صفحه نخست >> دانلود تعداد نظرات: 0

امکان تبديل سرويس‌هاي پيام رساني به شبکه‌هاي اجتماعي !

فيسبوک امکان ارسال استيکر در کامنت‌ها را فعال کرد و کلي استيکر هم به مسنجر خود اضافه کرد، گوگل هم همين چند روز پيش استيکرهاي مخصوص به خودش را به Hangouts اضافه کرد.

کد خبر: 523

برسام/ فيسبوک را همه مي‌شناسيم. شبکه‌اي اجتماعي که از طريق آن مي‌توانيم با دوستان خود ارتباط برقرار کنيم. اگر چيزي به ذهنمان رسيد با دوستان خود به اشتراک بگذاريم و در عين حال پست‌هاي دوستان خود را هم ببينيم و در موردشان نظر بدهيم. اگر خواستيم مي‌توانيم به دوستان خود مسيج دهيم و به صورت همزمان با هم ارتباط برقرار کنيم.
مي‌توانيم براي دوستان خود يک گروه ايجاد کنيم و در مورد چيزهايي که خودمان دوست داريم با هم بحث کنيم. اگر هم از همه اين کارها خسته شديم مي‌توانيم با دوستان خود به صورت آنلاين در فيسبوک بازي کنيم و به دوستان خود در بازي‌ها امتياز دهيم يا از آنها امتياز بگيريم.
امکان تبديل سرويس‌هاي پيام رساني به شبکه‌هاي اجتماعي !
همه اين موارد در مجموع، فيسبوک را تشکيل مي‌دهند. مجموعه‌اي از ويژگي‌ها که همه آن را به عنوان يک شبکه اجتماعي مي‌شناسيم. اما در کنار شبکه‌هاي اجتماعي، سرويس‌هايي هم راه اندازي شده‌اند که آنها را به اسم IM يا سرويس‌هاي پيام رسانيمي‌شناسيم که اتفاقا روز به روز به محبوبيت‌شان افزوده مي‌شود.
اين سرويس‌ها با موضوع ارسال و دريافت پيام بين دوستان راه اندازي شدند، چيزي شبيه به همان مسنجر که در فيسبوک تجربه کرده‌ايد. اما کم کم حوزه فعاليت خود را گسترش دادند. مثلا امکان چت گروهي را ارائه دادند که تقريبا همانند همان گروه‌هاي فيسبوکي هستند و به کاربران اجازه مي‌دهند براي خودشان گروه بسازند و در اين گروه‌ها در مورد موضوعات مورد علاقه خود به بحث و تبادل نظر بپردازند.
بعد از مدتي اين سرويس‌ها شروع کردند به ورود به حوزه بازي‌ها. مثلا کوکوآ تاک به لطف پلتفرم بازي‌هاي خود توانست به سود کلاني دست يابد، يا لاين توانست با همين استراتژي ميزان دانلود و درآمد خود را به طرز چشم‌گيري افزايش دهد. جديدا هم وايبر به اين استراتژي روي آورده و شروع به ارائه بازي‌هايي جذاب با استفاده از شخصيت‌هاي مختلف استيکرهاي معروفش کرده.
از اين گذشته اين سرويس‌ها تصميم گرفتند حتي پا را از اين هم فراتر بگذارند و امکانات بيشتري در اختيار کاربران خود قرار دهند. به عنوان مثال تانگو اخيرا با اسپاتيفاي شروع به همکاري کرده تا کاربران بتوانند به راحتي از طريق اسپاتيفاي موزيک‌هاي مورد علاقه خود را در تانگو به اشتراک بگذارند. لاين هم مشغول آماده کردن سرويس استريم موزيک و ويديوي خودش است.
همان طور که کاملا واضح است، سرويس‌هاي پيام رساني با زيرکي در حال تبديل شدن به يک شبکه اجتماعي کامل هستند. درست است که اساس کار پيام رساني و ارسال و دريافت پيام بوده ولي حالا تقريبا اکثر امکانات و ويژگي‌هاي موجود در فيسبوک يا ديگر شبکه‌هاي اجتماعي، در وايبر و لاين و سرويس‌هاي مشابه اين‌ها يافت مي‌شود.
علاوه بر اين محبوبيت روز افزون اين سرويس‌ها چندان هم روي شبکه‌هاي اجتماعي بي تاثير نبوده. تقريبا همه ما مي‌دانيم که چرا فيسبوک، واتس اپ را خريد؛ چون از افزايش تعداد کاربرانش مي‌ترسيد و واتس اپ را يک رقيب بزرگ براي خود مي‌دانست که به سرعت برق در حال افزايش محبوبيت خود بود. پس تصميم گرفت آن را بخرد. استيکرهاي رنگارنگ وايبر هم کم کم باعث شد شبکه‌هاي اجتماعي به استيکرها اهميت بيشتري بدهند. فيسبوک امکان ارسال استيکر در کامنت‌ها را فعال کرد و کلي استيکر هم به مسنجر خود اضافه کرد، گوگل هم همين چند روز پيش استيکرهاي مخصوص به خودش را به Hangouts اضافه کرد.
شبکه‌هاي اجتماعي
تمام اين نکات را اگر مثل تکه‌هاي پازل کنار هم بگذاريم، خواهيم ديد که چندان بعيد نيست اگر در آينده‌اي بسيار نزديک سرويس‌هاي پيام رساني تبديل به شبکه‌هاي اجتماعي شوند. شبکه‌هايي که ابتدا فقط مثل مسنجر فيسبوک يا ياهو مسنجر بودند و به آرامي گسترش يافتند. خيلي دور از ذهن نيست اگر فکر کنيم چند سال ديگر وايبر يا لاين رقيبي جدي براي فيسبوک يا توييتر خواهند شد. هر چند همين حالا هم رقابت بين آنها شکل گرفته است. فيسبوک واتس اپ را خريد ولي مسلما نمي‌تواند براي جلوگيري از شکست خوردنش از وايبر و بقيه سرويس‌هاي مشابه، همه آنها را خريداري کند.

نظرات بینندگان

ارسال نظر