صفحه نخست >> دانلود تعداد نظرات: 0

نگاه نزديک/ بررسي تغييرات جي 3 ال‌جي پس از بروزرساني به اندرويد 5 آبنبات چوبي

عرضه آخرين نسخه از اندرويد با نام آبنبات چوبي بالاخره براي برخي دستگاه‌هاي پرچم‌دار اندرويدي شروع شده تا با دريافت و نصب آن‌ها حال و هوايي تازه به دستگاه‌هاي برتر شرکت‌هاي بزرگ اندرويدي وارد شود. جي ۳ ال‌جي يکي از اين دستگاه‌ها است که به تازگي اندرويد ۵ را دريافت کرده است. اندرويد ۵ هم‌اکنون به صورت OTA و از طريق نرم‌افزار PC Suite ال‌جي براي اين دستگاه در دسترس است. در ادامه به بررسي اندرويد ۵ بر روي جي ۳ خواهيم پرداخت.

کد خبر: 1164

زوميت/اندرويد 5 به سبب رابط کاربري جديد متريال رنگ و بويي متفاوت از همه نسخه‌هاي قبلي اين پلتفرم دارد. انيميشين‌هاي زيباي واکنش‌گرا با طراحي جالب اعلانيه‌ها و بخش‌هاي ظاهري ديگر پلتفرم همراه شده‌اند تا به شما حسي خوب و راضي کننده از طراحي بصري دستگاه بدهند. از ديگر ويژگي‌هاي اين نسخه جديد از اندرويد مي‌توانيم به باز طراحي نوار اطلاع رساني و قفل صفحه نيز اشاره کنيم. به همين دليل دوست داريم تغييراتي که ال‌جي در اين نسخه از اندرويد داده را بررسي کنيم. با زوميت همراه باشيد.

صفحه قفل
زماني که اندرويد 5 را بر روي جي 3 نصب مي‌کنيد، اولين چيزي که پس از شروع به کار دوباره دستگاه توجه شما را جلب مي‌کند، صفحه قفل اندرويد ۵ است. گوگل به خوبي متوجه شده که علاوه بر نوار اعلانات مي‌تواند در صفحه قفل نيز اطلاع‌رساني‌هاي دستگاه را کمي بيشتر بسط دهد و پيش روي کاربر قرار دهد. با اين ظاهر جذاب و جديد، اطلاع‌رساني‌ها را سريعا در صفحه قفل مقابل شما ظاهر مي‌شوند و شما اگر تماس از دست رفته، پيام دريافت شده يا اطلاع‌رساني از يک اپليکيشن خاص داشته باشيد، به راحتي مي‌توانيد خلاصه‌ي آن را مشاهده کنيد. براي حذف هر کدام از اين نوار‌هاي اطلاع رساني در صفحه قفل بايد به راحتي آن‌ها را به سمت راست يا چپ بکشيد. همچنين در بخش پاييني صفحه قفل مي‌توانيد چندين اپليکيشن ضروري و پرکاربرد مشاهده کنيد که براي دسترسي سريع‌تر شما به اين برنامه‌ها، در اينجا طراحي شده‌اند.

ال‌جي در جي ۳ از Knock Code براي قفل ايمن دستگاه استفاده کرده است. اين ويژگي نرم‌افزاري ال‌جي به خوبي با اندرويد ۵ هماهنگ شده و شما متوجه اختلالي در عملکرد ناک کد در زمان استفاده از اندرويد ۵ نخواهيد شد. با اين‌حال برخي گزارش داده‌اند که با بروزرساني به اندرويد ۵ برخي اوقات ناک کد سريع و کامل نمي‌تواند منظور دست را متوجه شود و ممکن است کمي تاخير در باز کردن صفحه قفل به وجود آيد. در هر حال اين مورد در گوشي جي ۳ که ما آن را با اندرويد ۵ امتحان کرديم صحت نداشت.

اگر ناک‌کد براي جي ۳ خود تعيين نکرده باشيد مي‌توانيد از همان صفحه قفل، نوار اطلاع‌رساني‌هاي اندرويد را به پايين بياوريد و براي مثال واي‌فاي را خاموش کنيد يا اينکه سطح روشنايي نمايشگر را کم و زياد کنيد. جالب است که حتي در صورت تعيين ناک‌کد، رمز عبور يا يک الگوي خاص، نوار اعلانيه‌ها در صفحه قفل باز هم قابل دسترس است، اما اين بار با عملکردي متفاوت که به شما اجازه مي‌دهد بين کاربرهاي متفاوت دستگاه جا به جا شويد يا اينکه مستقيما به تنظيمات برويد.

طراحي متريال در جي 3
ال‌جي رابط کاربري که خود طراحي کرده را بسيار دوست دارد و همين باعث شده که در بخش‌هاي مختلف دستگاه هنوز آثاري از نسخه قبلي اندرويد و اين رابط کاربري را مشاهده کنيم. براي مثال ال‌جي ظاهر دکمه‌هاي ناوبري لمسي جي ۳ را تغيير نداده و هچون اندرويد خالص ۵ به شکل ساده مثلث، دايره و مربع نوار ناوبري را تزيين نکرده است. با اينکه اين نوار در اندرويد خالص آبنبات چوبي زيبا است اما نمي‌توانيم در اين مورد به ال‌جي ايرادي بگيريم چرا که در اين بخش ال‌جي توانايي شخصي سازي زيادي به کاربر مي‌دهد و ظاهر ناوبري رابط کاربري جي 3 نيز مدرن و تخت طراحي شده است.

انيميشن‌ها به کلي تغيير پيدا کرده و با هر باري که شما بر بخشي از گزينه‌هاي مختلف سيستم عامل جديد جي ۳ تپ مي‌کنيد، شاهد انيمشيني خواهيد بود که شبيه به يک موج از زير انگشت‌هاي شما به اطراف صادر مي‌شود و البته حسي خوب را به کاربر منتقل مي‌کند. جي ۳ انيميشن‌هاي اندرويد ۵ را به زيبايي هر چه تمام‌تر به نمايش مي‌گذارد اما بايد بگوييم که گاهي اوقات همين مورد حس کند شدن دستگاه را به کاربر القا مي‌کند. براي مثال در نسخه قبل اندرويد جي۳ و در بخش پنجره‌هاي اخيرا باز شده، شما همين که بر روي گزينه Clear All ضربه مي‌زديد بدون هيچ وقفه‌اي همه پنجره‌ها بسته مي‌شدند و به حالت قبل از باز کردن اين بخش باز مي‌گشتيد اما در اين نسخه از اندرويد، حجم غليظ شده استفاده از انيميشن حرکتي باعث شده که بسته شدن همه پنجره‌ها اين بخش کمي با چرخيدن انيمشين دايره‌اي بستن پنجره‌ها به وقفه بيافتد و به کاربر حسي شبيه به کند شدن دستگاه دست دهد.

منوي برنامه‌هاي جي ۳ تغييري به خود نديده و همچون نسخه‌ قبل اندرويد است که بار ديگر مهري بر علاقه ال‌جي به رابط کاربري خود مي‌زند. همانطور که مي‌دانيد غول کره‌اي در پرچم‌دار جديد خود از رابط کاربري مدرن و تختي رونمايي کرد که بسيار زيباست و از المان‌هاي بصري و طراحي جديدي استفاده کرده است. به همين علت ال‌جي با خود فکر کرده که با آمدن اندرويد ۵ نيازي نيست تغيير زيادي درون رابط کاربري جي ۳ بياورد و به نوعي تنها به بهبود بخش‌هايي مانند اعلان‌ها و پنجره‌هاي اخير بسنده کرده است. با توجه به اين موضوع شما زماني که اندرويد ۵ را بر روي جي ۳ خود دانلود و نصب مي‌کنيد، صفحه قفل دستگاه را باز مي‌کنيد و با صفحه ابتدايي و منوي برنامه رو به رو مي‌شويد، تغييري انقلابي را مشاهده نمي‌کنيد و خيلي زود متوجه مي‌شويد که ال‌جي تنها خواسته در اين نسخه اندرويد عملکرد‌هاي نرم‌افزاري را سرعت بخشد و به بخش‌هايي که انگار مجبور بوده ظاهري جديد بدهد.

تغييرات برنامه‌هاي بومي جي‌3
جي ۳ از برنامه‌هاي پيش‌فرض تقريبا کمتري نسبت به پرچم‌دار‌هاي سامسونگ برخوردار است اما همين تعداد از برنامه‌ها نيز بسيار کاربردي هستند و جالب است که خيلي از آن‌ها نيز قابليت حذف شدن دارند. شما حتي مي‌توانيد اپليکيشن ماشين حساب جي ۳ را حذف کنيد و يک برنامه جامع‌تر را بر روي دستگاه خود نصب کنيد. اما موردي که بسياري از ما را از انجام چنين کاري (حذف کردن برنامه‌هاي پيش‌فرض ال‌جي) منصرف مي‌کند، حالت هماهنگي بسيار زيبايي است که حالا آن‌ها با اندرويد ۵ پيدا کرده‌اند. در اندرويد ۵ نوار بالايي اپليکيشن‌ها مي‌تواند هم‌رنگ و ظاهر نوار بالايي هميشگي اندرويد شود تا يکدستي زيبايي به وجود آيد.

پس از اينکه بروزرساني آبنبات چوبي نصب مي‌شود، دستگاه از شما درخواست مي‌کند، برنامه‌هاي پيش‌فرض ال‌جي را بروزرساني کنيد تا اينکه هماهنگي که از آن صحبت کرديم به حقيقت بپيوندد. متاسفانه ال‌جي عملکرد تازه‌اي به اپليکيشن‌هاي پيش‌فرض خود اضافه نکرده و به همين يکپارچگي و سازگاري آن‌ها با اندرويد 5 اکتفا کرده است.

باتري
اين روز‌ها دغدغه بسياري از افراد که زياد از گوشي هوشمند خود استفاده مي‌کنند، مسئله باتري و عدم کافي بودن شارژ دستگاه براي يک روز کامل کاري است. جي ۳ ال‌جي در ابتداي عرضه بخاطر استفاده از نمايشگر قدرتمند و البته پر مصرف QHD باتري زيادي را مصرف مي‌کرد اما ال‌جي خيلي زود تلاش کرد که با ارسال يک بروزرساني اين مشکل را برطرف کند. شرکت کره‌اي تا حد بسيار زيادي موفق بود و توانست باتري را در جي ۳ جاني دوباره دهد اما بايد اعتراف کنيم که با اندرويد ۵ شما شاهد تغيير انقلابي در مقدار مصرف باتري نخواهيد شد.
در برخي موارد و گزارش‌ها، اندرويد ۵ حتي باعث افزايش مصرف باتري جي ۳ شده و چند دقيقه يا ساعتي را از عمر باتري کاسته است. اما در موردي که ما داشتيم شايد به سختي بتوانيم از بهبود نسبي مصرف باتري جي ۳ با اندرويد ۵ صحبت به ميان بياوريم. اميدواريم در نسخه بعدي اندرويد يعني 5.0.1 ال‌جي فکري بکند و باتري جي 3 را کم مصرف کند.

ساير تغييرات
شيوه جديد اطلاع رساني از اعلانيه‌ها و تماس‌هاي ورودي را مي‌توانيم يکي از تغييرات مهم اندرويد 5 به حساب بياوريم. براي مثال زماني که شما در حال کار با يک اپليکيشن همچون نقشه هستيد و در همين زمان تماس، پيام يا اعلانيه‌ي دريافت مي‌کنيد، تماس يا اطلاعيه جديد به صورت پاپ آپ در بخش بالاي نمايشگر ظاهر مي شود تا بدون اينکه به محتواي کار شما لطمه‌ي وارد شود بتوانيد خلاصه‌ي از آن پيام را بخوانيد، تماس را برقرار يا رد کنيد و همچنين با لمس اعلان ظاهر شده به اپليکيشن مخصوص آن برويد.

در نسخه جديد اندرويد، شما مي‌توانيد اندازه نمايش فونت‌ها را در شش حالت مختلف Minimum ،Small ،Medium ،Large ،Very Large و Maximum قرار بدهيد. خوشبختانه در استور مخصوصي که ال‌جي براي دستگاه خود در نظر گرفته و با نام Smart World در بين برنامه‌هاي مختلف مي‌توانيد آن را پيدا کنيد، توانايي دانلود و نصب فونت‌هاي جديد انگليسي نيز وجود دارد.

همچنين از ويژگي Interruptions که در اندرويد خالص نيز حضور دارد، جي ۳ بي نصيب نمانده و مي‌توانيد با فعال کردن آن بر اساس مقدار زمان دلخواه خود از دريافت هرگونه اطلاع رساني سرباز زنيد. به اين منظور حتي مي‌توان استثناهايي همچون پيام ورودي از شخصي خاص را نيز براي آن تعريف کنيد. علاوه بر اين‌ها، مي‌توانيد تنظيم کنيد که اين قابليت به طور خودکار هر شب يا فقط بعضي شب‌هاي هفته از ساعتي خاص تا ساعتي ديگر فعال باشد. براي دسترسي سريع به اين بخش کافي است داخل هر اپليکيشني که هستيد، دکمه فيزيکي کم و زياد کردن صدا را بفشاريد. در اين حالت در پايين اسلايدر مربوط به حجم صداي زنگ، آلارم يا مديا (بسته به اپليکيشني که داخل آن هستيد)، سه گزينه PRIORITY ، ON و OFF را مشاهده خواهيد کرد.

در اندرويد 5 ران تايم به ART تغيير پيدا کرده و ديگر همچون نسخه قبلي نمي‌توانيد از بين ران تايم‌هاي ART و Dalvik يکي را انتخاب کنيد. در اندرويد آبنبات چوبي ران‌تايم به ART تغيير داده شده و به همين دليل ممکن است برخي اپليکيشن‌هاي قديمي را نتوانيد روي آن اجرا کنيد.

جمع بندي
همانطور که در بخش‌هاي قبل نيز اشاره کرديم، اندرويد ۵ در جي ۳ ال‌جي انقلابي را به وجود نياورده و تنها باعث بهبود بخش‌هاي ظاهري و برخي ويژگي‌هاي دسترسي پذيري دستگاه شده است. اندرويد آبنبات چوبي استفاده از پرچم‌دار ال‌جي را لذت‌بخش‌تر کرده و علاوه بر ويژگي‌هاي طراحي متريال حرکت بين بخش‌هاي مختلف سيستم عامل را نرم و روان کرده است. ديگر از آن لگ‌هاي عجيب خبري نيست و جي ۳ ديگر مشکلي در بارگزاري سريع اپليکيشن‌ها ندارد.

اما در بخش جمع‌بندي بايد اشاره کنم که به دليل سازگار نبودن برخي بازي‌ها و اپليکيشن‌ها با اندرويد ۵، پس از بروزرساني جي ۳ به اين سيستم عامل، اين برنامه و بازي‌ها باز نمي‌شوند و بايد بروزرساني جديد آن‌ها را دوباره نصب کنيد. برخي بازي‌هاي با ديتاي حجيم پس از بروزرساني جي ۳ به اندرويد آبنبات چوبي ديگر اجرا نشدند و نياز شد تا نسخه‌هاي بروزرساني شده آن‌ها را دوباره بر روي دستگاه نصب کنيم.

در کل اندرويد ۵ به پرچم‌دار کمپاني کره‌اي حال و هوايي تازه بخشيده است که البته هنوز بدون ايراد نيست. با آمدن بروزرساني‌هاي بعدي براي اين دستگاه باز هم مي‌توان رواني عملکرد‌ها در سيستم عامل و طراحي‌هاي جديد را شاهد باشيم. ما تمام سعي خود را کرديم تا اندرويد ۵ بر روي جي۳ را به نقد بگذاريم و بخش‌هاي مختلف آن را بررسي کنيم اما ممکن است بخش‌هايي باشد که شما با نگاه تيزبين خود از آن اطلاع پيدا کرده اما در اين نوشته ذکر نشده است. خوشحال مي‌شويم از نقد و بررسي شما درباره آخرين نسخه اندرويد بر روي آخرين پرچم‌دار ال‌جي مطلع شويم.

نظرات بینندگان

ارسال نظر