صفحه نخست >> تغذیه / آشپزی تعداد نظرات: 0

ويتامين E از عفونت جلوگيري مي‌کند

ويتامين E داراي آنتي اکسيدان و ضد پيري است و داراي گروهي از مولکول‌ها شامل آلفا – توکوفرول‌هاست (يک آنتي اکسيدان بسيار مهم است)؛ اين مواد در موادغذايي طبيعي مانند دانه‌هاي آفتابگردان و يا روغن‌هاي گياهي و مواد غذايي سبز گياهي به وفور وجود دارند. اين ويتامين در غشاي سلولي وارد مي‌شود و به راديکال‌هاي آزاد اجازه تخريب نمي‌دهد و کمبود آن باعث آسيبب‌هاي پوستي و همچنين سقط جنين مي‌شود.

کد خبر: 5979

خبرگزاري دانا/ ويتامين E داراي آنتي اکسيدان و ضد پيري است و داراي گروهي از مولکول‌ها شامل آلفا – توکوفرول‌هاست (يک آنتي اکسيدان بسيار مهم است)؛ اين مواد در موادغذايي طبيعي مانند دانه‌هاي آفتابگردان و يا روغن‌هاي گياهي و مواد غذايي سبز گياهي به وفور وجود دارند. اين ويتامين در غشاي سلولي وارد مي‌شود و به راديکال‌هاي آزاد اجازه تخريب نمي‌دهد و کمبود آن باعث آسيبب‌هاي پوستي و همچنين سقط جنين مي‌شود.

ويتامين E از عفونت جلوگيري مي‌کند
آجيل‌ها منابع خوب ويتامين E هستند؛ گوشت‌ها و چربي حيواني نيز داراي ويتامين E هستند و غني‌ترين آنها بافت‌هاي چربي و بافت‌هاي حيواني است که مقادير زيادي ويتامين E دارند؛ مواد غذايي که داراي ويتامين E هستند را نبايد سرخ کرد زيرا در حرارت زياد تخريب مي‌شود اما مي‌توان اين مواد غذايي را در آب پخت.
در اين مقاله محققان دانشگاه تافتز در ماساچوست براي اينکه بدانند آلفاتوکوفرول (فرم اصلي ويتامين E در بدن) در رابطه با سنين بالا مي‌تواند با عفونت ريه مبارزه کند تحقيقاتي انجام دادند. اين عفونت ناشي از استرپتوکوک پنومونيه و علت مرگ و مير در ميان افراد سالمند است.

آزمايش:
در اين آزمايش موش‌هاي 22 تا 24 ماهه و موش‌هاي جوان 4 ماهه با غلظت‌هاي مختلف از ويتامين به مدت 4 هفته تغذيه شدند؛ تيم محققان به صورت آزمايشي مقدار زيادي ويتامين معادل 200 UI روزانه 10 بار به موش‌ها دادند و براي گروه ديگر اين ويتامين به مقدار عادي در نظر گرفته شد.
سپس موش‌ها توسط باکتري استرپتوکوک پنومونيه که يکي از مهم‌ترين باکتري‌هاي بيماري‌زا در انسان است، آلوده شدند؛ اين باکتري عامل اصلي بيماري پنوموني (سينه پهلو) است که مي‌تواند عفونت‌هاي ديگري مانند سينوزيت، اوتيت (عفونت گوش مياني)، باکتريمي، سپسيس، مننژيت، استئوميليت، آرتريت سپتيک، اندوکارديت، پريتونيت، پريکارديت، سلوليت و آبسه‌هاي مغزي را نيز ايجاد کند؛ همچنين باعث ذات‌الريه و عفونت گوش مياني مي‌شود.
سلول‌هاي سفيد خون و نوتروفيل وارد ريه شده و باکتري‌ها را از بين مي‌برد اما اگر تعداد نوتروفيل‌ها در ريه‌ها به خوبي کنترل نشود، مي‌توانند موجب التهاب و صدمه به ريه شوند، اين التهاب ريه با توجه به نوتروفيل‌ها بيماري را تشديد مي‌کنند.
موش‌هاي مسن‌تر که تحت مراقبت بودند در اين آزمايش تعداد باکتري آنها 1000 برابر کمتر و سلول‌هاي سفيد خون (نوتروفيل) آنها دو برابر کمتر شد که منجر به کاهش عفونت ريه شد.
به گفته محققان، اينطور به نظر مي‌رسد با بالا رفتن سن که ايمني بدن از دست رفته است، ويتامين E آن را جبران مي‌کند. ذات الريه معمولاً با آنتي بيوتيک درمان مي‌شود اما باکتري استرپتوکوک پنومونيه که علت بسياري از عفونت‌هاست در برابر آنتي بيوتيک به خصوص براي افراد مسن و کودکان مقاوم است و اين نتايج نشان دادند آلفاتوکوفرول که يک آنتي اکسيدان قوي است، عفونت ريوي موش‌ها را درمان مي‌کند و باعث واکنش سيستم ايمني دروني مي‌شود؛ در ضمن مکمل‌هاي غذايي مي‌تواند از اين عفونت‌ها در افراد مسن جلوگيري کند.

نظرات بینندگان

ارسال نظر