صفحه نخست >> تغذیه / آشپزی تعداد نظرات: 0

فرمان هاي تغذيه‌اي براي کنترل بيماري کبد چرب

وي در مورد کبد چرب گفت: کبدچرب غير الکلي ير اثر تجمع چربي در سلول هاي کبد به وجود مي آيد و در افرادي که دچار اختلال در متابوليسم بدن هستند و چربي و قند خونشان بالاست، بيشتر ديده مي‌شود.

کد خبر: 5269

ميگنا/ آزيتا حکمت دوست در مورد علل به وجود آمدن کبد چرب و نقش تغذيه در ابتلا و پيشگيري از آن توضيحاتي داد.
وي در مورد کبد چرب گفت: کبدچرب غير الکلي ير اثر تجمع چربي در سلول هاي کبد به وجود مي آيد و در افرادي که دچار اختلال در متابوليسم بدن هستند و چربي و قند خونشان بالاست، بيشتر ديده مي‌شود.
اين متخصص تغذيه ادامه داد: البته فردي که به آن مبتلا مي‌شود، زمينه ژنتيکي هم دارد. در اين بيماري تري گليسيريدي که در سلول‌ها تجمع يافته از سلول‌هاي کبدي خارج نمي‌شود و وقتي به تدريج چربي در سلول‌هاي کبدي جمع مي‌شود، اصطلاحاً مي‌گويند فرد دچار کبدچرب غيرالکلي شده است.
وي با بيان اينکه کبد چرب به هپاتيت مي‌انجامد، گفت: با بروز استرس يا بيماري‌هاي جزئي که بر سيستم ايمني بدن تاثير مي‌گذارد، سلول‌هايي که دچار تجمع چربي شده‌اند، ملتهب مي‌شوند و فاز دوم بيماري به شکل هپاتيت چرب غيرالکلي بروز مي‌کند.
حکمت دوست افزود: تا اين مرحله کبدچرب قابل درمان است اما در صورتي که فرد متوجه نشود يا پيگير درمان نباشد، وارد مرحله «سيروز» و بدخيمي‌هاي کبدي مي‌شود که درمان ندارد زيرا سلول‌هاي کبدي تخريب شده و راهي جز پيوند کبد باقي نمي‌ماند.

کبد چرب نشانه‌اي ندارد
وي با تأکيد بر اين نکته که کبد چرب هيچ نشانه‌اي ندارد گفت: متأسفانه يکي از مشکلات کبدچرب اين است که نشانه خاصي ندارد و فقط با انجام آزمايش يا سونوگرافي و فايبرواسکن مي‌توان اين بيماري را تشخيص داد.
اين متخصص تغذيه يادآور شد: البته برخي علائم در بيماران مبتلا ممکن است وجود داشته باشد است که از جمله آن خستگي و درد در ناحيه بالا و سمت راست شکم است.

کبد چرب يک بيماري شايع
وي کبد چرب را يک بيماري شايع دانست و گفت: طبق آمار، مشخص شده مرحله اول اين بيماري در 30 درصد و مرحله دوم آن در حدود 10 درصد جمعيت ايران شيوع دارد.
حکمت دوست ادامه داد: متأسفانه کبدچرب مختص سن يا جنس خاصي نيست و حتي در کودکان، به خصوص آنهايي که مشکلات متابوليکي دارند، ديده مي‌شود.
وي تاکيد کرد: البته هرچه سن بالاتر رود، چون مشکلات متابوليک افزايش پيدا مي‌کند، احتمال بروز اين بيماري بيشتر مي‌شود.
اين متخصص تغذيه تاکيد کرد: 70 درصد افراد دچار کبدچرب به اضافه وزن و چاقي مبتلا هستند و سابقه قند و چربي خون بالا دارند. در واقع کساني که رژيم غذايي ناسالمي دارند (به خصوص مصرف بالاي چربي‌هاي اشباع و قندهاي ساده) و فعاليت بدني شان کم است، بيشتر به کبدچرب مبتلا مي‌شوند.

درمان کبد چرب چگونه است؟
وي در مورد نحوه درمان کبد چرب گفت: کبدچرب درمان دارويي قطعي ندارد. تغيير در شيوه زندگي، درمان اصلي و پيشگيرانه اين بيماري است.
حکمت دوست ادامه داد: فردي که به چاقي مبتلاست، با کمي کاهش وزن بهبود مي‌يابد. مطالعه‌هاي مختلف نشان داده‌اند اگر اين افراد 5 تا 10 درصد وزنشان را کاهش دهند، آنزيم‌هاي کبدي به حد طبيعي باز مي‌گردد.
وي با بيان اينکه لازم است فرد مبتلا به متخصص تغذيه مراجعه کند افزود: اين فرد بايد رژيم غذايي خاصي داشته باشد تا هرچه سريع تر بهبود يابد و بيماري‌اش وارد مرحله 2 و 3 نشود.

رژيم غذايي مناسب براي کبد چرب
اين متخصص تغذيه ادامه داد: ميزان کربوهيدرات (قند) و به خصوص کربوهيدرات‌هاي ساده و همين طور چربي، به خصوص چربي‌هاي اشباع، بايد در رژيم اين افراد کم شود.
وي افزود: مبتلايان به اين بيماري بهتر است براي پخت و پز از چربي‌هاي غيراشباع مانند روغن‌هاي مايع و گياهي مثل روغن کانولا و زيتون استفاده کنند؛ حتما چربي‌هاي قابل رويت گوشت را (چه قرمز چه سفيد) بگيرند و ترجيحا در هفته بيش از 2 بار گوشت قرمز نخورند و مصرف فيبر را افزايش دهند.
حکمت دوست توضيح داد: فيبر در انواع سبزي و سبوس غلات به وفور يافت مي‌شود. ميوه‌ها هم فيبر خوبي دارند اما چون حاوي قند فراواني هستند، بايد به ميزان متعادل (يعني حداکثر 3 واحد در روز و به دفعات) ميوه مصرف کنند يعني بيمار مبتلا به کبدچرب نمي‌تواند 3 ميوه را با هم بخورد اما مصرف سبزي‌ها برايش آزاد است. مصرف غلات سبوس دار يا سبوس به صورت جدا در سوپ، کوکو، کتلت و... نيز براي اين بيماران مفيد است.
وي يادآور شد: موادغذايي با خواص ضدالتهابي مثل روغن ماهي نيز بهتر است در برنامه غذايي اين افراد گنجانده شود. ورزش و تحرک بدني براي مبتلايان به کبدچرب ضروري است و حتماً بايد 30 دقيقه تا يک ساعت ورزش کنند. با اين سبک زندگي چربي کمتري در سلول‌هاي کبد ذخيره مي‌شود و به مرور بهبود مي‌يابند.

حذف وعده شام ممنوع
اين متخصص تغذيه با تأکيد بر اين نکته که نبايد وعده شام يا هر وعده غذايي را از برنامه تغذيه حذف کرد گفت: تعداد وعده‌هاي غذايي بايد زياد و حجمشان کم باشد. اگر حجم بالايي از خوراکي را در يک وعده مصرف کنند، تمام مواد غذايي در کبد به تري گليسيريد تبديل مي‌شود.
وي افزود: کبد اين بيماران در آزاد کردن تري گليسيريد از بافت کبدي و انتقال آن به ساير بافت‌ها مشکل دارد بنابراين با اين روش دچار مشکلات حادتري خواهند شد. مبتلايان به کبدچرب بايد 6 وعده غذايي داشته باشند و در هر وعده ميزان کالري دريافتي شان محدود باشد.

مواد غذايي ممنوعه
حکمت دوست در پاسخ به اين سوال که «موادغذايي خاصي وجود دارد که بايد از برنامه غذايي مبتلايان به کبد چرب حذف شود؟» گفت: ميزان کربوهيدرات‌هاي ساده و چربي اشباع بايد کاملا محدود شوند.
وي افزود: اين افراد بايد ميزان مصرف چربي اشباع را به کمتر از 10 درصد کل چربي‌هاي مصرفي برسانند. رعايت اين مساله يعني عدم دريافت چربي اشباع از لبنيات يا گوشت و به عبارتي جايي براي مصرف موادغذايي چرب مثل کره و خامه باقي نمي‌ماند.
اين متخصص تغذيه در مورد وعده صبحانه براي مبتلايان به کبد چرب گفت: اين بيماران به عنوان صبحانه مي‌توانند يک واحد نان سبوس دار با پنير کم چرب و سبزي بخورند.
وي ادامه داد: مصرف يک ليوان شير کم چرب يا چاي بدون قند يا هر نوع نوشيدني بدون قند ديگر هم در طول روز برايشان مجاز است. غذاهاي سرخ کرده براي اين افراد مناسب نيست و بهتر است مواد غذايي آب پز يا بخارپز بخورند.
حکمت دوست خاطرنشان کرد: هنوز دارويي براي درمان اين بيماري يافت نشده اما مبتلايان براي پايين آوردن چربي و قندخون بايد دارو مصرف کنند. مصرف مکمل‌هايي مثل روغن ماهي، پروبيوتيک‌ها، بزرک و... که خواص ضدالتهابي دارد نيز براي پيشگيري از پيشرفت بيماري کمک کننده است.
وي هشدار داد: تاخير در درمان بيماري کبد چرب، نخست سبب اختلال در عملکرد کبد و بالا رفتن آنزيم‌هاي کبدي شده، سپس رفته رفته سيروز و بدخيمي‌هاي کبدي را به همراه دارد و خطر بيماري‌هاي قلبي، عروقي از قبيل تصلب شرايين و نارسايي قلب و عروق را افزايش مي‌دهد.

نظرات بینندگان

ارسال نظر