صفحه نخست >> تغذیه / آشپزی تعداد نظرات: 0

آيا برف قابل خوردن است؟

پرسشي که ميليون ها تن در سراسر جهان در فصل زمستان از خود مي پرسند و معمولا پاسخ آن را نيز نمي دانند اين است: آيا مي توان برف را خورد؟ محققان خوردن برف را در شرايطي خاص بدون خطر مي دانند.

کد خبر: 7233

مهر/ امسال در برخي کشورهاي نيمکره شمالي زمين بارش برف در حد قابل توجهي بود. افراد زيادي به قدم زدن در زير بارش برف علاقه دارند و برخي نيز پا را فراتر گذاشته و اقدام به خوردن برف مي کنند. اما در همان لحظات اين سؤال را از خود مي پرسند که از نظر علمي کار درستي انجام مي دهند؟
آن نولين استاد کالج علوم اقيانوس شناسي، اتمسفريک و زمين دانشگاه ارگان مي گويد: معمولا زماني که برف مي بارد مردم علاقه دارند که کمي از آن بخورند اما در اين ميان نکاتي وجود دارد که بايد به آن توجه کرد.
وي که به بررسي يخ و برف در سيستم هاي آب و هوايي مي پردازد معتقد است، بيشتر برفي که مي بارد آنقدر تميز است که بتوان آن را مانند آب نوشيدني استفاده کرد.
اين محقق ادامه مي دهد: دانه هاي برف در مسير ابرها تا زمين مسير طولاني را طي مي کنند. مولکولهاي آب سرد به ذرات معلق گرد و غبار موجود در هوا يا گرده هاي شناور چسبيده و در نهايت کريستال هاي يخي را تشکيل مي دهند.
به عقيده نولين، اين ذرات همان ذراتي هستند که معمولا همراه با هواي تنفسي وارد شش هايمان مي شود. از آن گذشته دانه هاي برف در مقايسه با قطرات باران ديرتر ذرات آلاينده موجود در هوا را به خود جذب کرده و به تبع آن ديرتر آلوده مي شوند.
از نظر علمي خوردن دانه هاي برف به محض اينکه روي زمين مي نشينند مشکلي ندارد اما به تدريج و طي فرآيندي موسوم به "رسوب خشک" ذرات گرد و غبار به آنها چسبيده و به تدريج تيره مي شوند.
به گفته اين محقق در اين مرحله معمولا برف موجود بر روي زمين تا حد محسوسي به رنگ صورتي کمرنگ درمي آيد که ناشي از وجود ذرات ريز جلبکي است که خوردن آن در اين وضعيت مشکلاتي را براي سيستم هاضمه ايجاد مي کند.

نظرات بینندگان

ارسال نظر