صفحه نخست >> سایر ویژه ها تعداد نظرات: 0

زنان مي توانند هم زمان چند کار انجام دهند؟

با يک دستش بچه را بغل کرده با دست ديگر قورمه سبزي را هم مي‌زند، آن طرف‌تر دارد سريال مورد علاقه‌اش را تماشا مي‌کند و براي دوست آنلاينش هم ماجراي مهماني ديشب را تعريف مي‌کند، درس و مشق کلاس زبانش هم وسط اتاق پذيرايي پهن است و اميدوار است همه را تا آخر بنويسد!

کد خبر: 1214

با يک دستش بچه را بغل کرده با دست ديگر قورمه سبزي را هم مي‌زند، آن طرف‌تر دارد سريال مورد علاقه‌اش را تماشا مي‌کند و براي دوست آنلاينش هم ماجراي مهماني ديشب را تعريف مي‌کند، درس و مشق کلاس زبانش هم وسط اتاق پذيرايي پهن است و اميدوار است همه را تا آخر بنويسد!
اينها صحنه‌هاي يک فيلم علمي تخيلي نيستند، روزگار معمولي يک زن خانه‌دار امروزي است که ياد گرفته از تمام امکانات آدميزادي خود استفاده کند تا بتواند مادر و همسري خوب و زني به‌روز باشد و چنين شد که دانشمندان اندکي در حال اين موجود دقت کردند و دريافتند که گويا زن مي‌تواند چند کار همزمان را پيش ببرد و احتمالا بسي تعجب کردند به همين خاطر هم يک مصاحبه کمي متفاوت با آقاي دکتر کنگراني، روانپزشک انجام داديم، ماجراي جالبي است شما هم بخوانيد!
آقاي دکتر قصه انجام همزمان امور توسط خانم‌ها و اين مهارت‌شان چيست؟
قبل از قصه يک مقدمه بگويم که طي اين ماجرا خيلي لازم‌مان مي‌شود و آن هم اينکه مغز و قلب دو اندامي هستند که تعداد سلول‌ها‌ي‌شان از دوران جنيني تا پيري يکي است. اگر سلول‌هاي مغز به هر دليلي از بين بروند، ديگر بازسازي نمي‌شوند اما قسمت‌هاي ديگر مغز مي‌توانند با افزايش کارآيي خودشان جبران قسمت‌هاي آسيب‌ديده را بکنند و به اين انعطاف‌پذيري پلاستي‌سيتي مي‌گويند.
زنان ميتوانند همزمان چند کار انجام دهند؟
حالا اين سؤال پيش مي‌آيد با توجه به اينکه گفتيم تعداد سلول‌هاي مغز هميشه ثابت است مغز چگونه اين انعطاف را پيدا مي‌کند که آسيب‌ها را جبران کند؟ جواب اين است که اين افزايش توانايي و کارآيي از طريق افزايش ميزان اتصالات بين سلول‌هاي عصبي صورت مي‌گيرد.
به نظر شما چرا خانم‌ها مي‌توانند به طور همزمان چند کار را انجام دهند؟
اينکه خانم‌ها در خانه مي‌توانند به طور همزمان چند کار را انجام دهند به اين معني نيست که در انجام دقيق همه کارهاي همزمان تا همين حد موفقند، يعني اين قابليت را نمي‌توان در انجام تمام کارها براي زنان قائل بود. زنان از کودکي براي مادر شدن و انجام وظايف متنوع در خانه تربيت مي‌شوند و مغز در انجام همزمان چند کار ماهر مي‌شود، به نظرم اين قابليت اکتسابي است و اين روزها مردان در اروپا وقتي همسرشان در خانه نيست همان کارها را مي‌کنند و نياز نيست که حتما زن باشيد تا بتوانيد به چند کار خانه به‌طور همزمان برسيد. اما من يک مورد را خودم شخصا ديده‌ام و آن هم اين است که اغلب آقايان وقتي مشغول کاري هستند همه حواس‌شان به همان کار است و نمي‌توانند حواس‌شان را روي کار ديگر هم متمرکز کنند. با اين هم مخالفم چون اين طور نيست. اولويت‌ها و اهميت موضوعات هستند که باعث تمرکز افراد مي‌شوند. براي اغلب آقايان شغل‌شان مهم است از اين نظر که مردان موظفند تامين‌کننده نيازهاي مالي خانواده باشند اهميت شغل براي‌شان زياد است براي همين هم وقتي کارشان را انجام مي‌دهند روي آن متمرکز هستند اما براي اغلب خانم‌ها باز هم با توجه به نقشي که جامعه برايشان تعريف کرده شغل مسئله خيلي مهمي نيست و مسائل خانواده در خيلي از مواقع به امور شغلي اولويت دارد و مهم‌تر است.
براي همين وقتي خانم شاغلي سر کار هم هست بخشي از حواسش به خانه و وظايف همسري و مادري مشغول است. به نظر من ذهن زن و مرد در اين مورد هم شبيه هم است و اگر متفاوت رفتار مي‌کنند به خاطر نوع تربيت. و نقش‌پذيري آنهاست و اين هم يک مسئله آموزشي- تربيتي است تا فيزيولوژيکي و مغزي.
يعني شما معتقديد اينکه مي‌گويند زنان مي‌توانند به طور همزمان چند کار را پيش ببرند مبناي علمي ندارد؟
تحقيقاتي در اين زمينه‌ها انجام شده بعضي تحقيقات اين قابليت را تاييد کرده اند بعضي هم آن را رد کرده‌اند. واقعا نمي‌‌توان صد درصد گفت به نظرم بيشتر تبليغات است. اين قدر تبليغات بي‌اساس در مورد توانايي‌هاي مردان و تبليغات منفي بي اساس در مورد ناکارآمدي زنان شده بود که عده‌اي هم به عنوان مقابله به مثل تصميم گرفتند اين تئوري را مطرح کنند که زن‌ها چنين توانايي دارند تا جبران آن اجحاف و افراط شده باشد.
جمع‌بندي اين بحث
به نظر من قابليت انجام همزمان امور براي زنان همان طور که گفتم بيشتر يک مهارت آموزشي و تربيتي است و اگر مردان هم مجبور باشند مثل زنان به کارهاي خانه و بچه‌داري و ساير امور برسند، با آموزش مي‌توانند عملکرد مشابه داشته باشند. جامعه به مردان و زنان نقش‌هايي را محول مي‌کند و افراد در همين راستا شکل مي‌گيرند.
يک مادر خيلي وقت‌ها مجبور است چند کار را در خانه به‌طور همزمان به درستي انجام دهد اما اگر چند کار اداري همزمان را به او محول کنند، شايد به همان اندازه در انجامش موفق نباشد. به طور کلي با توجه به تغييراتي که در جامعه امروز پيش آمده و زنان تحصيلات بالايي دارند و اغلب شاغل هستند ديگر نقش‌هاي کليشه‌اي خانه‌داري و بچه‌داري فقط براي زنان تعريف نمي‌شود و زن و مرد در خانه پا به پاي هم کار مي‌کنند بنابراين آقايان هم در خانه وظايفي را بر عهده مي‌گيرند و به نظر مي‌رسد قاعده بازي است بنابراين قابليت‌هاي همزماني انجام کارها براي آقايان هم به کمک همان پلاستي سيتي تقويت مي‌شود و تا چند سال ديگر نتيجه اين تغيير عملکردها را مي‌‌توان ديد.

زندگي ايده آل/

نظرات بینندگان

ارسال نظر