صفحه نخست >> سایر ویژه ها تعداد نظرات: 0

چالش/ چقدر روشنايي، روشن است؟ مشکلات براي مقايسه ميزان روشنايي بين LCD و AMOLED

رزولوشن در دنياي اسمارت فون پاي خود را بر روي پدال گاز گذاشته و هرروز در حال ثبت رکوردي جديد است. اما در سال ۲۰۱۴ شاهد بوديم رزولوشن‌ها به عدد 2560 در 1440 رسيد.

کد خبر: 1322

ترنجي/ رزولوشن در دنياي اسمارت فون پاي خود را بر روي پدال گاز گذاشته و هرروز در حال ثبت رکوردي جديد است. اما در سال ۲۰۱۴ شاهد بوديم رزولوشن‌ها به عدد 2560 در 1440 رسيد. اين عدد به‌عنوان يک رزولوشن عادي و تقريباً فراگير شناخته شد. اکنون رقابت بايد براي رسيدن از بدترين به بهترين باشد. روشنايي تصوير يکي از عاملي خواهد بود که مي‌توان به‌عنوان نردباني جهت پيشرفت سال آينده صفحه‌نمايش‌ها تلقي کرد. بي‌شک گلکسي اس ۵ را به‌عنوان يک الگو درزمينهٔ روشن بودن صفحه و الي‌جي جي ۳ را به‌عنوان الگو براي ميزان کم شدن استاندارد روشنايي تصاوير بايد لقب دهيم! درست‌تر بخواهيم بگوييم بايد در مورد LCD و AMOLED ها بحث کنيم اما امروز قصد نداريم به موضوعات تکراري دامن بزنيم. قصد داريم شمارا با يک مفهوم جديد آشنا کنيم. همراه ما باشيد.


رزولوشن صفحه‌نمايش را مي‌توان به‌راحتي اندازه گرفت اما وقتي در مورد روشنايي تصوير صحبت مي‌کنيم بحث کمي سخت خواهد شد. اين‌که کدام منبع در مورد نور صفحه‌نمايش درست مي‌گويد و کدام عدد، عدد درستي است بايد شک کرد. براي مثال وب‌سايت Anandtech در مورد نکسوس ۶ گفته است که نور صفحه‌نمايش 258 نيت است درصورتي‌که در منابع ديگر حداکثر ميزان روشنايي تصوير، نکسوس ۶ را در ليست 400 نيتي‌ها قرار داده است. کدام مورد درست؟ بايد بگوييم که ازلحاظ فني هر دو عدد درست خواهد بود. تنها تفاوت در ميان روش اندازه‌گيري است!

LCD و AMOLED براي نشان دادن تصاوير از دو تکنولوژي جدا استفاده مي‌کنند. LCD که تقريباً يک تکنولوژي قديمي‌تر و باسابقه‌تري است، نور موردنياز براي روشنايي تصوير را به‌صورت مجزا و مستقل ايجاد نمي‌کند. به‌طور ساده مي‌توان گفت LCD ها به يک بانک بزرگ LED وابسته هستند. اين LED ها باعث خواهد شد که نور پس‌زمينه لازم براي روشنايي کل صفحه‌نمايش تأمين شود. نور از کريستال مايع رد شده و رنگي را که ما مي‌بينيم توليد خواهد شد. حداکثر اين نور LED ها قابل‌اندازه‌گيري است و رابطه مستقيمي با سايز صفحه‌نمايش و تعداد پيکسل به‌کاررفته دارد.

AMOLED ها يک تکنولوژي جديدتر به‌حساب مي‌آيند، نور لازم براي روشنايي تصوير را به‌صورت مستقيم تأمين مي‌کنند. در اينجا نور پس‌زمينه وجود ندارد و هر زير پيکسل به‌صورت مستقيم نوري را توليد مي‌کند که بر اساس ولتاژ اعمال‌شده سه رنگ قرمز، آبي و سبز را خواهيم ديد. براي رنگ مشکي در اين نوع صفحه‌نمايش‌ها، پيکسل خاموش خواهد شد درنتيجه عمق رنگ مشکي بسيار چشمگيرتر از LCD بوده و بالطبع مصرف انرژي نيز کمتر خواهد بود. در گوشه اين مطلب بايد اشاره‌کنم که به‌راحتي مي‌توان متوجه شدن تصاوير پس‌زمينه مشکي براي مصرف انرژي بهتر خواهد بود و اگر سامسونگ در حالت ذخيره انرژي همه موارد را سياه‌وسفيد مي‌کند، دليل محکمي خواهد داشت. در مورد حالت ذخيره انرژي گفتيم که مسلماً در AMOLED با سياه‌سفيد شدن بايد تأثير فوق‌العاده را شاهد باشيم اما در LCD تنها کاهش را مي‌بينيم زيرا ميزان مصرف انرژي جهت توليد طيف رنگ در حالت ذخيره انرژي کمتر از حالت رنگي خواهد بود.

به سراغ بحث اصلي برويم؛ روشنايي تصوير.

در امولد ها براي سنجي روشنايي تصوير ترفندهاي زيادي وجود دارد. در اصل مي‌توان گفت برخلاف ال سي‌دي‌ها مفهومي بر مبناي حداکثر روشنايي وجود ندارد. موردي که در وب‌سايت‌ها منبع به‌عنوان حداکثر روشنايي تصوير بيان مي‌شود تقريباً APL صفحه‌نمايش است. اين APL چيست؟ با يک ملاک جديد در امولد ها آشنا شويد که Average Pixel Level يا APL نام دارد. اين ملاک بر تعداد پيکسل روشن که بر روشنايي تأثير دارد، به‌صورت درصدي بيان مي‌کند. صفحه‌نمايش سياه APL برابر 0 درصد دارد و زماني که صفحه‌نمايش در حال نشان دادن رنگ سفيد است اين معيار به 100 درصد مي‌رود. در نمايش رنگ‌هاي قرمز و سبز و آبي APL برابر 33 درصد خواهد بود.

زماني که پيکسل‌هاي کمتري مورداستفاده قرار مي‌گيرند (براي مثال در APL هاي کم) صفحه‌نمايش قدرت بيشتري را به پيکسل‌هاي فردي مستقل انتقال مي‌دهد. براي مثال مي‌توان گفت اگر APL در صفحه‌نمايش نکسوس ۶ برابر 30 درصد باشد، خروجي روشنايي نور در حدود 400 نيت مي‌رسد اما اگر APL به 100 درصد برود، ميزان روشنايي در حدود ۲۵۰ نيت خواهد بود.

بنابراين مي‌توان گفت در مورد ميزان روشنايي در صفحه‌نمايش‌هاي AMOLED هيچ منبعي اشتباه نخواهد کرد. به‌هرحال ممکن است که ميزان روشنايي تصوير را در صفحه‌نمايش‌ها امولد در تست‌هاي مختلف و APL هاي جداگانه متغير باشد و شما با APL کمتر بتوانيد ميزان روشنايي بيشتري را در خروجي شاهد باشيد و درنهايت مي‌توان گفت حداکثر در اين صفحه‌نمايش وجود ندارد!

اندرويد ۵ با توجه به نوع رنگ‌بندي‌هاي انجام‌شده در يک صفحه‌نمايش امولد معيار APL برابر 85 درصد خواهد بود. به استناد همين موضوع مي‌توان گفت که اگر شما صفحه‌نمايشي را در حالت غير اندرويد ۵ تست کرده باشي، امکان دارد در اندرويد ۵ صفحه‌نمايش روشن‌تر به نظر آيد. Anandtech در تست‌هاي صفحه‌نمايش با APL برابر 100 درصد تست خواهد کرد که تقريباً در مورد ديگر تست‌ها نيز صدق مي‌کند اما در کار عادي با اسمارت فوني چون نکسوس ۶ در حدود 20 درصد صفحه‌نمايش روشن‌تر خواهد بود. حقيقت در بين اين اعدا وجود دارد و بهتر است که براي ميزان روشنايي از بازه يک عدد استفاده کنيد تا يک عدد معيار!

شمارا با يک مفهوم جديد آشنا کرديم؛ اکنون نظر خود را به ما بگوييد که نقش يک سيستم‌عامل مناسب در زيبايي اسمارت فون چقدر است؟ کدام سيستم‌عامل کنوني اين موارد را بيشتر رعايت کرده است؟

نظرات بینندگان

ارسال نظر