صفحه نخست >> تغذیه / آشپزی تعداد نظرات: 0

همه عوارض مصرف بي‌رويه نمک

کد خبر: 4646

ايسنا/ عصمت عباسي اظهار کرد: اثرات نمک بر فشارخون به علت وجود عنصر سديم (ماده موثر بر نمک) در اين ترکيب است. در افرادي که سطح سديم خون بالا و سطح پتاسيم خون پايين است، خطر افزايش فشارخون که خود مسبب بيماري‌هاي قلبي و سکته است، افزايش مي يابد.
وي افزود: سديم به طور طبيعي در انواع غذاها يافت مي شود. به طور مثال در شير و خامه تقريبا معادل 50 ميلي‌گرم سديم در هر 100 گرم ماده و در تخم مرغ تقريبا معادل 80 ميلي‌گرم سديم در هر 100 گرم ماده وجود دارد. سديم در غذاهاي فرآوري شده به ميزان بيشتري وجود دارد در نان تقريبا معادل 250 ميلي‌گرم سديم در هر 100 گرم ماده، در گوشت هاي فرآوري شده مانند سوسيس و کالباس تقريبا معادل 1500 ميلي گرم سديم در هر 100 گرم ماده، در اسنک هايي مانند چيپس، فرآورده‌هاي غلات حجيم شده و ذرت بوداده تقريبا معادل 1500 ميلي گرم سديم در هر 100 گرم ماده و در چاشني ها و سس ها مانند سس سويا تقريبا معادل 7 ميلي‌گرم سديم در هر 100 گرم ماده است.
عباسي تصريح کرد: کاهش مصرف سديم نيز فشارخون را کاهش داده و از مرگ ناشي از بيماري هاي قلب و عروق جلوگيري مي کند. در حال حاضر در کشور ما نوعي از نمک هاي خوراکي توليد مي شود که از پتاسيم به جاي سديم در ترکيب آن استفاده شده است. اين نوع نمک (نمک پتاسيم) فقط در داروخانه هاي کشور جهت مصرف برخي گروه‌هاي خاص از جمله افراد مبتلا به فشارخون بالا قابل عرضه است. در واقع نمک پتاسيم براي درمان و جلوگيري از کاهش سطح پتاسيم در افرادي است که به سبب مصرف داروهاي مدرن يا برخي داروهاي ديگر يا بيماري هاي خاص ممکن است دچار افت پتاسيم خون شوند. اين نوع نمک با تجويز پزشک مورد استفاده قرار مي گيرد.

اين کارشناس مسوول يادآور شد: سازمان جهاني بهداشت اعلام کرده است که ميزان دريافت سديم در افراد بالغ بايد کمتر از 2300 ميلي گرم در روز (حدود 5 گرم نمک) باشد. در سنين پايين تر حداکثر ميزان توصيه شده براي مصرف نمک بايد کمتر از 3 گرم در روز باشد. فشارخون بالا، سکته قلبي، سکته مغزي، پوکي استخوان، سرطان معده، آسم، ادم يا ورم، همه از عوارض مصرف زياد نمک است. براي پيشگيري از افزايش فشارخون و بيماري هاي قلبي - عروقي بايد ميزان نمکي که هنگام پخت به غذا اضافه مي کنيد را کاهش دهيد و براي اجتناب از مصرف بي رويه نمک، بر سر سفره از نمکدان استفاده نکنيد.

نظرات بینندگان

ارسال نظر