صفحه نخست >> سایر ویژه ها تعداد نظرات: 0

دکتر سلام/

چندين راز جالب در مورد ناخن‌هايتان

ناخنها هنگاميـکه در شرايط ايده آلي باشند بسيار جـذاب ميباشند. همچنين ناخنها منعکس کننده عادت هاي خوب و بد فـرد هستند . ناخن هـاوظايف ديگري نيز بعهده دارند از جمله کمک به بــلند کردن اجـسـام با ايجاد تکيه گاه براي بافت انگشتـان و يا دسـت کاري اجــسام و از هـمـه مــهمتر آن که ناخن هـا سلامت عمومي بدن را بازتاب مي کنند.

کد خبر: 1108

ناخنها هنگاميـکه در شرايط ايده آلي باشند بسيار جـذاب ميباشند. همچنين ناخنها منعکس کننده عادت هاي خوب و بد فـرد هستند .
ناخن هـاوظايف ديگري نيز بعهده دارند از جمله کمک به بــلند کردن اجـسـام با ايجاد تکيه گاه براي بافت انگشتـان و يا دسـت کاري اجــسام و از هـمـه مــهمتر آن که ناخن هـا سلامت عمومي بدن را بازتاب مي کنند.

ناخن‌هاي رنگ پريده
ناخن‌هايي که خيلي رنگ پريده هستند، برخي اوقات مي‌توانند نشانه‌ي بيماري‌هاي زير باشند:
کم خوني
نارسايي احتقاني قلب
بيماري کبد
سوء تغذيه

ناخن‌هاي سفيد رنگ
اگر ناخن‌ها سفيد رنگ هستند و حاشيه‌هاي تيره دارند، به احتمال بسيار زياد نشانه ابتلا به بيماري کبد مانند هپاتيت است.

ناخن‌هاي زرد رنگ
يکي از مهم‌ترين علايم و نشانه‌هاي ابتلا به عفونت‌هاي قارچي زرد شدن ناخن‌ها است. در موارد حاد عفونت قارچي، ناخن‌ها ضخيم مي‌شوند و مي‌افتند. در موارد نادر، زرد شدن ناخن‌ها مي‌تواند نشانه‌ي ابتلا به نارسايي تيروئيد و ريوي، ديابت و پساريوس باشد.

ناخن‌هاي مايل به آبي
يکي از نشانه‌هاي تامين نشدن اکسيژن کافي براي بدن، مايل به آبي رنگ شدن ناخن‌ها است. وقتي ناخن‌ها چنين مي‌شوند، به احتمال بسيار زياد مشکلات ريوي و قلبي نمايان شده است.

ناخن‌هاي مواج
اگر سطح ناخن‌ها مواج شوند يا در آنها حفره‌اي ايجاد شود، نشانه ابتلا به پساريوس يا آرتروز التهابي است. رنگ پريدگي ناخن‌ها متداول است و پوست زيرش قرمز مايل به قهوه‌اي ديده مي‌شود.

پوسته پوسته شدن ناخن‌ها
ناخن‌هاي خشک و شکننده و زرد شده نشان دهنده بروز بيماري تيروئيد و عفونت است.

مجله دلگرم/

نظرات بینندگان

ارسال نظر