صفحه نخست >> تغذیه / آشپزی تعداد نظرات: 0

از «جينسينگ» چه مي‌‌دانيد؟

از جينسينگ چه مي‌‌دانيد؟

کد خبر: 5289

باشگاه خبرنگاران/ جينسينگ نوعي گياه دارويي است که در اغلب عطاري‌ها پيدا مي‌شود و چون مدتي است مطالعات و تحقيقات مختلفي روي آن انجام مي‌شود اثرات درماني خاصي را به آن نسبت داده‌اند و اين روزها اغلب متخصصان طب سنتي مصرف دوز خاصي از اين گياه را به بيمارانشان توصيه مي‌کنند.
اما مشکل اينجاست که اين گياه علاوه بر قيمت نجومي که دارد براي اغلب بيماران ظاهري ناشناخته داشته و همين عامل موجب شده برخي مراکز عرضه‌کننده يا درمانگران غيرمتعهد از ناآگاهي افراد سوءاستفاده کرده و گياهاني غير از جينسينگ را با قيمت‌هايي بالا به بيماران عرضه مي‌کنند. در اين نوشتار سعي بر اين است که شما را با شکل ظاهري جينسينگ و تحقيقاتي که روي خواص آن انجام شده، آشنا کنيم.
جينسينگ در مناطقي از کره، چين، ژاپن، آمريکا و کانادا مي‌رويد، اما رويشگاه اصلي آن کره است و در منابع آمده است جينسينگ کره‌اي بالاترين کيفيت را دارد و تاثيرات دارويي آن بيشتر است. جينسينگ نوعي ريشه است. پوسته خارجي آن به رنگ زرد و طعم آن کمي شيرين و گاهي تلخ مزه است. اين ريشه زماني که از خاک برداشت مي‌شود، محتوي آب زيادي است و در نتيجه براي ماندگاري بيشتر، آن را بلافاصله ‌خشک مي‌کنند.
جينسينگ را به صورت جوشانده، عصاره يا اسانس مصرف مي‌کنند و در برخي عطاري‌ها اين ريشه را پودر کرده و درون کپسول مي‌ريزند. اما چون به محتويات درون اين کپسول‌ها اعتمادي نيست بهتر است تحت نظر متخصص مربوط خريداري و استفاده شود.
تحقيقات نشان داده است که جينسينگ به دليل دارا بودن ترکيباتي خاص نقش تعديل‌کننده‌اي در بدن دارد. يعني مي‌تواند بدن و ترکيبات شيميايي خون را در حالت نرمال و طبيعي نگهدارد. اين گياه بازگرداننده انرژي از دست رفته است و قدرت فيزيکي و ايمني بدن را افزايش مي‌دهد و باعث آرامش و ثبات رواني در افراد مي‌شود.
تحقيقات انجام شده در دانشگاه توکيو نشان داده است که جينسينگ قرمز کره‌اي با تحريک سلول‌هاي مغزي از زوال فعاليت‌هاي مغز جلوگيري مي‌کند و قادر به افزايش و توسعه فعاليت‌هاي ذهني و بهبود و ارتقاي عملکرد يادگيري و حافظه است. امروزه در بسياري از کشورها براي تقويت فعاليت جنسي و کمک به اختلالات جنسي مردان و رفع ناباروري بويژه اختلالات کمي و کيفي اسپرم از اين گياه استفاده مي‌شود. در زنان نيز اين گياه تأثيرات مفيدي در پيشگيري از يائسگي زودرس و در تنظيم قاعدگي و تخمک‌گذاري دارد.

موارد منع مصرف
جينسينگ براي زنان باردار، شيرده، کودکان، نوجوانان و مبتلايان به چاقي مفرط، مشکلات حاد عصبي، بي‌خوابي و فشار خون بالا توصيه نشده است. از عوارض مصرف زياد و خودسرانه اين گياه سردرد، بي‌قراري، مشکلات خواب و تحريک پذيري را مي‌توان نام برد.
افرادي که از آسپرين و داروهاي رقيق‌کننده و کاهنده فشارخون استفاده مي‌کنند نبايد از اين گياه مصرف کنند ضمن اين‌که از مصرف جينسينگ به همراه مواد محرکي مانند چاي، قهوه و نوشابه‌هاي کولادار بايد اجتناب کرد.
اين را هم بدانيد جينسينگ عمدتا نقش حفاظتي و پيشگيري کننده دارد و افراد مبتلا به بيماري‌هاي مختلف حتما بايد زير نظر پزشک متخصص به طور مرتب و توصيه شده از داروهاي شيميايي مربوط استفاده کنند و از مصرف زياد و طولاني‌مدت اين گياه بپرهيزند.
 

نظرات بینندگان

ارسال نظر