صفحه نخست >> سایر ویژه ها تعداد نظرات: 0

دهان و دندان/

با دندان هاي فاصله دارم چه کنم؟

يکي از نشانه‌هاي زيبايي داشتن لبخند زيبا است. تعريف لبخند زيبا بدون در نظر گرفتن سليقه افراد معمولا شامل دندان‌هاي مرتب و سفيد مي‌شود. شک نکنيد اولين چيزي که يک خنده را زيبا مي‌کند دندان‌هاست. فرم فک و دندان در رضايت شما از لبخندي که مي‌زنيد تاثيري بسزا دارد. گاهي برخي از ما ايرادهايي را در فرم دندان‌هاي‌مان احساس مي‌کنيم اما نمي‌دانيم مشکل اصلي کجاست.

کد خبر: 1061

يکي از نشانه‌هاي زيبايي داشتن لبخند زيبا است. تعريف لبخند زيبا بدون در نظر گرفتن سليقه افراد معمولا شامل دندان‌هاي مرتب و سفيد مي‌شود. شک نکنيد اولين چيزي که يک خنده را زيبا مي‌کند دندان‌هاست. فرم فک و دندان در رضايت شما از لبخندي که مي‌زنيد تاثيري بسزا دارد. گاهي برخي از ما ايرادهايي را در فرم دندان‌هاي‌مان احساس مي‌کنيم اما نمي‌دانيم مشکل اصلي کجاست.

آيا به اندازه کافي مرتب نيست؟ آيا آن‌طور که بايد و شايد سفيد نيست؟ و آيا تناسب بين دندان‌ها رعايت شده است؟ اين سؤال‌ها و بسياري ديگر از پرسش‌ها هر کسي را ممکن است ساعت‌ها جلوي آينه ميخکوب کند، اما احتمال دارد مشکل شما هيچ‌کدام از اينها نباشد و فقط فاصله‌اي ريز بين دو دندان جلويي لبخند شما را متفاوت کرده باشد؛ همان چيزي که شايد فکر کنيد ارثي است و نمي‌توان کاري براي آن انجام داد، اما دکتر محمدرضا زرگري‌نژاد، دندانپزشک درباره راه‌حل‌هاي رفع اين فاصله‌ها توضيح مي‌دهد.

فاصله دنداني چيست؟
به‌طور طبيعي دندان‌ شما بايد به اندازه‌اي از هم فاصله داشته باشد که بتوانيد يک نخ دندان از لاي آن رد کنيد. در برخي افراد اين فاصله بيشتر از يک نخ دندان و شايد به اندازه يک سانتي‌متر باشد. دلايل مختلفي براي بروز اين مشکل مي‌توان در نظر گرفت. اولين و مهم‌ترين علت آن ژنتيک است؛ يعني ممکن است، شما ژن فک بزرگ را از يکي از والدين و ژن داشتن دندان‌هاي ريز را از يکي ديگر از والدين به ارث برده باشيد و درنتيجه فاصله زيادي بين دندان‌هاي‌تان ايجاد شود.

نداشتن برخي دندان‌هاي انتهايي، همچنين بيماري‌هاي لثه هم مي‌تواند علت ايجاد فاصله بين دندان‌ها شود. دکتر زرگري‌نژاد دو روش تهاجمي و غيرتهاجمي براي بستن فاصله بين دندان‌ها معرفي مي‌کند. روش غيرتهاجمي استفاده از ارتودنسي است که تقريبا مي‌توان گفت از ميان راه‌هاي موجود بهترين شيوه است. در روش تهاجمي نياز به تراش دندان است که گاهي تمام دندان بايد تراش بخورد و گاهي تراش خوردن يک طرف از آن کفايت مي‌کند.

مطمئن‌ترين راه ارتودنسي است
فضاي بيشتر از دو ميلي‌متر را نمي‌توان با کامپوزيت پر کرد چون دندان خيلي پهن مي‌شود و زيبايي که مدنظر بيمار است برآورده نمي‌شود. به همين دليل اگر فضاي زيادي بين دندان‌ها وجود داشته باشد معمولا بايد افراد براي ارتودنسي مراجعه کنند چون با وجود زمان طولاني، نتيجه قابل پيش‌بيني است و بيمار هيچ بافتي از دندان را از دست نمي‌دهد. يکي از ايمن‌ترين و بهترين‌ راه‌هاي از بين بردن فاصله بين دندان‌ها ارتودنسي از سنين پايين است. اين درمان کمک مي‌کند در بسياري از موارد فاصله بين دندان‌ها از بين برود.

اگر پايه فک شما خوب باشد و فاصله دندان‌هاي‌تان هم زياد نباشد معمولا ارتودنسي بهترين درمان محسوب مي‌شود. حتي اگر در سنين کودکي نيز ارتودنسي انجام نشود، مي‌توان تا دوره ميانسالي از اين روش درماني بهره گرفت، بنابراين براي انجام اين کار بهانه نياوريد که «از ما گذشته!» اگر در بزرگسالي بخواهيد درمان ارتودنسي را براي از بين بردن فاصله دندان‌هاي‌تان انتخاب کنيد، مي‌توانيد از دندانپزشک بخواهيد گيره‌ها يا براکت‌هاي سراميکي هم‌رنگ دندان براي‌تان استفاده کند تا از لحاظ ظاهري دچار مشکل نشويد. ارتودنسي کمک مي‌کند دندان‌ها به صورت رديف و متناسب کنار هم قرار گيرند. در اين حالت رعايت بهداشت دهان و دندان نيز آسان‌تر خواهد بود.

لامينيت يا ونيرهاي کامپوزيتي
«ونير پوششي است که مي‌تواند با کامپوزيت باشد و فقط يک سطح از دندان تراش مي‌خورد که در مطب انجام مي‌شود يا مي‌توان از دندان تراش خورده قالب تهيه کرد و به لابراتوار داد تا پوششي چيني را به ما بدهد که به سطح دندان چسبيده مي‌شود و اين روش کمتر تهاجمي است.» در اين روش با مواد هم‌رنگ که براي ترميم دندان‌هاي جلويي استفاده مي‌شود، مي‌توان فضاي بين دندان‌ها را پوشاند. اتفاقي که در اين روش مي‌افتد اين است که اگر از نتيجه راضي نباشيد به راحتي مي‌توان کامپوزيت را برداشت. در اين نوع ونير، بهداشت دهاني شما اهميت خاصي دارد چراکه يکي از مهم‌ترين موارد شکست لامينيت‌ها در کوتاه‌مدت خواهد بود که منجر به ايجاد لکه تغيير رنگ و پوسيدگي ثانويه مي‌شود.

به باندينگ فکر کنيد
گاهي اوقات به هر دليل ممکن است حوصله ارتودنسي طولاني‌‌مدت را نداشته باشيد و بخواهيد خيلي سريع به نتيجه برسيد، بنابراين به روش‌هاي سريع و بدون ‌معطلي فکر مي‌کنيد. يکي از روش‌هاي ساده‌ و سريعي که مي‌توان به آن فکر کرد بستن فاصله بين دندان‌ها به روش باندينگ است چون هم سريع است هم ارزان. در اين روش دندان با خميرهاي مخصوص تميز مي‌شود. يک صمغ همرنگ دندان به قسمت‌هاي لازم اضافه شده و دندانپزشک آنها را فرم مي‌دهد. بعد از آن با کمک نور ماوراء بنفش اين صمغ سفت و محکم مي‌شود و درنهايت به دندان مي‌چسبد.

مزيت اين روش آن است که آن دندان‌ها تراش نمي‌خورند و زيبايي مناسب و منطبق با دندان‌هاي طبيعي را مي‌توان مشاهده کرد. دکتر زرگري‌نژاد مي‌گويد: « اگر قرار باشد فرد از روش تهاجمي استفاده کند مي‌توان به‌طور مستقيم و در يک جلسه و با کامپوزيت‌هاي رنگ دندان آن را در مطب انجام داد. اما راه ديگري نيز وجود دارد و آن اينکه قالب از بيمار گرفته و به لابراتوار ارجاع داده مي‌شود تا ونيري تهيه کند که بعد روي دندان چسبانده شود.» توجه داشته باشيد دوام اين روش به موادي که استفاده مي‌شود، مهارت پزشک و البته مراقبت‌هاي خودتان بستگي دارد.

روکش کنيد
اگر بيمار تعدد فاصله دنداني و چند دندان نياز به روکش داشته باشد. در اين صورت روش روکش دندان براي فرد استفاده مي‌شود. يکي از قديمي‌ترين عناصر زمين زيرکونيوم است. اين ماده درجه يک در صنعت دندانسازي اهميت خاصي دارد. در استفاده از زيرکونيوم بايد دقت کرد که رنگ آن با رنگ دندان کمي متفاوت است و بهتر است براي زير روکش استفاده شود. بعد روي آن را کامپوزيت يا لامينيت استفاده کنيم. البته اگر فاصله دندان‌ها مربوط به جلوي دندان نباشد مي‌توان فقط از زيرکونيوم استفاده کرد اما براي جلوي دندان تنها پوشش چيني است که مي‌تواند جلاي لازم را به دندان‌ها بدهد و آنها را به دندان طبيعي نزديک کند. به اين نکته هم توجه کنيد که در روش روکش قسمت بيشتري از دندان برداشته مي‌شود.

سراميک يک گزينه است
براي زيبا خنديدن هزار و يک راه وجود دارد، يکي از آنها هم استفاده از قطعات نازک چيني به نام لامينيت است که به جاي ميناي دندان قرار مي‌گيرد و به راحتي اين فاصله را پر مي‌کند. اگر دندان‌هاي جلوي‌تان از هم فاصله دارد، بايد بدانيد در اين روش همه دندان‌هاي جلويي‌تان درگير مي‌شود بنابراين اگر فقط بين دو دندان فاصله وجود داشته باشد منطقي نيست که همه دندان‌ها را درگير کنيد.
در اين روش سطح رويي دندان بين نيم تا 7/0 ميلي‌متر تراش مي‌خورد. اين روش نسبت به باندينگ هزينه بيشتري دارد. اين روش با اينکه يکي از مرسوم‌ترين روش‌هاي بستن فاصله بين دندان‌هاست اما براي حفظ نسبت دندان‌ها نياز به يک برنامه‌ريزي دقيق دارد. نگران دورنگي دندان‌ها نباشيد چون رنگ دندان‌هاي مجاور توسط يک راهنماي رنگ گرفته مي‌شود تا اطمينان حاصل شود رنگ ونير ساخته شده کاملا طبيعي جلوه مي‌کند.

جام نيوز/

نظرات بینندگان

ارسال نظر