صفحه نخست >> دانلود تعداد نظرات: 0

گزارش گارتنر منتشر شد/

مالکين اصلي بازار تلفن همراه چه شرکت هايي هستند؟

بر اساس آخرين گزارشي که شرکت تحقيقاتي گارتنر در ماه دسامبر منتشر کرده است، شرکت هاي سامسونگ، اپل و هوآوي هنوز در صدر ليست پرفروش ترين برند هاي توليد کننده اسمارت فون جاي گرفته اند. اما با کمي ريز بيني متوجه مي شويد در قسمت هاي پايين تر چارت، مي توان به نکات جالب تري پي برد.

کد خبر: 1368

ديجي کالا/ بر اساس آخرين گزارشي که شرکت تحقيقاتي گارتنر در ماه دسامبر منتشر کرده است، شرکت هاي سامسونگ، اپل و هوآوي هنوز در صدر ليست پرفروش ترين برند هاي توليد کننده اسمارت فون جاي گرفته اند. اما با کمي ريز بيني متوجه مي شويد در قسمت هاي پايين تر چارت، مي توان به نکات جالب تري پي برد.

سامسونگ در سه ماهه سوم سال 2014، تعداد 73.2 ميليون دستگاه تلفن هوشمند روانه بازار کرده است. در مقام مقايسه بايد گفت اين ميزان در سه ماهه سوم سال گذشته، 80.3 ميليون دستگاه بوده و اين يعني اينکه سامسونگ، افتي 8.8 درصدي را در محصولات شيپ شده تجربه مي کند. از نقطه نظر سهم اين شرکت از بازار، مي توان به اين نکته اشاره کرد که سهم سامسونگ از 32.1 به 24.4 درصد کاهش پيدا کرده است. اين کاهش، کاهش قابل ملاحظه اي است. اما هنوز هم از هر 4 اسمارت فوني که به فروش مي رود، يکي متعلق به سامسونگ است.

مقام دوم باز هم نصيب اپل گشته و اين شرکت همچنان آرام و استوار به پيش مي رود. درصد مالکيت اپل نه تنها کاهش نداشته، بلکه رشدي 0.6 درصدي را نيز به خود مي بيند و از 12.1 درصد به 12.7 درصد افزايش پيدا کرده است. به وضوح، ارائه نسخه ششم آيفون محبوب اپل، سهم بسزايي در اين افزايش سهم و باقي ماندن در رده دوم ايفا کرده و اپل توانسته تعداد آيفون هاي شيپ شده به بازار را از 30.3 ميليون به 38.1 ميليون دستگاه برساند. دقت کنيد که شيپينگ اپل از لحاظ تعداد، 25 درصد رشد داشته و با اين وجود تنها 0.6 درصد بر سهم اپل از بازار تاثير گذاشته است. اين نکته به وضوح مويد اين حقيقت است که شرکت هاي توليدکننده ديگر بيکار ننشته و پا به پاي يکديگر پيش آمده اند.

اما شرکت چيني خوش نام هوآوي که رفته رفته در بازار ايران هم محبوب شده و به انتخابي با قيمت مناسب براي علاقمندان گوشي هاي هوشمند تبديل گشته است، توانسته با افزايش توليد و شيپ کردن 15.9 ميليون اسمارت فون در سه ماهه سوم 2014، اندکي سهم خود را از بازار بهبود دهد و از 4.7 درصد در سه ماهه سوم 2013 به 5.3 درصد در مدت مشابه 2014 دست پيدا کند. با اين وجود، هوآوي تنها شرکت چيني حاضر در ليست برترين هاي کوارتر سوم 2014 نيست. شيائومي ديگر نماينده چين، توانسته رقم رشد حيرت آور و تحسين برانگيزي را براي خود رقم بزند. اين شرکت توانست در فصل پاييز 2014 به سهم 5.2 درصد از بازار تلفن هاي هوشمند برسد. شيائومي که در سه ماهه سوم 2013 تنها 1.5 درصد از بازار را در اختيار داشت، توانسته با افزايش توليد و بازاريابي موفق خود در مارکت هاي مستعدتر، تعداد 15 ميليون تلفن هوشمند را در اين مدت روانه بازار کند و به چنين سهم ايده آلي دست يابد. با اين اتفاق، لنوو جايگاه چهارمي خود را به شيائومي داده و با سهم 5 درصدي در جايگاه پنجم قرار مي گيرد. گويا مي توان به تحقق ادعاي بلندپروازانه مدير عامل اين شرکت، مبني بر تبديل شدن به برترين توليد کننده اسمارت فون دنيا در ده سال آينده اندکي اميدوار بود.

جالب است که توليدکنندگاني از قبيل LG (با وجود رشد چشمگير اخيرش) و همچنين نوکيا/مايکروسافت در ميان پنج توليدکننده برتر جايي نداشته و در زيرگروه other دسته بندي شده اند.
گارتنر همچنين پيش بيني کرده که توليد اسمارت فون ها در سال 2015 به 1.2 ميليارد دستگاه برسد. در حال حاضر، اسمارت فون ها، دو سوم تلفن هاي همراه موجود در دنيا را شامل مي شوند و فروش تلفن هاي عادي (غير هوشمند) در اين بازه سه ماهه، نسبت به سه ماهه مشابه سال گذشته 25 درصد کاهش داشته است. برآورد شده است که ظرف مدت سه سال آينده، تلفن هاي عادي تنها ده درصد بازار را در اختيار داشته باشند. گارتنر پيش بيني کرده است که شرکت هاي فعال در اين عرصه به سمت توليد تلفن هايي ارزان قيمت با پشتيباني از LTE روي بياورند.
خانم آنت زيمرمان، مدير تحقيقاتي گارتنر گفته اند که انتظار مي رود در مدت تعطيلات سال نوي ميلادي، iPhone 6 و iPhone 6 Plus فروش بسيار خوبي داشته باشند. ولي نبايد سهم شرکت هاي چيني و توليد کننده هاي محلي (به عنوان مثال GLX و DIMO در بازار ايران) را ناديده گرفت. ايشان همچنين ابراز داشته اند شرکت هاي چيني نيز به گسترده تر کردن فعاليت هاي فرامرزي شان در بازار هاي جديد چشم بسته اند.


نظرات بینندگان

ارسال نظر