صفحه نخست >> دانلود تعداد نظرات: 3

نگاه نزديک/ بررسي اسپيکر بلوتوث سوني BSP10: استوانه کوچولو

شايد با خود بگوييد يک اسپيکر کوچک و استوانه‌اي به چه دردي مي‌خورد که حالا بخواهيم آن را بررسي هم بکنيم! تمام کاري که انجام مي‌دهد يک پخش صداست و حالا خيلي هم به خودش زحمت بدهد، چهار تا دکمه و پورت هم اضافه مي‌کند و مي‌شود بلندگوي مدرن!

کد خبر: 1146

آي تي رسان/اما واقعيت اين است که اگر نيازتان به چنين اسپيکرهايي بيفتد، آن موقع است که متوجه خواهيد شد همين دنياي به ظاهر کوچک، چه تفاوتي‌هاي بزرگي دارد!

چه کسي به اسپيکر پرتابل نياز دارد؟
خب فرض کنيد شما مي‌خواهيد به يک مسافرت دسته جمعي برويد و کلبه‌اي کوچک و زيبا در وسط جنگل گرفته‌ايد! خب، انتظار نداريد که يک سينماي خانگي براي‌تان مهيا باشد، پس براي داشتن صداي دلنشين موسيقي چه مي‌کنيد؟ به موبايل‌تان نگاه نکنيد چون اگر بخواهيد آهنگي را دسته جمعي گوش دهيد، توانايي پخش براي تعداد بالا در محيطي باز را ندارد، ضمن اينکه کيفيت آن هم به اندازه‌اي نيست که از شنيدنش لذت ببريد، تازه اگر هم خوب باشد، با صداي دنگ دنگ پيغام‌هاي وايبر و واتس اپ و تانگو و … چه مي‌کنيد؟! پس بي‌خيال موبايل، بهترين راه چاره همان اسپيکر پرتابل است!

قهرمان ما کيست؟
محصولي کوچک و جمع و جور از سوني که اگر هنوز آن را در دست نگرفته باشيد، احساس مي‌کنيد وزني سبک و صدايي متوسط دارد! اما اگر آن را بغل کنيد، متوجه وزن بالا و اگر هم روشن کنيد، صداي رساي آن خواهيد شد. البته بر خلاف بسياري از دستگاه‌هاي امروزي سوني، اين قهرمان ما شناگر خوبي نيست و براي همين لباس غواصي را از تنش دربياوريد چرا که با آب ميانه چندان خوبي ندارد.

اصلا بگذاريد قصه BSP10 را از اول برايتان بگوييم!

خوش چهره است؟
واقعيت اين است که اسپيکر کوچولوي سوني خوشکل نيست اما نمکي‌ست! يعني شايد شما را فريفته ظاهرش نکند اما چهره و هيبت يک اسپيکر را به خوبي داراست. به دليل گرد بودن به آساني در دست جا شده و به همين خاطر حمل و نقل راحتي دارد. جنس بدنه‌اش از پلاستيکي مستحکم و با کيفيت است و به خاطر ارتفاع نسبتا کوتاه نسبت به سطح پاييني، به خوبي در هر جايي قرار گرفته و ناز و ادا در نمي‌آورد. تازه، از آنجايي که حالت استوانه دارد، هر وقت حوصله‌تان سر رفت مي‌توانيد آن را بر روي سطوح صاف قل بدهيد و يک وسيله تفريحي از BSP10 بيچاره بسازيد! حالا چرا بيچاره؟ خب واسه اينکه BSP10 يک اسپيکر است نه يويو براي سرگرمي شما!

چگونه کنترل مي‌شود؟
خيلي ساده! دو کليد بزرگ و گرد روي دستگاه، صدا را کم و زياد کرده و کليدي کوچک‌تر جهت برقراي تماس با گوشي شما در حفره‌اي گرد تعبيه شده است. يعني اگر هنگام گوش دادن به موسيقي درون ماشين بوديد يا حال نداشتيد که گوشي خودتان را برداريد، مي‌توانيد بر روي کليد Call بر روي اسپيکر کوچولوي داستان ما فشار داده و صداي مخاطب خود را گوش دهيد و از طريق ميکروفن با وي حرف بزنيد. البته حواستان باشد که قبل از جواب دادن به نمايشگر گوشي‌تان نيم نگاهي بيندازيد تا با شنيدن صداي مخاطب خاص در جلوي جمع، غافلگير نشويد!

در پايين اين گوي استوانه‌اي، کليد کوچک پاور نيز قرار دارد که عملکردش از روي اسمش کاملا مشخص است و درگاه شارژ که با روکشي پلاستيکي محافظت مي‌شود نيز در کنارش ديده مي‌شود.

صدايش چگونه است؟
بايد گفت بهتر از آن چيزي که تصورش را مي‌کرديد! به دور استوانه يک توري فلزي کشيده شده که صدا از منافذ آن خارج مي‌شود و بايد عنوان دلنشين به همراه باس قوي و بلندي کافي را برازنده آن دانست. چرا بلند شديد؟ مي‌خواهيد از BSP10 به عنوان سينماي خانگي استفاده کنيد؟ ديگر انقدر قدرت ندارد و بالاخره يک بلندگوي 5 وات کارايي‌اش براي همان محفل دوستانه است که البته خبري هم از حرکات موزون نباشد! چرا که BSP10 علاوه بر آنکه علاقه‌اي به چنين مجالسي ندارد، از توان کافي براي برگزاري آن هم برخوردار نيست!

چگونه متصل مي‌شود؟
اول بايد پرسيد به چي وصل مي‌شود؟ به گوشي، تبلت، نوت بوک و خلاصه هر چيزي که بلوتوث دارد و سر ناسازگاري با اسپيکر ما را هم ندارد! در اين راه يک چراغ کوچک آبي‌رنگ نيز روشنگر راهتان است تا هنگام متصل شدن، شما را مطلع کند. البته سوني روش مدرن‌تري همچون اتصال از طريق NFC را نيز فراهم آورده تا سرعت وصل شدن سريع‌تر باشد. خلاصه سوني خيلي تلاش کرده تا اسپيکرش را سريعا به وصال يار برساند اما ظاهرا راه‌هاي کمي را بدين منظور انتخاب کرده؛ چرا که خبري از پورت Aux نيست و براي همين دور اتصال از طريق درگاه 3.5 ميلي‌متري را خط بکشيد! ضمن اينکه مموري هم نمي‌خورد و براي همين دور استقلال آن را هم خط قرمز ديگري بکشيد (چرا قرمز؟ چون اگر استقلالي بود خنثي شود!).

خلاصه اين اسپيکر کوچولوي ما حتما بايد با يک دستگاه خارجي آن هم از طريق ارتباط بي‌سيم جفت بشود و علاقه‌اي به وصال سيم‌دار يا مموري‌دار ندارد!

چقدر توان دارد؟
وزن ۳۰۰ گرمي BSP10‌ نشان مي‌دهد که بايستي بر روي توان بدني‌اش حساب باز کرد و انتظار استقامت خوبي را از آن کشيد. در تست‌هايي که ما انجام داديم، در حالتي‌که صدا در ميزان متوسط بود، تا ۱۰ ساعت اسپيکر به آوازه‌خواني مي‌پرداخت و بالطبع هر چه از آن انتظار فرياد بيشتري بکشيد، به نسبت قدرتش سريع‌تر تحليل خواهد رفت!

براي شارژ کردن هم در حدود 1.30 دقيقه با آداپتور وقت لازم است که اين کار از طريق اتصال پورت ميکرو يواس‌بي انجام مي‌پذيرد. BSP10 همچنين با کامپيوتر هم شارژ مي‌شود اما خب زمان بيشتري را براي تجديد قوا از اين طريق نياز خواهد داشت.


ارزش خريدن دارد؟
خب اين مورد بستگي به نياز شما و البته سايز جيب‌تان دارد! گزينه نخست که کاملا مشخص است، اگر آدمي هستيد که اهل مسافرت کردنيد، دوست داريد آهنگ‌هاي گوشي‌تان را در جمع‌هاي دوستانه همه بشنوند، اصلا ضبط ماشين‌تان خراب است و يا مي‌خواهيد در خودرو با اين اسپيکر با مخاطب خاص‌تان صحبت کنيد، حتما به يک BSP10 نياز داريد! اما سايز جيب‌تان به اندازه ۱۲۵ دلار يا بيش از ۴۰۰ هزار تومان پول نقد ظرفيت دارد؟ خب اين واقعا مساله مهمي است چرا که اين اسپيکر سوني، در بين نمونه‌هاي پرتابل نسبتا گران قيمت قرار گرفته و براي همين هر کسي به خودش اجازه نمي‌دهد تا دست دوستي به سمت وي دراز کند! اما اين اطمينان را داشته باشيد که اگر دست خود را به سمتش برديد، اين استوانه کوچولوي نمکي، دوست وفادار و مطمئني براي شما خواهد بود.

نظرات بینندگان

 • من

  | |

  من

 • من

  | |

  سلام

 • من

  | |

  تر

ارسال نظر