صفحه نخست >> سایر ویژه ها تعداد نظرات: 0

کدام مواد غذایی ایرانی اش بهتر است؟

سال‌هاي زيادي است که اين عقيده در ذهن ايراني‌ها جا افتاده که «جنس خارجي بهتر از جنس ايراني است!» البته اين موضوع فقط درمورد لباس، لوازم خانگي و... مطرح نيست و بسياري معتقدند مواد غذايي خارجي نيز نسبت به مشابه ايراني برتري دارند.

کد خبر: 10874

سال‌هاي زيادي است که اين عقيده در ذهن ايراني‌ها جا افتاده که «جنس خارجي بهتر از جنس ايراني است!» البته اين موضوع فقط درمورد لباس، لوازم خانگي و... مطرح نيست و بسياري معتقدند مواد غذايي خارجي نيز نسبت به مشابه ايراني برتري دارند. شايد اين موضوع درمورد تعداد کمي از محصولات مثل شکلات حقيقت داشته باشد اما نبايد بي‌انصافي کرد و عطر، طعم و اصالت محصولات ايراني را ناديده گرفت.
حتما شما هم شنيده‌ايد که مي‌گويند ميوه‌هاي خارجي بي‌مزه هستند يا برنج‌هاي خارجي عطر و طعم برنج‌هاي ايران را ندارند اما از طرف ديگر هم گفته مي‌شود محصولات خارجي ظاهر زيباتر و پخت بهتري دارند. همين موضوع ما را سردرگم مي‌کند که بالاخره محصول ايراني بهتر است يا خارجي؟! دکتر محمدحسين عزيزي، متخصص صنايع غذايي و مديرگروه صنايع غذايي دانشگاه تربيت مدرس شما را در اين زمينه راهنمايي مي‌کند.

پسته
پسته يکي از محصولات اصلي ايران است. در حال حاضر پسته‌هاي چيني و آمريکايي نيز در بازارهاي جهاني وجود دارند اما هيچ کدام مزه و عطرپسته‌هاي ايراني را ندارند. دليل اين موضوع شرايط آب و هوايي، خاک مناسب و نوع درختان پسته در ايران است. با اين حال مسئله آلودگي‌ها، کپک‌ها، قارچ‌ها و سم آفلاتوکسين (سم توليد شده توسط بعضي قارچ‌ها) درمورد پسته مطرح است که براي جلوگيري از آنها باغداران بايد هنگام پرورش، فرآوري و بسته‌بندي پسته نکات بهداشتي لازم را رعايت کنند؛ خيلي اوقات پيش مي‌آيد که محموله‌هاي صادراتي پسته به‌دليل اين آلودگي‌ها برگشت مي‌خورند.
درواقع ممکن است پسته از لحاظ عطر و طعم مشکلي نداشته اما آلوده باشد. اين آلودگي نيز فقط در آزمايشگاه‌هاي مخصوص قابل تشخيص است مگر اينکه کپک زدگي خيلي شديد باشد و پسته بوي کپک و کهنگي بگيرد.
نکته: پسته‌هاي ايراني انواع مختلفي دارند ازجمله اکبري، کله‌قوچي، احمد آقايي و... که هر يک شکل، اندازه و طعم مخصوص به خود را دارند. به‌طور کلي پسته منطقه رفسنجان از همه معروف‌تر است.

گوشت قرمز
گوشت‌هاي مناطق مختلف ايران و گوشت‌هايي که از کشورهاي ديگر مثل برزيل، هند، استراليا و... وارد مي‌شوند از لحاظ ارزش غذايي تفاوت زيادي با هم ندارند، فقط ممکن است از لحاظ کيفيت پخت متفاوت باشند. علاوه براينها گوشت‌هاي خارجي و ايراني از نظر هورمون و داروهاي تزريقي به حيوان تفاوت زيادي با هم ندارند؛ اين کار هم در ايران و هم در کشورهاي خارجي ممکن است انجام شود. درحال حاضر بين انواع گوشت‌ها تنها گوشت گاو از کشورهاي ديگر مثل برزيل و هند وارد ايران مي‌شود. گوشت‌هاي خارجي معمولا ارزان‌تر هستند زيرا هزينه‌هاي توليد، علوفه دام و دستمزد کارگران در اين کشورها کمتر است.
نکته: اگر گاو يا گوسفند جوان و نر باشد گوشت آن تردتر و نرم‌تر مي‌شود. در مقابل، اگر ماده يا پير باشد گوشت آن سفت‌تر مي‌شود (گاوهاي ماده چون بچه‌دار مي‌شوند و شير مي‌دهند معمولا سن‌شان بالاتر است). اما پير يا جوان بودن حيوان در ارزش تغذيه‌اي گوشت يا ظاهر و رنگ آن تاثيري‌ندارد.

چاي
اگر به چاي رنگ و اسانس اضافه نشده باشد، چاي ايراني از لحاظ سلامت انتخاب بهتري است اما از نظر کيفيت متاسفانه چاي ايراني به‌خوبي تهيه نمي‌شود. به‌عبارتي تعداد زيادي از باغداران در اين زمينه بي‌مبالاتي مي‌کنند و برگ چيني چاي را صحيح و به‌موقع در فواصل منظم انجام نمي‌دهند. به اين ترتيب برگ‌هاي پير و قديمي را مي‌چينند و گاهي ساقه‌ها را نيز با آنها مخلوط مي‌کنند. اين موضوع باعث مي‌شود اعتبار باغداران درستکار نيز لطمه بخورد. درحالي که اگر برگ‌چيني با فواصل اصولي انجام شود و برگ‌هاي جوان يا به اصطلاح يک غنچه و دو برگ يا حداکثر سه برگ جمع شوند، چاي ايراني بهترين کيفيت را خواهد داشت و شايد در دنيا هم نظيرش پيدا نشود.
چاي ايراني هر چند ممکن است از لحاظ سلامت مشکلي نداشته باشد اما کيفيت پايين آن باعث مي‌شود مردم سراغ چاي خارجي بروند. چاي خارجي نيز بيشتر از کشورهاي سريلانکا و هندوستان وارد ايران مي‌شود و قيمت بالاتري دارد. باغداران ايراني اگر در توليد چاي دقت بيشتري داشته باشند، مي‌توانند قيمت آن را کمي بالاتر ببرند اما در عوض چاي باکيفيتي ارائه دهند. در اين صورت به‌تدريج استفاده از چاي ايراني بين مردم جا مي‌افتد و واردات چاي بسيار کمتر مي‌شود.
نکته: در زمان خريد بهتر است چايي را انتخاب کنيد که با دم کردن به‌صورت تکه‌هاي بزرگ برگ در مي‌آيد. از خريد چاي به اصطلاح «کله مورچه‌اي»، «باروتي» و همچنين چاي کيسه‌اي خودداري کنيد؛ چاي بهتر است برگي و قلمي باشد. در ايران نيز بهترين چاي متعلق به منطقه لاهيجان است. اگر هم باغداران نکات لازم را رعايت کنند در کل منطقه شمال مي‌توان چاي بسيار خوب و مرغوبي توليد کرد. اما متاسفانه اين امر صورت نمي‌پذيرد و چاي‌هاي ايراني در انبارها باقي مي‌مانند و واردات چاي خارجي ادامه پيدا مي‌کند.

زعفران
ايران بزرگ‌ترين و بهترين توليدکننده زعفران در جهان است. دليل آن نيز شرايط آب‌وهوايي مناسب کشور است زيرا زعفران بيشتر در مناطق کويري رشد مي‌کند. با اين حال کشورهاي ديگر مثل چين نيز اخيرا شروع به توليد زعفران کرده‌اند که البته محصولات‌شان عطر و طعم زعفران ايران را ندارد و ما در اين زمينه بي‌رقيب هستيم. درميان انواع زعفران‌هاي ايراني نيز آنهايي که در خراسان به‌خصوص خراسان‌جنوبي، قائنات، گناباد و بيرجند کشت مي‌شوند، معروف‌تر هستند.
البته به‌شرطي که زعفران به‌طور صحيح جمع‌آوري و عمل‌آوري شده باشد. درواقع تقلب در توليد زعفران بسيار زياد است، به‌خصوص زعفران‌هايي که براي فروش داخلي عرضه مي‌شوند. خيلي‌ها براي افزايش وزن زعفران به آن کلاله ذرت و... اضافه مي‌کنند يا پايه‌هاي پرچم زعفران را رنگ کرده و با خود پرچم‌ها مخلوط مي‌کنند. اين مسائل باعث مي‌شود کيفيت زعفران پايين بيايد. زعفران شهرستان استهبان نيز عطر و طعم منحصربه‌فردي دارد اما به‌علت اينکه رنگ آن کمتر از زعفران خراسان است، خيلي در بازار طرفدار ندارد.
نکته: موقع خريد زعفران بايد به عطر و رنگ آن توجه بيشتري داشته باشيد. رنگ زعفران بايد قرمز پررنگ مايل به قهوه‌اي باشد. بوي آن نيز بايد خيلي قوي باشد. البته تا زعفران را در غذا مصرف نکنيم، نمي‌توانيم به‌راحتي متوجه اصل يا تقلبي بودن آن شويم. پس بهتر است هميشه مقدار کمي از آن را خريداري کنيد و بعد که از اصل بودنش مطمئن شديد ميزان بيشتري بخريد. خوشبختانه درمورد زعفران قضيه آلودگي با قارچ‌ها و سم آفلاتوکسين مطرح نيست.

خرما
ايران از لحاظ ميزان توليد خرما در جهان تقريبا رتبه اول را دارد اما از لحاظ کيفيت اين‌طور نيست. درواقع 30 تا 40رقم خرماي ايراني با نام‌هاي مختلف وجود دارد که از بين آنها فقط 5 يا 6 نوع درجه يک و ممتاز هستند. متاسفانه اغلب خرماهاي ايران درجه 3 هستند و چندان ارزش صادراتي ندارند. اين خرماها اگرچه ممکن است طعم خوبي داشته باشند اما از لحاظ بافت، اندازه، ظاهر و نوع بسته‌بندي مناسب نيستند. به همين دليل در خارج ايران خيلي از آنها استقبال نمي‌شود. توليدکنندگان اصلي خرما در ايران مناطق جنوبي کشور ازجمله کرمان، بم، اهواز، آبادان، خرمشهر، بوشهر و... هستند.
نکته: از بين انواع خرماهاي ايراني، «مجول» معروف‌ترين خرماي صادراتي دنيا و «پيارم» گران‌ترين خرماي ايران است. با اين حال در کشور ما بعضي ارقام خرما ازجمله خرماي مضافتي، شاهاني، آلويي، زاهدي، ربي و دشتستان پرمصرف‌تر هستند زيرا قيمت به‌صرفه‌تري دارند.

ميوه
ميوه‌هاي ايراني به‌دليل آب‌وهواي مناسب و نوع درختان کشورمان از لحاظ عطر و طعم بهتر از ميوه‌هاي خارجي هستند اما از لحاظ ارزش تغذيه‌اي و ويتامين‌ها تفاوتي با نوع خارجي ندارند. گاهي اوقات دولت در شرايطي که احتمال کمبود و گراني مي‌دهد اقدام به واردات ميوه مي‌کند تا بازار تنظيم شود. خيلي از ميوه‌هاي خارجي مثل نارنگي، پرتقال و... از نوع ايراني ارزان‌تر هستند زيرا هزينه‌هاي توليد در خارج کمتر است. با اين حال بعضي ميوه‌هاي خاص نيز نوع خارجي‌شان گران‌تر است. درواقع اين موضوع به نوع ميوه و فصل بستگي دارد.
نکته: ميوه‌هايي مثل سيب لبناني و فرانسوي در ايران توليد مي‌شوند و فقط معروف به «لبناني» يا «فرانسوي» هستند. ميوه‌هاي گرمسيري مثل انبه، موز، آناناس و نارگيل نيز اغلب داخل ايران توليد نمي‌شوند. به گفته باغداران، واردات ميوه‌هاي خارجي به کشاورزي ايران صدمه مي‌زند به همين دليل چند سالي است که دررابطه با واردات ميوه‌هايي مثل سيب، پرتقال و... سختگيري‌هاي بيشتري صورت مي‌گيرد. از طرفي ميوه‌هاي خارجي با وجود ظاهر زيباي‌شان معمولا کهنه‌تر هستند زيرا براي مدت طولاني در سردخانه‌ها نگهداري مي‌شوند، بنابراين چه بهتر که از ميوه‌هاي خوش طعم و عطر کشور خودمان استفاده کنيم.

خاويار
خاويار ايران بهترين خاويار جهان محسوب مي‌شود، دليل آن نيز نوع ماهي‌هاي درياي خزر است. درواقع از آنجايي که قسمت‌هاي عميق درياي خزر طرف ايران است ماهي‌هاي درشت خاوياري مثل فيل‌ماهي، تاس‌ماهي و اوزون‌برون بيشتر طرف ايران جمع مي‌شوند. با اين حال در سال‌هاي اخير از آنجايي که صيد کيلکا افزايش يافته توليد خاويار ايران کمتر شده است زيرا کيلکا غذاي ماهي‌هاي خاوياري محسوب مي‌شود و کمبود آن باعث کاهش ذخيره ماهي‌هاي خاوياري در درياي خزر شده است. خاويار ماهي‌هاي مختلف تاحدودي از لحاظ کيفيتي با هم متفاوت هستند اما از لحاظ ارزش تغذيه‌اي، ويتامين‌ها و املاح با هم تفاوت زيادي ندارند.
نکته: هرچه خاويار درشت‌تر باشد قيمت بالاتري دارد. در روند توليد، خاويار به‌دست آمده از ماهي‌هاي مختلف را عمل‌آوري و درجه‌بندي مي‌کنند. سپس آنها را شست‌وشو داده و الک مي‌کنند و خاويارهاي درشت‌تر را به صادرات اختصاص مي‌دهند. خاويارهاي متوسط نيز هم براي صادرات و هم فروش داخلي عرضه مي‌شوند. خاويارهاي ريز هم در بازار داخلي توزيع مي‌شوند. لازم به ذکر است که در فروش خاويار معمولا تقلبي صورت نمي‌گيرد زيرا تمام خاويار ايران انحصارا توسط سازمان شيلات توليد‌مي‌شود.

برنج
از لحاظ عطر و طعم، برنج ايراني انتخاب بهتري است اما از لحاظ افزايش حجم و به اصطلاح ري کردن، برنج‌هاي خارجي هندي و پاکستاني بهتر هستند. برنج خارجي همچنين پخت آسان‌تري دارد، حتي يک آشپز بي‌تجربه هم مي‌تواند از آن استفاده کند و مطمئن باشد خمير نمي‌شود. از نظر ارزش تغذيه‌اي، ويتامين‌ها و املاح نيز بين انواع برنج‌هاي خارجي و ايراني تفاوتي وجود ندارد. البته دقت داشته باشيد که اين موضوع درخصوص برنج‌هاي تقلبي صادق نيست. فقط ارزش تغذيه‌اي برنج قهوه‌اي بيشتر است که آن هم در ايران خيلي طرفدار ندارد.

نکته: موقع خريد برنج بايد به عطر، طعم، لاغر و بلند بودن دانه‌هاي آن توجه کنيد. البته چنين برنجي قيمت بالاتري هم دارد. لازم به ذکر است که برخلاف چاي، به‌طور کلي چندان نمي‌توان به برنج عطر و اسانس مصنوعي اضافه کرد، بنابراين نگراني خاصي از اين بابت وجود ندارد. بهترين برنج ايراني در استان گيلان کشت مي‌شود. از مرغوب‌ترين ارقام برنج نيز مي‌توان به صدري، طارم و هاشمي اشاره کرد.

به کدام محصول اعتماد کنيم؟
به‌طور کلي نمي‌توان گفت که کالاي خارجي بهتر است يا ايراني، اين موضوع کاملا بستگي به شرايط نوع محصول و شرايط توليد آن دارد. بدون شک آن دسته از مواد غذايي ايراني که به کشورهاي غربي صادر مي‌شوند، انتخاب بهتري هستند. با اين حال بعضي محصولات مثل شکلات، نوع خارجي‌اش بهتر از ايراني است زيرا شکلات‌سازي صنعت اصلي کشور ما نيست و خارجي‌ها تجربه بيشتري در اين زمينه دارند. با اين حال در مجموع توصيه مي‌شود از محصولات کشور خودمان استفاده کنيد زيرا حداقل از پاکيزگي و حلال بودن آنها مطمئن هستيم و مي‌دانيم سازمان‌هاي مربوطه بر توليدشان نظارت دارند.
محصولات خارجي به‌خصوص آنهايي که توسط غيرمسلمانان توليد مي‌شوند از نظر حلال و حرام بودن مورد شک هستند. علاوه بر اين مشخص نيست در توليد آنها از چه مواد و افزودني‌هايي استفاده شده و چه کسي آنها را تهيه کرده است. با اين حال محصولات خارجي که از راه‌هاي مجاز وارد کشور مي‌شوند و روي بسته‌بندي‌شان برچسب تاييديه وزارت بهداشت خورده است، مورد اطمينان براي مصرف هستند.

نظرات بینندگان

ارسال نظر