صفحه نخست >> تغذیه / آشپزی تعداد نظرات: 0

خواص خيار معجزه سبز طبيعت

/ خيار گياهي است علفي يک ساله, داراي ساقه خوابيده و برگ‌هاي بزرگ است. بوته خيار , پيچک دار, با گل‌هاي زرد و دو نوع نر و ماده, واقع روي يک پايه و ميوه سبز رنگ و داراي انواع متعددي است.

کد خبر: 4676

چاشنيک/ خيار گياهي است علفي يک ساله, داراي ساقه خوابيده و برگ‌هاي بزرگ است. بوته خيار , پيچک دار, با گل‌هاي زرد و دو نوع نر و ماده, واقع روي يک پايه و ميوه سبز رنگ و داراي انواع متعددي است.

ترکيبات شيميايي :
خيار داراي مواد ازته و هيدروکربنه و مواد گوگردي و کمي چربي , داراي املاحي از قبيل منگنز, کربنات کلسيم , سلولز است. در روغن دانه خيار که رنگ آن زرد روشن با طعمي شبيه به طعم روغن زيتون است , اسيدهاي چرب اشباع شده مانند اسيد استئاريک, اسيد پالميتيک و اسيدهاي اشباع نشده مانند اسيد اولئيک و اسيد لينولئيک وجود دارد.
خواص و اثرات دارويي : 
طبع خيار سرد و تر(مرطوب) است.
خيار داري خواص مدر ، نرم کننده و ملين ، مسهل ، دافع کرم کدو ، ضد تشويش و دلهره ، ضد بي خوابي ، ضد ناراحتي‌هاي عصبي ، مسکن حرارت و تشنگي است. تخم خيار خواب آور ، آرام بخش ، زرداب آور , مدر بول , ضد کرم ملايم , تصفيه کننده خون , حل کننده اورات‌ها و اسيد اوريک و جلا دهنده ‌است. خيار در موارد ناراحتي‌هاي جلدي ، دفع سموم و چربي‌هاي مضر، درمان دردهاي کليه، نقرس، باد مفاصل، رماتيسم، رفع چاقي و فشار خون، تب‌هاي عفوني و شديد ، التهاب‌هاي دروني ، سنگ‌هاي کليه و مثانه, تب‌هاي صفراوي, يرقان زرد , رفع التهاب جگر و معده به کار مي‌رود. خيار براي بيماران مبتلا به ديابت و يرقان خوب است و باعث تقويت کبد و رفع تشنگي مي‌نمايد و براي خرد کردن سنگ‌هاي کليه و مثانه مؤثر مي‌باشد .
خيار را مي‌توان در موارد سوزش ادرار به کار برد. خيار را بعنوان مدر و براي رفع تب‌هاي صفراوي و يرقان بکار مي‌برند مخصوصاً موقعي که خيار زرد شده و رسيده باشد در اين صورت مزه اش ترش مي‌باشد و خاصيت زرداب در آن بيشتر است. تخم خيار مدر است و براي اورام کبد خوب است .
آب خيار بطور ماليدني و براي رفع خارش بکار ميرود. مواد غذايي خيار خيلي کم است و سلولز زياد دارد. خيار را بطور سالاد قبل از غذا ميل مي‌نمايند. پوست خيار ويتامين C دارد خيارهاي تازه و لطيف را بدون اينکه پوست بکنيد به قطعاتي که براي ماشين آب ميوه گيري مناسب است درآوريد و با کمک رنده‌هاي معمولي آن را رنده کنيد آبش را بگيريد. آب خيار بي مزه‌است .
آب خيار را مي‌توانيد با آب سيب و هويج و کرفس بخوريد سال هاست آب خيار را در معالجهٔ کليه مصرف ميکنند زيرا کليه‌ها را شستشو مي‌دهد و نيز در رژيم لاغري و تخليه آن مصرف ميشود. خيار داراي ويتامين‌هايA و B و C و کلروفيل و ده نوع املاح معدني است. خياري که زياد آب داشته باشد چندان غذاييت ندارد ولي با داشتن سلولز زياد براي رفع يبوست مفيد است. آب خيار سبز را براي اکثر تب‌هاي عفوني و شديد و التهاب‌هاي دروني مصرف مي‌نمايند.
براي مبتلايان به يرقان جوشانده پوست خيار براي چند روز نافع مي‌باشد. خوردن ۱۰ گرم پوست خشک شده خيار سبز ، زايمان را آسان مي‌کند، ولي زنان حامله قبل از درد زايمان از مصرف آن بايد خودداري نمايند. ماليدن پوست خيار بر روي لکه‌هاي صورت مفيد است.
خيار سرشار از ويتامين C است خاصيت غذايي آن کم و خيلي خنک و شديدترين عطش‌ها را آناً فرو مي‌نشاند و خواب آور است . يک قاشق غذا خوري پودر تخم خيار را در يک استکان آب معمولي حل کرده به عنوان داروي خواب آور و آرام بخش هر شب قبل از خواب تناول نمايند. آب خيار داراي اثر حل کننده و دفع اسيد اوريک ، تصفيه کننده خون و ضد سم دارد. طعم ناپسند دارد. اثرات درماني بسيار خوبي در رفع ناراحتي‌هاي جلدي و تأمين شادابيت پوست بدن در استعمال خارجي دارد. جهت رفع خارش پوست مقداري خيار را خوب شسته پوست آن را بگيرند و سپس باقيمانده آن را نرم کوبيده به صورت ضماد بر پوست قرار دهند و تا تسکين خارش روزي چند مرتبه ادامه دهند.
خواص پزشکي:
به عنوان آرام بخش ، ضد تشويش و دلهره ، ضد ناراحتي‌هاي عصبي و ضد بي خوابي تخم خيار را نرم کوبيده بالغان هر وعده حداکثر ۵ گرم(يک قاشق غذا خوري) تناول نمايند.
براي درمان بي خوابي فقط شب‌ها يک يا دو قاشق چاي خوري با کمي شکر تناول نمايند. مضررات : خوردن خيار با پوست , مخصوصاً اگر تر و تازه نباشد, دير هضم بوده و باد معده و قولنج ايجاد مي‌کند, براي معده‌هاي ضعيف و سوءهاضمه ضرر دارد و جهت دفع ضرر بايد با عسل يا مويز يارازيانه خورد. اگر خيار خيلي رسيده و زرد شده باشد خوردن آن توليد دل درد مي‌کند همچنين کساني که طبع صفراوي و دموي دارند اين خيار به آن‌ها نمي‌سازد و باعث تحريک دل درد مي‌شود .
حل کننده اورات و اسيد اوريک است، بنابراين بيماري نقرس را درمان مي کند.
ادرار آور است و براي رفع سوزش ادرار مفيد است.
خون را تصفيه مي کند.
خيار براي درمان مبتلايان به سوزش و بند آمدن ادرار مفيد است.
عصاره برگ هاي له شده خيار ايجاد تهوع مي کند، بنابراين در مسموميت ها و اختلالات دستگاه گوارش مصرف مي
شودخيار عطش را تسکين مي دهد.

نظرات بینندگان

ارسال نظر