صفحه نخست >> سایر ویژه ها تعداد نظرات: 0

امنيت/

آيا مي‌توان به سرويس‌دهنده‌هاي شبکه مجازي خصوصي(VPN) اعتماد کرد؟

مهم‌ترين و اصلي ترين کارکرد وي‌پي‌ان انتقال امن داده‌ها و حفاظت از حريم خصوصي کاربران است. چگونه مي‌توان سرويس‌دهنده‌هاي امن وي‌پي‌ان را شناسايي کرد؟ وي‌پي‌ان يک پروتکل امن براي انتقال داده‌ها در شبکه‌هاي اطلاعاتي است. پس از افشاگري‌هاي ادوارد اسنودن و زلزله‌اي که در دنياي حريم خصوصي و امنيت آنلاين پديد آورد٬ بسياري از کاربران در سرسر جهان به استفاده از وي‌پي‌ان روي آورده‌اند.

کد خبر: 1081

براي استفاده از وي‌پي‌ان با همه امنيتي که براي کاربران فراهم مي‌کند٬ شناخت سرويس‌دهنده و آگاهي از جزئيات خدماتي که دريافت مي‌کنيد بسيار ضروري و حياتي است٬ اما چرا؟

سرويس‌دهنده وي‌پي‌ان اگرچه داده‌هاي شما را رمزگذاري مي‌کند و از تونل‌هاي امن و غيرقابل رديابي به مقصد مي‌رساند٬ خودش مي‌تواند در صورتي که بخواهد بر همه فعاليت‌هاي شما نظارت و حتي آنها را ذخيره کند.
 

به همين علت بسيار مهم است که شما از سرويس وي‌پي‌اني استفاده کنيد که مطمئنا باشيد گزارش فعاليت‌هاي شما را ذخيره نمي‌کند٬ يا در صورت دريافت درخواست از سوي دولت‌ها يا نهادهاي ديگر٬ اطلاعات خصوصي مربوط به فعاليت‌هاي شما را در اختيار آنها قرار نمي‌دهد.
به‌عنوان کاربر وي‌پي‌ان٬ بايد بدانيد که وقتي تصميم مي‌گيريد از يک سرويس‌دهنده خاص استفاده کنيد٬ در واقع تمام و کمال به آن سرويس‌دهنده اعتماد کرده‌ايد. اما تجربه در سراسر جهان نشان داده که همه سرويس‌دهنده‌هاي وي‌پي‌ان لزوما سزاوار اين اعتماد مطلق نيستند و ممکن است سوء استفاده‌هاي پيش‌بيني‌ناپذيري از داده‌هاي خصوصي شما بکنند؛

چه فاکتورهايي مي‌تواند در جلب اعتماد کاربران موثر باشد؟ 

بسياري از سرويس‌دهنده‌ها با اين توجيه که مي‌خواهند مطمئن شوند که کاربران‌شان کاري غيرقانوني انجام نمي‌دهند و آسيبي به شبکه آنها و ديگران وارد نمي‌کنند٬ فعاليت‌هاي کاربران را تا حدودي زير نظر مي‌گيرند. اما همچون هر پديده ديگري در جهان ارتباطات٬ زماني که چنين نظارتي آغاز شد٬ ديگر نمي‌توان دامنه‌هاي آن را کنترل کرد. پس قطعا بهتر است از هر سرويسي که استفاده مي‌کنيد٬ ابتدا اطمينان حاصل کنيد که داده‌هاي خصوصي شما را ثبت و ضبط نمي‌کند.
هرچقدر ميزان لاگ‌فايل‌هايي که يک سرويس‌دهنده وي‌پي‌ان ذخيره مي‌کند کمتر باشد٬ و مدت کوتاه‌تري از آن نگهداري کند٬ قاعدتا به نفع شماست. برخي از سرويس‌دهندگان وي‌پي‌ان اطلاعات را ذخيره مي‌کنند٬ اما پس از مدت کوتاهي به تناوب آن را از روي سرورهاي خود کاملا پاک‌سازي مي‌کنند تا از حريم خصوصي کاربران‌شان محافظت کنند. حتي‌الامکان تلاش کنيد سرويس وي‌پي‌ان خود را از چنين کمپاني‌هايي دريافت کنيد.

سياست‌هاي حريم خصوصي سرويس‌دهنده‌ها را بخوانيد
براي درک جزئيات کارکرد يک سرويس٬ به‌خصوص وقتي با مساله حساسي مانند ارسال امن داده‌ها سر و کار داريد٬ بسيار بهتر است که سياست‌هاي حريم خصوصي (Privacy Policy) کمپاني سرويس‌دهنده را بخوانيد تا با زير و بم سرويسي که قرار است از آن استفاده کنيد آشنا شويد.

براي سرويس‌دهنده‌هاي رايگان٬ اين کار را بايد حتي با دقت بيشتري انجام دهيد. فراموش نکنيد که هيچ سرويسي بي‌دليل رايگان ارائه نمي‌شود و سرويس‌دهندگان رايگان هم بايد در نهايت پول بسازند تا بتوانند بقاي خود را تضمين کنند. اگر سرويسي کاربران را سطح‌بندي نمي‌کند و مثلا براي ارائه خدمات بيشتر پول دريافت نمي‌کند٬ احتمالا بايد بدانيد که داده هاي خصوصي شما را مي‌فروشد و از آن طريق هزينه‌ها را جبران مي‌کند.
هات‌اسپات‌شيلد (Hotspot Shield)٬ سايبرگوست (CyberGhost VPN) و هايدمن (HideMan) از جمله سرويس‌هاي رايگاني هستند که در کنار کيفيت بالاي خدمات٬ گزارش فعاليت‌هاي شما را ذخيره نمي‌کنند و بر سر داده‌هاي خصوصي مشتريان‌شان هم معامله نمي‌کنند.
واقعيت اين است که در هر صورت٬ اعتماد کردن به يک سرويس‌دهنده وي‌پي‌ان دشوار است. بنابراين٬ سعي کنيد تا جايي که مي‌توانيد با شناخت دست به انتخاب بزنيد و سخت‌گير باشيد٬ چون همان‌طور که در سراسر مطلب تاکيد شد٬ سرويس‌دهنده مي‌تواند بر همه فعاليت‌هاي شما در اينترنت نظارت کامل داشته باشد و ترافيک داده‌ها را بررسي کند.
ترنجي/
 

نظرات بینندگان

ارسال نظر