صفحه نخست >> تغذیه / آشپزی تعداد نظرات: 0

معرفي نشانه هاي کمبود ويتامين D در بدن

در حال حاضر ميزان ويتامين D طبيعي موجود در غذاها پائين بوده و حتي غذاهاي تقويتي نيزويتامين مورد نياز بدن را تامين نمي کنند.

کد خبر: 6046

فرارو/ در حال حاضر ميزان ويتامين D طبيعي موجود در غذاها پائين بوده و حتي غذاهاي تقويتي نيزويتامين مورد نياز بدن را تامين نمي کنند.

با همه اين صحبت ها، ويتامين D يک ويتامين با قاعده نيست. در واقع يک هورمون استروئيد بوده که افراد بيشترين مقدار آن را از طريق آفتاب به دست مي آورند.

پيش از سال 2000، تعداد اندکي از پزشکان مطرح کردند که کمبود ويتامين D ممکن است شايع باشد، اما با آمدن تکنولوژي هاي جديد براي اندازه گيري اين ويتامين، شايع بودن آن به طور قطعي ثابت شد.
تنها راه تشخيص کمبود ويتامين D آزمايش خون است. اگرچه علائمي براي تشخيص کمبود اين ويتامين موجود است اما در نهايت هرچه سريع تر بايد تست لازم داده شود.

7 علامتي که نشان مي دهد کمبود ويتامين D داريد:

1. رنگ پوست تيره
آفريقايي ها به شدت در معرض خطرند. افراد با رنگ پوست تيره، 10 برابر بيش تر از افراد با رنگ پوست روشن بايد در معرض آفتاب قرار بگيرند. طبق نظر دکتر Holick رنگدانه هاي پوست افراد به عنوان يک کرم ضد آفتاب طبيعي عمل مي کند، لذا لازم است افراد براي تامين اين ويتامين بيشتر در معرض نور آفتاب باشند.

2. حوصله نداشتن
سروتونين، هورمون مغزي که به ميزان حوصله و خلق افراد بستگي دارد، در معرض نور روشن افزايش و در زمان نزول نور آفتاب کاهش مي يابد.

3. سن 50 سال يا بالاتر
با افزايش سن، ميزان دريافتي ويتامين D پوست از طريق آفتاب کم مي شود. در اين سنين افراد بيشتر وقت خود را در خانه سپري کرده و ميزان دريافتي اين ويتامين در آنها کم خواهد بود.

4. افراد چاق ( همراه با توده بزرگ عضلاني)
ويتامين D مانند هورمون ويتامين، محلول در چربي است.يعني چربي بدن افراد مانند يک مخزن جمع کننده اين ويتامين عمل مي کند، لذا افراد چاق نسبت به افراد لاغرتر نياز به ويتامين D بيشتري دارند.

5. استخوان درد
طبق گفته دکتر Holick بسياري از افرادي که براي درد (به ويژه درد همراه با خستگي) به دکتر مراجعه مي کنند، دچار فيبروميالژيا يا سندرم خستگي مزمن هستند. بسياري از اينها نشانه هايي از کمبود ويتامين D مي باشد.

6. عرق کردن سر
بر اساس گفته پزشکان، تعريق سر يکي از علائم اوليه در کمبود ويتامين D است. در واقع، پزشکان سوالات متعددي را در اين زمينه از مادراني که نوزادشان تازه متولد شده اند، مي پرسند. تعريق بيش از حد در نوزادان تازه متولد شده که به طور متداول ناشي از تحريک پذيري عصبي-عضلاني مي باشد، از علائم اوليه کمبود اين ويتامين به شمار مي رود.

7. مشکل روده
به ياد داشته باشيد که ويتامين D يک ويتامين محلول در چربي است. اگر افراد يک عارضه گوارشي داشته باشند که بر روي جذب چربي بدنشان اثر بگذارد، ممکن است در جذب ويتامين هاي محلول در چربي (نظير ويتامين D) نيز اختلال داشته باشند. اين شامل عوارض روده اي چون کرون، سلياک و حساسيت به گلوتن غير سلياک، بيماري التهابي روده مي باشد.

نظرات بینندگان

ارسال نظر