صفحه نخست >> سایر ویژه ها تعداد نظرات: 0

هنرمندان ايراني مشهور چه شعرهايي را در هنگام تنهايي خود مي خوانند؟

تا به حال دقت کرده‌ايد وقتي تنها هستيد چه شعري را با خود زمزمه مي‌کنيد يا اصلا اولين شعري که در کودکي آن را خوانده‌ايد و هنوز به يادش داريد، چه شعري است؟ جذابيت اين موضوع ما را بر آن داشت تا گفت‌وگويي با تعدادي از چهره‌هاي ادبي و هنري کشورمان داشته باشيم و نظرشان را در اين مورد جويا شويم.

کد خبر: 1018

تا به حال دقت کرده‌ايد وقتي تنها هستيد چه شعري را با خود زمزمه مي‌کنيد يا اصلا اولين شعري که در کودکي آن را خوانده‌ايد و هنوز به يادش داريد، چه شعري است؟ جذابيت اين موضوع ما را بر آن داشت تا گفت‌وگويي با تعدادي از چهره‌هاي ادبي و هنري کشورمان داشته باشيم و نظرشان را در اين مورد جويا شويم.
عليرضا خمسه
عليرضا خمسه که چندي پيش هم در برنامه «خندوانه» حضور پيدا کرده بود و با ادبيات خاص خودش لحظاتي شاد و باطراوت را به وجود آورده بود، از تمام شعرهاي ادبيات فارسي لذت مي‌برد. خمسه در خصوص شعر‌هاي پارسي مي‌گويد: «وقتي شعر خوبي مي‌خوانم، حالم هم خوب مي‌شود و لذت مي‌برم. مثلا غزليات حضرت حافظ به گونه‌اي است که هرکس تا سال‌ها مي‌تواند از اين ديوان فيض ببرد چون پاسخگوي هر نوع سليقه‌اي هست. «الايا ايهاالساقي ادرکاسا و ناول‌ها، که عشق آسان نمود اول ولي افتاد مشکل‌ها» اولين شعر و اول دفتر حافظ است اما آخر حرف عشق و عاشقي است.»
مهدي باقر بيگي
مجيد کوچولوي «قصه‌هاي مجيد » که اين روزها شعر «يک توپ دارم قلقلي» را براي کودک خودش مي‌خواند، بيشترين تاثيري که يک شعر روي او گذاشته را از زبان پدرش شنيده است: « پدر من از بچگي اين شعر را براي من مي‌خواند که «افتادگي آموز اگر طالب فيضي ، هرگز نخورد آب، زميني که بلند است » و من هم سعي کردم هميشه اين پند را تا جايي که مي‌شده سرلوحه کارها و رفتارهايم قرار دهم.»
پيمان قاسم‌خاني
پيمان قاسم‌خاني که اين روزها يک سلبريتي در ميان فيلمنامه‌نويسان ايراني به حساب مي‌آيد، به خوبي اولين شعري را که خوانده به ياد دارد. او درباره اين شعر مي‌گويد: قبل از اينکه به دبستان بروم خواندن را ياد گرفته بودم و براي اينکه بهتر بتوانم خواندن را ياد بگيرم کتاب «نخودي» که متعلق به کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان بود را برايم خريده بودند که مثلا مي‌گفت نخودي غمش گرفت، غم عالمش گرفت چه‌کنم، چه‌کار کنم؟چه جوري از تنهايي فرار کنم؟هوار کنم؟سر بذارم به صحرا،دل بکنم از اينجا؟نه.. نخودي!مگه ديوونه شدي؟دل بکني از اينجا، کجا ميري؟سر مي‌ذاري به صحرا؟آخه، ببينم، با غُصه،کدوم کاري درسه؟غصه که کار نمي‌شه،اينو بدون هميشه!» به گفته قاسم‌خاني او خيلي اهل شعر خواندن نيست و بيشتر از شعرخواني ديگران لذت مي‌برد و به قول معروف هيچ وقت کتاب شعري بالاي تختخوابش نبوده است.
منصور ضابطيان
منصور ضابطيان که در اين چند سال اخير مشغول تهيه و اجراي برنامه پرطرفدار «راديو هفت» بوده و به‌تازگي هم از سفر برگشته است درباره سؤال ما که آيا اولين شعري که تا به حال خوانده را به ياد دارد، اينگونه پاسخ داد: «زماني که من تازه سواد خواندن و نوشتن ياد گرفته بودم، در خانه ما کتاب «ديوار» فروغ فرخزاد بود که طرح جلد آن هم متعلق به خود فروغ بود و در صفحه اول آن نوشته بود «فروغ اين شعر، يک فروغ ديوانه است» و اين اولين کتاب شعري است که من آن را در کودکي خواندم و هنوز هم آن را در کتابخانه شخصي‌ام نگه داشته‌ام.»
سحر جعفري جوزاني
دختر کارگردان « در چشم باد » از کودکي با ادبيات کهن ايراني آشنا بوده و از همان کودکي پاي شاهنامه‌خواني‌هاي پدر مي‌نشست و به قول خودش، آنها را حفظ مي‌کرد و ملکه ذهنش مي‌شد و بعد‌ها تمام آنها را از روي کتاب مي‌خواند.
سحر جعفري جوزاني در پاسخ به اينکه کدام شعر در ذهنش باقي مانده است اينگونه پاسخ داد که «مولانا مي‌گويد «نفس ات‌اژدرهاست، او کي مرده است، از غم بي آلتي افسرده است» اين شعر‌ها را هميشه پدرم از کودکي براي من مي‌خواند و چند سال بعد هم اين قطعه را به صورت مومي ساخت. من قبل از اينکه بتوانم شعرهاي فارسي بخوانم ، شعر‌هاي انگليسي مي‌خواندم، چون زبان اول من انگليسي بود و تا پنج سالگي انگليسي صحبت مي‌کردم.»
مهرانه مهين‌ترابي
مهرانه مهين‌ترابي، بازيگر سريال خاطره‌انگيز «خانه‌سبز» علاقه فراواني به ادبيات فارسي و شعر‌هاي کلاسيک و نو دارد اما اولين کتاب شعري که خودش آن را خوانده و از آن لذت برده بر مي‌گردد به سال اول دبيرستان، جايي که معلم ادبيات آنها به جاي تدريس کتاب ادبيات، کتاب «راهيان شعر امروز» را درس مي‌داد. مهين‌ترابي در اين خصوص مي‌گويد: «معلم اين کتاب را به ما معرفي کرد و از روي همين کتاب از ما امتحان مي‌گرفت و نمره مي‌داد.
اين کتاب از شعرهاي شاملو، فروغ فرخزاد ، اخوان ثالث و ساير شعراي معاصر ايران تشکيل شده بود که شعر «پريا» احمد شاملو در آن زمان بهترين شعري بود که تا آن موقع خوانده بودم.» البته مهران مهين ترابي امروز کمي سليقه‌اش عوض شده و بيشتر شعر‌هاي کلاسيک باب‌ميلش است و در ميان شاعران قديم به قول خودش با مولانا خيلي حال مي‌کند.
يکتا ناصر
اين بازيگر که اين روزها نسبت به چند سال پيش کم‌کار شده است يا به قول خودش فيلمنامه‌ها را با وسواس بيشتري انتخاب مي‌کند، اين روزها بازي در سريال جديد بهرام بهراميان را به اتمام رسانده و احتمالا منتظر پيشنهادي است تا مثل سال گذشته که با «زندگي جاي ديگريست» در جشنواره حضور داشت امسال هم با فيلمي به جشنواره بيايد. ناصر اولين شعري که خوانده است را به ياد نمي‌آورد اما از «وهم سبز» فروغ فرخزاد به‌عنوان شعر مورد علاقه خود نام مي‌برد که تاثير زيادي روي او گذاشته است.
پژمان جمشيدي
جمله «وقتي خدا براي يکي بخواهد» را مي‌توان براي پژمان جمشيدي به کار برد که بعد از بازي در پرسپوليس و پاس و نمايش ضعيفش در فولاد و استيل آذين که در اواخر فوتبالش داشت، با حضور در سريال «پژمان» خدا برايش خواست و از طريق تلويزيون به تئاتر و سينما راه يافت. البته پژمان جمشيدي خيلي هم از دنياي ادبيات و شعر‌هاي فارسي دور نيست و درخصوص شعر‌ها و ترانه‌هاي مورد علاقه خود گفت: «شعري که بانو زنده‌ياد سيمين بهباني گفتند: «نبسته‌ام به کس دل، نبسته کس به من دل، چو تخته پاره بر موج، رها رها رها من» جزء شعرهايي است که در ذهن من هميشه هست، چون شعر خيلي حفظ نيستم. يکي از ابيات فردوسي هست که ازجمله شعر‌هاي تصويري است که مي‌گويد: «ستون کرد چپ را و خم کرد راست ، زبان از چرخ چاچي بخواست» که تمام جنگ و درگيري‌هاي داستان را در آن زمان با اين بيت براي خواننده تصوير مي‌کند.»
سالار عقيلي
شايد بتوان صداي سالار عقيلي را در بيشتر فيلم‌هاي انتخاباتي نامزدان رياست‌جمهوري هر 4 سال يک بار شنيد که روي تصوير و کارهاي آن کانديد، آهنگ «وطن» با صداي سالار عقيلي پخش مي‌شود. اما خود سالار عقيلي در ميان تمام ترانه‌هايي که اجرا کرده، کار «وطنم اي شکوه پا برجا» افشين يدالهي را انتخاب مي‌کند و در زمينه ادبيات کلاسيک هم به غزلي از حافظ اشاره مي‌کند و مي‌گويد: «غزل « هُمايِ اوجِ سعادت به دام ما افتد، اگر تو را گذري بر مقام ما افتد» را هميشه در مخالف سه‌گاه زمزمه مي‌کنم و از آن لذت مي‌برم.»
رضا يزداني
رضا يزداني، خواننده پاپ-راک ايراني علاقه خود را به زنده‌ياد فرهاد مهراد مخفي نمي‌کند و شعري که هميشه در خلوت خود مي‌خواند متعلق به اين خواننده و نوازنده است. او در اين باره گفت: «تو فکر يک سقفم، يک سقف بي‌روزن ،يک سقف پابرجا، محکم‌تر از آهن ،سقفي که تن‌پوشِ هراس ما باشه،تو سردي شب‌ها، لباس ما باشه» را هميشه با خودم مي‌خوانم و از آن لذت مي‌برم.
پرشين وي/

نظرات بینندگان

ارسال نظر