صفحه نخست >> سایر ویژه ها تعداد نظرات: 0

سالي که هاليوود دوست ندارد هيچ‌وقت تکرار شود!

به تعويق افتادن فيلم‌هاي مهم شرکت‌هاي پيکسار و يونيورسال، تکثير غيرمجاز فيلم‌هاي "The Expendables 3" و "آني" پيش از اکران، شکست‌هاي تجاري پي در پي شرکت برادران وارنر و دردسرهاي هکرها براي شرکت سوني. هاليوود نمي‌‌خواهد سال 2014 تکرار شود.

کد خبر: 1163

به تعويق افتادن فيلم‌هاي مهم شرکت‌هاي پيکسار و يونيورسال، تکثير غيرمجاز فيلم‌هاي "The Expendables 3" و "آني" پيش از اکران، شکست‌هاي تجاري پي در پي شرکت برادران وارنر و دردسرهاي هکرها براي شرکت سوني. هاليوود نمي‌‌خواهد سال 2014 تکرار شود.

مجموع فروش فيلم‌ها در آمريکاي شمالي از ابتداي سال تا پايان دسامبر رقمي حدود 10.5 ميليارد دلار خواهد شد که در مقايسه با سال قبل چهار درصد کمتر است. تعداد تماشاگران هم همين اندازه کم شد. اين اندازه نوسان سالانه در بازار داخلي نامعمول نيست و بر مبناي قدرت فيلم‌ها کم و زياد مي‌شود، اما اگر مجموع فروش فيلم‌ها در آمريکاي شمالي را با نرخ تورم لحاظ کنيم، درآمد به دست آمده کم‌ترين رقم از سال 2000 تاکنون بوده است.

با وجود موفقيت تجاري تعدادي از فيلم‌ها – "نگهبانان کهکشان"، "فيلم لگو"، "گودزيلا"، "متفاوت" (Divergent)، "لاکپشت‌هاي نينجا جهش‌يافته نوجوان" و "دونده ماز" که همه آن‌ها يا آغازگر يک مجموعه سينمايي بودند يا آن را احيا کردند – تقريبا تمام ژانرها در گيشه‌ها با مشکل روبرو بودند. سال گذشته فيلم پرهزينه "رنجر تنها" عملکرد تجاري فاجعه‌باري داشت. هرچند امسال هيچ فيلمي وضعيتي مانند "رنجر تنها" نداشت، اما ده‌ها فيلم در بازار ايالات متحده و کانادا کمتر از انتظار ظاهر شدند که تحليل‌گران آن را ناشي از يک ضعف ساختاري مي‌دانند.


"عطش مبارزه: زاغ مقلد – قسمت 1" نتوانست آن‌طور که انتظار مي‌رفت پرفروش باشد

فيلم‌هاي پرهزينه مانند "اسپايدرمن شگفت‌انگيز 2" و "عطش مبارزه: زاغ مقلد – قسمت 1" نتوانستند آن‌طور که انتظار مي‌رفت بفروشند؛ همين‌طور فيلم‌هاي کمدي با هزينه‌هاي متوسط مانند "ماپت‌هاي تحت تعقيب"، "فيلم خصوصي"، "يک ميليون راه براي مردن در غرب" و "رؤساي مزخرف 2". حتي فيلم‌هاي انيميشن که زماني مي‌شد روي موفقيت‌ آن‌ها حساب کرد، در سال 2014 با مانع روبرو شدند. انيميشن‌هايي چون "پنگوئن‌هاي ماداگاسکار" و "هواپيماها: آتش و نجات" عملکردي نااميدکننده داشتند. گذشته از اين، هيچ فيلم هنري نتوانست به اندازه فيلم‌هايي چون "قوي سياه" و "لينکلن" در سال‌هاي قبل، در گيشه‌ها موفق باشد.

آنچه هاليوود را نگران کرده اين است که عادت سينما رفتن در آمريکاي شمالي همزمان با تغيير نسل‌ها در حال تغيير است. تعداد سينماروهاي جوان هر هفته رو به کاهش است. اين گروه ترجيح مي‌دهد آخر هفته را در خانه بماند و سرش را با بازي‌هاي ويديويي، يوتيوب و تلفن‌هاي هوشمند گرم کند و اگر هم قرار است فيلم ببيند از راه‌هاي ديگر اين کار را انجام بدهد.

شرکت نيلسن اين ماه اعلام کرد تعداد سينماروهاي آمريکاييِ بين 12 تا 24 سال در 9 ماه اول سال 2014 در مقايسه با سال گذشته همين موقع 15 درصد کمتر بود. از سوي ديگر، استقبال تماشاگران زن به فروش فيلم‌هايي مانند "مالفيسنت"، "تقصير ستاره بخت ماست" و "لوسي" کمک کرد، اما استوديوها در مجموع ترجيح مي‌دهند بر فيلم‌هاي اکشن مجلل متمرکز باشند، چون اين فيلم‌ها در بازارهاي خارج از آمريکاي شمالي طرفدار دارند.

تعطيلات کريسمس عموما يکي از شلوغ‌ترين مقاطع سال براي هاليوود است، اما مديران استوديوها نگران هستند که بعضي از سينماروها به خاطر تهديدات اخير و نگراني درمورد حمله به سالن‌هاي سينما، در خانه بمانند. هفته پيش هکرها تهديد کردند به سينماهايي که فيلم "مصاحبه" را نشان مي‌دهند حمله خواهند کرد. پروژه 44 ميليون دلاري شرکت سوني يک فيلم کمدي درباره ترور کيم جونگ-اون رهبر کره شمالي است. وقتي بيشتر سينماهاي زنجيره‌اي بزرگ در آمريکاي شمالي در مورد اکران "مصاحبه" دچار ترديد شدند، سوني از لغو اکران اين فيلم خبر داد. هرچند کمتر از يک هفته بعد تصميم خود را عوض کرد و از روز کريسمس (پنجشنبه 25 دسامبر) فيلم را به طور محدود در آمريکاي شمالي روي پرده فرستاد و آن را به طور آنلاين نيز به نمايش درآورد.


"افراد ايکس: روزهاي گذشته آينده" يکي از فيلم‌هاي موفق سال بود

فروش آخر هفته فيلم‌ها در آمريکاي شمالي پيام‌هاي مختلفي درباره اعتماد تماشاگران به استوديوها مي‌دهد. "هابيت: نبرد پنج ارتش" توليد برادران وارنر و مترو گلدوين مه‌ير در تعطيلات آخر هفته اول اکران 56.2 ميليون دلار در آمريکاي شمالي بدست آورد. اين فيلم که از چهارشنبه 17 دسامبر اکران شده است، در هفت روز اول حدود 107.9 ميليون دلار فروش داشت که در مقايسه با فروش فيلم قبلي "هابيت" کمي بهتر است، اما فيلم‌هاي "شب در موزه: راز مقبره" و "آني" هر دو در هفته اول اکران فروشي متوسط داشتند. گذشته از اين، مجموع فروش فيلم‌ها در مقايسه با پارسال چنين هفته‌اي هفته‌اي حدود شش درصد کمتر بود.

در ميان شرکت‌هاي بزرگ فيلمسازي، فاکس در مقايسه با رقباي خود سال بهتري داشت. اين شرکت به لطف فيلم‌هايي چون "افراد ايکس: روزهاي گذشته آينده"، "سحرگاه سياره ميمون‌ها" و "دختر گمشده" بيشترين سهم را در بازار فروش داخلي داشت و سال 2014 را به عنوان شرکت شماره يک هاليوود به پايان رساند.

"نگهبانان کهکشان" توليد شرکت‌هاي ديزني و مارول با 332.7 ميليون دلار پرفروش‌ترين فيلم سال در آمريکاي شمالي بود. اين فيلم در سطح بين‌المللي نيز 439.6 ميليون دلار به دست آورد و مجموع فروش جهاني خود را به 772.3 ميليون دلار رساند. از اين نظر "نگهبانان کهکشان" دومين فيلم پرفروش دنيا در سال 2014 بود.

مقام اول فروش جهاني از آن "ترانسفورمرها: عصر انقراض" توليد پارامونت شد که در دنيا 1.087.4 ميليارد دلار فروخت. فيلم جديد مجموعه "ترانسفورمرها" در بازار داخلي با 245.4 ميليون دلار در رده پنجم قرار گرفت.

"عطش مبارزه: زاغ مقلد – قسمت 1" توليد لاينزگيت که از 21 نوامبر روي پرده سينماها رفته است، با 293 ميليون دلار دومين فيلم پرفروش سال در آمريکاي شمالي و با 643.5 ميليون دلار هشتمين فيلم پرفروش سال در بازار جهاني است. اکران اين فيلم همچنان ادامه دارد.

"کاپيتان آمريکا: سرباز زمستاني" توليد ديزني و مارول با 259.8 ميليون دلار در فهرست پرفروش‌ترين فيلم‌هاي سال در آمريکاي شمالي در رده سوم قرار گرفت. اين فيلم با 714.1 ميليون دلار پنجمين فيلم پرفروش دنيا در سال 2014 شد.


انيميشن "فيلم لگو" چهارمين فيلم پرفروش آمريکاي شمالي شد

شرکت سوني با وجود موفقيت تجاري فيلم‌هايي چون "خيابان جامپ شماره 22" و "بهشت واقعي است" سال سختي را پشت سر گذاشت و حمله سايبري به اين شرکت نيز بر مشکلات افزود. برادران وارنر هم علي‌رغم درخشش فيلم‌هايي چون "فيلم لگو" و "آنابل" سال بدي داشت.

مديران استوديوها و سينمادارها کاهش فروش فيلم‌ها در سال 2014 را در درجه اول به خاطر تاخير در اکران چند بلاک‌باستر مي‌دانند. نمايش هفتمين فيلم "سريع و خشمگين" توليد يونيورسال به خاطر مرگ پل واکر، يکي از بازيگران اصلي فيلم به تعويق افتاد. برادران وارنر نير اکران فيلم "صعود جوپيتر" را عقب انداخت. پيکسار براي اولين بار در 9 سال هيچ فيلمي را روانه سينماها نکرد و تاريخ اکران فيلم "دايناسور خوب" را تغيير داد.

اکنون استوديوها به غول‌هاي فروش که قرار است سال 2015 روي پرده بروند دل خوش کرده‌اند، فيلم‌هايي چون "جنگ‌هاي ستاره‌اي: نيرو بيدار مي‌شود"، "دنياي ژوراسيک"، "خشمگين 7"، "انتقامجويان: عصر آلترون»، "Fifty Shades of Grey"، فيلم جيمز باندي "اسپکتر" و انيميشن‌هايي مانند "مينيون‌ها" و "پشت رو" توليد پيکسار.
هنر آنلاين/

نظرات بینندگان

ارسال نظر