صفحه نخست >> تغذیه / آشپزی تعداد نظرات: 0

بهترين زمان براي نوشيدن شير چه موقعي است؟

ازجمله پرسش‌هايي که پرسيده مي‌شود اين‌که بهترين و بدترين زمان مصرف شير چه زماني است و مقدار مصرف آن براي گروه‌هاي مختلف سني چه مقدار بايد باشد و هر ليوان شير چند کالري دارد؟

کد خبر: 5016

چاشنيک/ ازجمله پرسش‌هايي که پرسيده مي‌شود اين‌که بهترين و بدترين زمان مصرف شير چه زماني است و مقدار مصرف آن براي گروه‌هاي مختلف سني چه مقدار بايد باشد و هر ليوان شير چند کالري دارد؟
اگر با مصرف شير دچار نفخ و دل درد نمي شويد، بهترين زمان مصرف آن قبل از خواب است، زيرا در حين خواب، بدن اين فرصت را دارد که کلسيم و پروتئين خود را از اين ماده غذايي تامين کند. همچنين چون شير حاوي تريپتوفان است به برقراري خوابي آرام و راحت کمک مي کند.
البته مصرف يک واحد شير (يک ليوان) در وعده صبحانه نيز توصيه مي شود چون موجب رفع بي حالي، بي حوصلگي و عصبانيت مي شود و مغز را براي يادگيري بيشتر و يادآوري آسان تر آماده کرده و چون کلسيم شير از جذب آهن غذا جلوگيري مي کند و صبحانه کمترين ميزان آهن را دارد، مصرف شير در اين وعده مطلوب است، اما بدترين زمان مصرف شير در وعده ناهار است، چراکه جلوي اشتها بخصوص اشتهاي کودکان را مي گيرد و از جذب آهن و روي محصولات گوشتي مي کاهد.
در طب سنتي آمده است افراد سالمند مبتلا به پوکي استخوان و آرتروز، شير را با دارچين ميل کنند. دارچين سردي شير را مي گيرد و باعث افزايش جذب مواد مغذي شير مي شود. در ضمن ويتامين C موجود در ميوه ها به جذب بهتر آهن و کلسيم شير کمک مي کند، بنابراين مصرف شير همراه ميوه هاي تازه پيشنهاد مي شود.
هر ليوان شير چند کالري دارد؟
هر ليوان شير معادل 240 گرم است و يک ليوان شير بي چربي 90 کالري، يک ليوان شير کم چربي 120 کالري و يک ليوان شير پرچرب 150 کالري انرژي توليد مي کند.
شير به طور معمول هنگامي که از گاو، گوسفند، شتر و بز دوشيده مي شود، حاوي 3.5 درصد چربي است و شيرهايي با چربي بالاتر از 2.5 درصد پرچرب و پايين تر از آن کم چرب محسوب شده و به آن دسته از شيرهايي که بين 0.5 ـ 0.1 درصد چربي دارد، شير خامه گرفته مي گويند.
شيرهاي با 1.5 درصد چربي براي افرادي که تحرک کافي دارند، شيرهاي 2.5 درصد براي کودکان و ورزشکاران و شير خامه گرفته به دليل نداشتن کلسترول براي مصرف روزانه مناسب است.
چند ليوان شير بنوشيم؟
بهتر است در طول روز، کودکان زير هفت سال 1.5 تا دو ليوان، پسرها در سن بلوغ سه ليوان، دخترها در همين سن 2.5 ليوان، افراد بالغ و سالمند دو ليوان و خانم هاي شيرده و باردار 3.5 تا چهار ليوان شير در کنار مصرف ساير لبنيات بنوشند.
براي آن که کودک به نوشيدن شير ترغيب شود بهتر است دو ليوان شير را به چهار نصف ليوان تقسيم کرده و در فواصل معيني که بهتر است در ميان وعده ها باشد به او بخورانيد. شيري که به سوپ کودک افزوده مي شود جزو واحد شير محسوب مي شود به شرطي که زياد در غذا نجوشد و اواخر پخت به غذا افزوده شود. اگر طعم و بوي شير براي خانم هاي باردار آزاردهنده است مي توانند از شير خشک استفاده کنند.
هشدار:
مصرف شير و فرآورده هاى آن منجر به افزايش طول عمر, بازده جسمى و فکرى بيشتر, کاهش بيمارىهاى عفونى و استخوانى و رشد مطلوب کودکان و نوجوانان مى شود.مطالعات گسترده انجام شده توسط مراجع بين المللى و مراکز علمى دانشگاهى, نشان مى دهد, بين مصرف سرانه محصولات شيرى و طول عمر و کاهش سن از کار افتادگى, ارتباط مستقيم وجود دارد.

نظرات بینندگان

ارسال نظر