صفحه نخست >> تغذیه / آشپزی تعداد نظرات: 0

بررسي خواص معجزه آساي «رازيانه» براي خانم ها

رازيانه يک گياه دارويي است که طبع گرم و خشکي دارد. در طب سنتي ايران، از آن به گياه ضدبلغم و صفرا ياد مي‌شود. چون گياه بسيار گرمي است. اگر بخواهيد از خاصيت مسهل بودن آن بهره‌مند شويد، بايد آن را با ماده‌اي مصرف کنيد که حرارت گياه را کم کند و بهترين گزينه ما براي همراهي با آن سکنجبين و عسل است.

کد خبر: 5288

برترين ها/ رازيانه يک گياه دارويي است که طبع گرم و خشکي دارد. در طب سنتي ايران، از آن به گياه ضدبلغم و صفرا ياد مي‌شود. چون گياه بسيار گرمي است. اگر بخواهيد از خاصيت مسهل بودن آن بهره‌مند شويد، بايد آن را با ماده‌اي مصرف کنيد که حرارت گياه را کم کند و بهترين گزينه ما براي همراهي با آن سکنجبين و عسل است.
قسمت‌هاي مورد استفاده اين گياه عبارتند از: بذر، برگ و ريشه. مقدار مصرف روزانه رازيانه، به طور متوسط حداکثر 5 گرم يا يک تا سه استکان عرق آن توصيه مي‌شود و براي اينکه نتيجه درمان مشخص شود و گياه خواص درماني خود را به جاي بگذارد، حداکثر 40 روز زمان نياز دارد.
در دوران بارداري و شيردهي، مصرف اين گياه ضرري به همراه ندارد و داروخانه‌هاي گياهي ايران به شکل‌هاي مختلف (مثل قطره آنتي‌ميگرن، شربت توسيان، شربت تيسيان، پودر ژنرال تونيک، قطره سنکول، سنالين، منتازين و لوسيون تقويت موي سنيره) موجود هستند که داخل تمام اين محصولات رازيانه وجود دارد.

براي خانم‌ها
رازيانه خواص هورموني دارد و براي بيش از 90 درصد از خانم‌ها تجويز مي‌شود. به اين شکل که در ترکيب آن، استروژن (هورمون زنانه) بالايي يافت مي‌شود. به همين دليل باعث افزايش شير شده و بهترين درمان براي قطع قاعدگي است. رازيانه ضد چاقي است، التهاب‌هاي واژن و علائم يائسگي مثل گرگرفتگي را برطرف مي‌کند. علاوه بر اين اگر با گل‌گاوزبان صرف شود، قاعده‌آور است، يعني قطع قاعدگي را متوقف مي‌کند.

رازيانه براي جواني
رازيانه براي پوست ما هم خواص بيشماري دارد. مثلا براي ورم پلک و چين و چروک پوست مفيد است که البته بايد به صورت پماد مصرف شود. بدين صورت که بايد بذر رازيانه را جوشانده و يا پودر کرد و سپس آن را داخل Cold Cream ريخت و به صورت کرم به پوست ماليد. کُلدکرم يک کرم پايه است که مي‌توانيد آن را از داروخانه‌ها تهيه کنيد.
رازيانه به شکل ضماد براي از بين بردن موهاي زائد بسيار مناسب است. براي اين کار، بذر رازيانه را پودر کنيد و سپس آن را با يک نوع روغن (مثل روغن زيتون يا روغن بادام) مخلوط کنيد و به صورت ماسک روي صورت خود بگذاريد. اين ماسک باعث روشن شدن و شفاف شدن پوست مي‌شود.

ضد سکسکه
رازيانه براي کليه خواص فراواني دارد و همراه با کاکل ذرت باعث دفع سنگ‌هاي کليوي مي‌شود. اگر فردي که مبتلا به سنگ کليه (کوچکتر از 5 ميلي‌متر) است، روزي 4 تا 5 مرتبه بذر رازيانه و کاکل ذرت را بجوشاند و ميل کند، سنگ‌ها دفع خواهد شد.
ريشه اين گياه نيز باعث برطرف شدن مشکلات کليوي مي‌شود. علاوه بر اين داراي خواص گوارشي فراواني نيز هست.
رازيانه ضداسپاسم و ضد نفخ است؛ ورم‌هاي روده و معده را از بين مي‌برد؛ به درمان سندرم روده تحريک‌پذير کمک مي‌کند و باعث کاهش ميزان اشتها مي‌شود. همچنين سکسکه و سوءهاضمه را برطرف مي‌کند.

خواص معجزه‌آساي رازيانه:
يکي از معجزه‌آساترين خواص رازيانه (که در گياهان ديگر کمتر به چشم مي‌خورد) تقويت ديد است. به اين ترتيب که عرق رازيانه را جوش مي‌دهيم تا استريل شود و از وجود هر نوع ميکروب يا عفونت پاک شود. سپس آن را داخل قطره‌چکان ريخته و داخل چشم مي‌چکانيم. روزي چند قطره (صبح، ظهر و شب) باعث افزايش نورچشم، کاهش التهابات چشم (مثل قرمزي) و کاهش خطر ابتلا به آب‌مرواريد مي‌شود. رازيانه همچنين براي درمان التهاب پلک‌ها و درمان شب‌کوري بسيار مفيد است.
براي بدبويي دهان و درمان گلو‌درد نيز مي‌توان رازيانه را قِرقِره کرد و يا بذر آن را داخل دهان گذاشت و چند دقيقه جويد.
زنان باردار با صرف رازيانه به زيباتر شدن نوزاد کمک مي‌کنند. علاوه بر اين، رازيانه احتمال اينکه فرزندتان دختر باشد را نيز افزايش مي‌دهد، يعني به تعيين جنسيت فرزند نيز کمک مي‌کند.

مضرات رازيانه
مصرف بيش از حد رازيانه، احتمال آلرژي‌هاي پوستي را افزايش مي‌دهد. علاوه بر اين، افرادي که ناراحتي‌هاي تنفسي دارند نيز بايد مراقب باشند؛ زيرا ممکن است با تنفس و يا مصرف گياه دچار حمله‌هاي آسم شوند.
 مصرف زياد از حد آن باعث قطع و يا کاهش شير در زنان شيرده مي‌شود. افراد سردمزاج نيز با خوردن اين گياه ممکن است دچار سردرد شوند.
اثر عجيب رازيانه اين است که خانم‌ها را لاغر مي‌کند.
 

نظرات بینندگان

ارسال نظر