستند؛ يک دوربين که به‌طور عادي عکس مي‌گيرد و ديگري که در‌‌ همان حالت ثابت، عکس را تا ۳ برابر بزرگ‌تر مي‌کند. فرآيند پردازش و ادغام دو تصوير نيازمند يک پردازشگر قوي است که اسنپ‌دارگون ۸۱۰ اين وظيفه را به عهده مي‌گيرد. طبق ادعاي کوالکام اين روش قوي‌تر از فناوري SLR عمل خواهد کرد.

شايان به ذکر است که SLR مخفف Single Lens Reflex است که تنها عکاسان حرفه‌اي از دوربين‌هايي با اين قابليت استفاده مي‌کنند. با دوربين‌هاي SLR مي‌توانيد از کودک در حال خواب تا ماشين در حال حرکت عکاسي کنيد. با اين دوربين‌ها مطمئن خواهيد بود که تصويري را به خاطر تأخير عملکرد دوربين از دست نخواهيد داد.


ضبط هدفمند صدا در هنگام تصوير برداري

قبلاً هم به اين نکته اشاره کرده‌ايم که يکي از ويژگي‌هاي اسنپ‌دارگون ۸۱۰ توانايي بخشيدن به دستگاه‌هاي استفاده‌کننده از آن به‌منظور ضبط هدفمند صدا در هنگام تصويربرداري است. يکي از بزرگ‌ترين مشکلات گوشي‌هاي کنوني کيفيت پايين صدا در ويديوهايي است که ضبط مي‌کنند.

با پردازشگر جديد اسنپ‌دارگون ۸۱۰، گوشي‌ها مي‌توانند صدا در‌‌ همان جهتي که به گوشي مي‌رسد ضبط کنند؛ بنابراين صداي ضبط شده قابل کنترل است. اگر از يک نفر تصويربرداري مي‌کنيد، مي‌توانيد گوشي را به گونه‌اي تنظيم کنيد که فقط صداي فرد موردنظر ضبط گردد و نه هيچ‌چيز ديگر.

جايگزيني با سيستم هاي رو ميزي

البته اين موضوع کمي عجيب به نظر مي‌رسد، زيرا تبلت ها با آن همه کبکبه و دبدبه هنوز نتوانسته‌اند جاي يک سيستم روميزي را براي کاربران پر کنند. در هر حال گوشي‌هاي سال آينده با به کار گيري پردازنده‌هاي قدرتمندي همچون ۸۱۰ و استفاده از شبيه‌ساز پلتفرم‌هاي مختلف، شايد بتوانند کارهاي نه‌چندان پيچيده را در منزل به‌جاي سيستم‌هاي روميزي انجام دهند

رقابت با کنسول هاي بازي

اين انتظار هم زياد معقول به نظر نمي‌رسد، زيرا کنسول‌هاي نسل هشتم دست‌کم هرکدام داراي ۸ گيگابايت رم هستند و اين تازه گوشه‌اي از قدرت اين محصولات به شمار مي‌آيد، اما شايد به سختي بتوان انتظار گوشي هوشمندي در سال ۲۰۱۵ را داشت که با داشتن ۴ گيگابايت رم وارد بازار گردد.

در هرحال اگر خيلي خوش‌بينانه به پردازنده‌هاي به کار رفته در گوشي‌هاي هوشمندي که قرار است سال آينده به بازار عرضه شوند نگاه کنيم، اين محصولات ممکن است بتوانند نقش يک کنسول بازي را براي شما ايفا کنند؛ مي‌توانيد آن‌ها را به يک مانيتور وصل کرده و از سرعت آن لذت ببريد.

انتظار شما از يک پرچمدار ۲۰۱۵ چيست؟
فارنت/

نظرات بینندگان

ارسال نظر