صفحه نخست >> سایر ویژه ها تعداد نظرات: 0

روانشناسي/

شناخت شخصيت افراد با رنگ!

ما در دنياي رنگها زندگي مي‌کنيم و تا حد بسيار زيادي به رنگها خو گرفته‌ايم. رنگي بودن جهان يکي از بزرگترين موهبتهاي الهي است که باعث شادي و نشاط انسانها شده و موجب رسيدن به اميد و آرامش در آنان مي‌شود.

کد خبر: 1332

ما در دنياي رنگها زندگي مي‌کنيم و تا حد بسيار زيادي به رنگها خو گرفته‌ايم. رنگي بودن جهان يکي از بزرگترين موهبتهاي الهي است که باعث شادي و نشاط انسانها شده و موجب رسيدن به اميد و آرامش در آنان مي‌شود.

رنگ قرمز: رنگ قرمز يکي از سه رنگ اصلي است که بسيار هيجان‌انگيز و اعتمادآفرين است و اغلب، خطر و آتش را تداعي مي‌کند.
در ضمن حواس را تحريک کرده و انرژي‌هاي متمرکز، جاه‌طلبي، شهامت و اشتها را افزايش مي‌دهد. قرمز، رنگي است هيجاني و ذهن منطق‌گرا را به زانو در مي‌آورد. اين رنگ، انرژي مهار نشده اي است که موجب افزايش خلاقيت، انرژي و شادابي در زندگي مي‌گردد. چکيده‌ ويژگيهاي رنگ قرمز مثبت منفي پر انرژي خسته کننده با اعتماد به نفس پرخاشگر پر شور ناراضي روراست عجول اقدام کننده بي‌تاب کاوشگر بيش از حد مغرور اخلاق‌گرا.

توجه: رنگ قرمز در معماري کلاسهاي درس، کاربردي ندارد؛ زيرا ديوارهاي قرمز کودکان را آشفته حال و بَد خلق مي‌کند و به علت روح هيجاني که در اين رنگ نهفته است، کودک را از حالت آرام خارج کرده و به جنب و جوش و ناآرامي مي‌کشاند و از تمرکز او جلوگيري مي‌کند؛ لذا بهتر است از رنگ قرمز در فضاي کلاسي استفاده نشود اما مي‌توان از اين رنگ در محيطهاي بازي ، نمايش و ورزش استفاده کرد.

زرد در ميان رنگها، زرد بالاترين بازتابش را داشته و محرک فکر است. اين رنگ، سمبل طبيعي آگاهي و روشني است و روي ضمير انسان، خلاقيت و مثبت انديشي اواثر مي‌گذارد بطوري که مثبت بودن را تداعي مي‌کند؛ ولي در عين حال، معاني منفي زيادي دارد. زرد يکي از رنگهاي اصلي است که با فعاليتهاي ذهني تداعي دارد و هوش و کنجکاوي فرد را تقويت مي‌کند. بنابراين با نماد سرعت، بويژه سرعت تفکر و تصميم‌گيري در ارتباط است و تمرکز حواس را بالا مي‌برد. ليموييليمويي يکي از رنگهاي خانوادة زرد مي‌باشد که نشان‌دهندة شخصيت مثبت و زود فهمي است. در ضمن ترکيب آن با آبي آسماني نشانگر ذهن باز، فهم زياد و درک بسيار شفاف است. لازم به تذکر است که رنگ زرد Contrast يا تقابل ويژه‌اي با خاکستري که رنگ خنثي است دارد، لذا براي حذف معاني منفي آن، از رنگ خاکستري و خانواده آن استفاده مي‌شود.

توجه: رنگ زرد در دکوراسيون داخلي، فضا را روشن و شاد مي‌سازد ولي مشاوران و مددکاران اجتماعي که سر و کارشان با کساني است که از لحاظ احساسي، آسيب پذيرند بايد در انتخاب اين رنگ با احتياط عمل کنند؛ زيرا اين رنگ هم براي احساسات خوب و هم براي احساسات بد بسيار تحريک کننده‌ است. لازم به ذکر است که طراحان اتاقهاي آموزشي هم از اين امر مستثني نبوده و بايد در انتخاب رنگ فضاي آموزشي توجه لازم را داشته باشند.

رنگ نارنجي، مخلوطي از قرمز و زرد است و گفته شده شوق را با استعداد ترکيب مي‌کند. در ضمن رنگ يادگيري، آزمايش، قضاوت، پذيرش يا رد مطلب هم هست.
نارنجي احساسات متلاطم و هيجاني را تسکين مي‌دهد و براي رسيدن به آرامش بسيار مؤثر است؛ چرا که قسمت زرد آن، با خنثي کردن انرژي و هيجان رنگ قرمز، انجام اين فرايند را به صورت عقلاني و منطقي تضمين مي‌کند. قرار گرفتن در محيط نارنجي، افق ديد و فکر را وسيعتر کرده و رنگي انقلابي بشمار مي‌رود، چرا که پشتکار و پروژه‌هاي رسيدن به گامهاي موفقيت آميز را ترسيم مي‌کند.
در ستاره‌شناسي، نارنجي با علامت شير (مرداد) ارتباط خاصي دارد و به تقويت ايده‌آلهاي دوستانه و اجتماعي، خلاقيت و خودشکوفايي کمک مي‌کند. در رنگ نارنجي، حسي مستتر شده که مي‌تواند بر حمله‌هاي غيرمنطقي و فوبي‌ها (ترسها) پايان دهد. استفاده از رنگ نارنجي در محيط آموزشي رنگ نارنجي، رنگي زنده و قوي است و بهتر است با رنگهايي همچون رُسي يا زردآلويي مخلوط شود تا اتاق را از حالت پرتنش خارج کرده و به محيطي آرام‌ و دوستانه‌تر تبديل کند.
از آنجا که نارنجي رنگي است محرک ، براي فضاي آموزشي در مقطع دبستان بسيار ايده‌آل است؛ چرا که از يک طرف دانش آموزان را سرزنده، نيرو‌بخش، گرم و آرامش طلب مي‌کند و از طرف ديگر از خواب آلودگي و بي علاقگي کودک مخصوصاً در ساعات اوليه صبح جلوگيري مي‌کند.

رنگ سبز مي‌تواند در درون ساختار روان‌شناختي ما تعادل کامل ايجاد کند و در بين همه رنگها از همه آنها خوشايندتر است، زيرا چشم براي تمرکز کردن روي آن هيچ نيازي به تنظيم شبکيه ندارد. روان‌شناسان بر اين عقيده‌اند که سبز حالتي از نگرش ذهني مثبت را ايجادکرده و چون با رنگهاي طبيعت، بيشتر سر و کار دارد احساس ثبات و امنيت را در ما تقويت مي‌کند.

البته رنگ سبز در تُن‌هاي متفاوت، نمادي متفاوت دارد. رنگ سبز در تُن‌هاي متفاوت: سبز يشمي در اين رنگ، آرامش روحي نهفته شده و فراست و هشياري فرد را بالا مي‌برد. سبز به انسان کمک مي‌کند تا اسرار نهان جهان هستي را بهتر درک کرده و به او بينش فلسفي همراه با عقل سليم عطا مي کند. کسانيکه سبز يشمي را دوست دارند بطور ذاتي روشن‌بين و منطقي هستند.

سبز تيره سبز تيره نشان‌دهنده قابليت اعتماد (اعتماد پذيري) است و فردي که اين رنگ را دوست دارد، داراي شخصيت با ثباتي است که در بحرانها مي‌تواند بدون دستپاچگي کنترل اوضاع را در دست گيرد. در چنين اشخاصي عقل، منطق و ذهنيت واقع‌بين از خصوصيات دروني آنها زاييده شده است.

درضمن اختلاط سبز تيره با آبي آسماني، آزادي انديشه و خلاقيت را نشان مي‌دهد. استفاده از رنگ سبز در فضاي آموزشي سبز، يک رنگ ثانويه است که از ترکيب دو رنگ متضاد زرد و آبي بدست مي‌آيد. اين رنگ چون با طبيعت در ارتباط است، رنگي متعادل محسوب مي‌شود و به آرامش روحي و اعصاب کمک کرده و محيطي آرامش‌بخش را ايجاد مي‌کند. سبز براي دکوراسيون اتاقهاي مطالعه، فضا‌هاي آموزشي و مکاني که به تمرکز احتياج دارد با اهميت بوده و رنگ ايده‌آلي محسوب مي‌شود.

اين رنگ به اتاق و کسانيکه در آن فضا قرار دارند، آرامش‌ متعادلي مي‌دهد. اگر سبز را با انواع کرم و سفيد مخلوط کنيم و در رنگ‌آميزي اتاق و فضاي آموزشي بکار بريم، فضاي آرام‌بخش و تفکر آميزتري خواهيم داشت و اگر با رنگ قرمز ترکيب شود، به شکوفايي خلاقيت افراد در آن فضا پرداخته وازخود ترکيبي قوي مي‌سازد. رنگ آبي با رنگ سبز ترکيبي دلنشين و هماهنگ دارند که در طبيعت به صورت گلهاي آبي در ميان شاخ و برگهاي سبز نمودار شده است. اين دو رنگ به کلاس ، فضايي متعادل و آرام داده و به تقويت تمرکز افراد مي‌انجامد که براي اتاقهاي مطالعه بسيار ايده‌آل است.
بطور کلي تلفيق اين دو رنگ، آرام‌بخش و متمرکز کننده حواس است. توناليته‌هاي قرمز، صورتي و زرد، هم در ترکيب رنگي با آبي، همراهان بسيار عالي محسوب مي‌شوند و مي‌توانند هر کدام از سردي رنگ آبي بکاهند.

آبي، يکي از رنگهاي اصلي است که به رنگ حقيقت شهرت دارد.
اين رنگ نشانگر ذهن عالي و هوش سرشار است و با احساسات و معنويت در ارتباط است. اين رنگ، آرام، آرامش‌بخش و تسلي‌دهنده است. اگر کسي بيش از حد احساس ناراحتي کرده و در آستانه خشم و اضطراب قرار داشته باشد پوشيدن لباس آبي، آرامش و هماهنگي‌ ذهن او را افزايش داده، باعث بالارفتن تفکر او مي‌شود. بالأخره توانايي آرام کردن روح مشوش راداشته و آرامش خيال او را فراهم مي‌آورد. (مانند حالتي که در اثر نگاه به آسمان براي فرد حاصل مي‌شود).
هنگامي که آبي به دو قسمت رنگهاي تيره‌تر و روشن‌تر تقسيم مي شود، نشان‌دهنده نوعي شخصيت در فرد است. فردي که به آبي تيره علاقمند است، قابل اعتماد، عاقل و جسور خواهد بود و چون با تمرکز شديد روي عقل و منطق حرکت مي‌کند ، ممکن است احساساتش تحت‌الشعاع قرار گرفته، آن را از دست بدهد و يا ضعيف‌تر عمل کند. بر عکس، افرادي که به آبي روشن علاقمندند، ذاتا هنرمند و فرهيخته هستند. اين تيپ افراد را بيشتر افراد هنرمند، طراح، نويسنده و هنرپيشه تشکيل مي‌دهند که در فعاليتهاي خلاقانه شرکت دارند.
رنگ آبي، تخيل فعال و حتي در بعضي موارد بيش از حد خلاق را القا مي‌کند.
استفاده از رنگ آبي در فضاي آموزشي: از آنجا که رنگ آبي، کيفيتي سرد و رسمي دارد، فضا را به آرامش مي‌کشاند و البته از حالت دوستانه و گرمي‌بخش دور مي‌کند. لذا بهتر است در فضاهاي آموزشي و کلاس، اين رنگ را با تلفيق رنگهاي ديگر استفاده کرد.

بنفش و ارغوانيبنفش، ترکيبي از رنگ قرمز و آبي است که يکي از معنوي‌ترين رنگها بشمار مي‌آيد و نشانگر هماهنگي بين عقل و احساسات و مرز بين معنويات و ماديات محسوب مي‌شود. اين دو رنگ در سمبوليسم رنگها تفاوت چنداني ندارند به همين منظور در يک قسمت قرار مي‌گيرند.اين دو رنگ با تفکر عالي، درک روحي و تواناييهاي رواني مرتبط هستندو در تلفيق اين دو رنگ، تُن‌هاي مختلفي بچشم مي‌خورد که هر کدام بيانگر خصوصيت روحي افراد است. ارغواني مايل به آبي اين رنگ کمال گرايي، ايده‌آليسم، انسان‌گرايي و تفکر فلسفي را تقويت مي‌کند. کسانيکه اين ترکيب را دوست دارند افرادي پر احساس و خوش فکرند و داراي حس ششم قوي‌اي هستند. ارغواني روشن، رنگي است که در تصميم‌گيري با تفکر و منطق در ارتباط است.
طراحي رنگ بنفش در فضاي آموزشي: همانطوري که گفته شد عناصر تشکيل‌دهندة رنگ بنفش، قرمز و آبي هستند. امتزاج اين دو رنگ با بنفش، سردي و گرمي خاصي را در محيط ايجاد کرده که رنگ قرمز، گرمي فضا و رنگ آبي سردي آن را بيشتر مي‌سازد؛ لذا طيفهاي کم رنگ بنفش به فضا و محيط آموزشي؛ آرامش ، روحيه و شادابي را تلقين مي‌کند، ولي لازم به ذکر است که قرار گرفتن به مدت طولاني در فضاي صرف بنفش،سبب افسردگي مي‌شود، زيرا انرژي‌هاي آن به قدري قوي است که ذهن نمي‌تواند بار اضافي آنرا تحمل کرده و از خود واکنش نشان مي‌دهد.پس بهتر است در طراحي فضاي آموزشي، رنگ بنفش را با رنگهاي سفيد، سبزو ياسي‌ ممزوج کرد.

شايان ذکر است که بدانيم غريزه ايجاد هارموني و هماهنگي در استفاده از رنگها، هديه‌اي است که در برخي افراد،از بدو تولد بطور ذاتي نهاده شده است؛ ولي کساني که از اين خصوصيت برخوردار نيستند هم مي‌توانند قوانيني را در مورد مديريت رنگها بياموزند و بکار گيرند.براي مثال سايه‌ها، توناژها و ته رنگ‌ها به خاطر ارتباط تصويري طبيعي‌شان در کنار هم مي‌نشينند و قوانين ساده‌اي را به وجود مي‌آورند که مي‌توان آنها را با هم مخلوط و هماهنگ کرد. دنياي رنگها، آنقدر وسيع و پرجاذبه است که مورد توجه و استفاده همگان قرار مي‌گيرد.

باشگاه خبرنگاران/

نظرات بینندگان

ارسال نظر