صفحه نخست >> تغذیه / آشپزی تعداد نظرات: 0

مکمل غذايي که به طرز عجيبي اشتهاي تان را کاهش مي دهد

محققان دانشگاه لندن در آزمايش هايي با پروپيونات دريافتند که با تخمين شدن فيبر حاصل از رژيم غذايي در روده بزرگ، اسيد چرب با زنجيره کوتاه به وجود مي آيد.

کد خبر: 4560

ميگنا/ محققان دانشگاه لندن در آزمايش هايي با پروپيونات دريافتند که با تخمين شدن فيبر حاصل از رژيم غذايي در روده بزرگ، اسيد چرب با زنجيره کوتاه به وجود مي آيد.
مطالعات قبلي نشان مي دهد سطح پرپيونات در حيوانات با تغيير هورمون هاي آزاد بالا مي رود.
اما آزمايش به طور مشابه بر روي انسانها با مشکل روبرو مي باشد. در اين آزمايش لازم است يک فرد به ميزان 100 گرم فيبر رژيم غذايي مصرف کند تا به طور طبيعي ميزان پروپيونات لازم (مشابه در آزمايش حيوانات) حاصل شود، که اين اقدام ناراحتي هاي گوارشي جدي را براي فرد به وجود مي آورد.
در ثاني تهيه پروپيونات ظاهرا نامطبوع است. لذا پژوهشگران، با ترکيب پروپيونات و اينولين (يک الياف گياهي) مکمل غذايي مطبوعي را توليد کردند، سپس 60 فرد بزرگسال دچار اضافه وزن را در دو بخش مورد آزمايش قرار دادند. در بخش اول، نيمي از شرکت کنندگان روزانه 10گرم از اين مکمل غذايي را مصرف کردند.

نيمي ديگر نيز روزانه 10گرم از مکمل غذايي که فقط حاوي اينولين بود را مصرف کردند. بعد از طي 24هفته هيچ يک از مصرف کننده هاي پروپيونات کاهش وزن نداشتند(تعريف شده بر اساس حداقل 5% از وزن پايه) اما % 17 از شرکت کنندگان گروه دوم با پيروي از اين رژيم غذايي ساده نتايج خوبي را کسب کردند، به عبارت ديگر اي مکمل به نظر در کاهش وزن بي تاثير است و شير بدون لاکتوز يکي از موادي است که در رژيم آن ها گنجانده شده بود.
در بخش بعدي آزمايش، اثرات کوتاه مدت مصرف 10گرم از اين مکمل ها با دوز نسبي در پايان 8ماه مورد برسي قرار گرفت.

بعد از 5ساعت (مدت زمان رسيدن مکمل ها به روده بزرگ) افراد تا حد سير شدن کامل خوردند. اعضاي گروه مصرف کننده پروپيونات-اينولين حدود 14% کمتر از گروه ديگر کالري مصرف کردند.
نمونه هاي خون گرفته شده قبل از خوردن حاکي از آن است که مکمل هاي پروپيونات به طور قابل توجهي سطح هورمونهاي پيتيد YY و گلوکاگون (دو هورموني که پيام سير شدن را به مغز بازپخش مي کند) را در مقايسه با گروهي که فقط اينولين مصرف مي کردند افزايش داده است.
همچنين به طور شگفت انگيزي تست خون در طي آزمايش طولاني مدت، بالا رفتن ميزان اين دو هورمون را نمايش نداد.

نظرات بینندگان

ارسال نظر