صفحه نخست >> تغذیه / آشپزی تعداد نظرات: 1

"زيره" ادويه اي جادويي براي لاغري

کد خبر: 3977

باشگاه خبرنگاران/ پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکي شهيد صدوقي ايران، 88 زن مبتلا به چاقي را رندوم وار به دو گروه تقسيم کردند. طي 3ماه هر دو گروه مورد مشاوره تغذيه قرار گرفته و ورودي کالري روزانه آنها به 500 کاهش يافت اما يک گروه 3گرم در روز پودر زيره سبز مصرف ميکرد. و براي گروه کنترل شده ديگر تنها 5 واحد ماست، بدون زيره سبز تجويز گرديد.
بعد از 3 ماه آزمايش، اعضاي گروه مصرف کننده زيره سبز بيشتر از گروهي که از زيره مصرف نمي کرد، کاهش وزن داشتند . به طور مؤثر گروه مصرف کننده 14.46% کاهش چربي داشتند که اين مقدار تقريبا 3 برابر 4.91% (مقدار کاهش وزن ديگر گروه) است.
زيره سبز غني از فيتوسترول است و همچنين گياه شيميايي شناخته شده اي است که از جذب کلسترول در بدن جلوگيري مي کند.
از آنجا که اين اولين پژوهشي است که از خاصيت ادويه در کاهش وزن نشان داده شده است، ديگر نويسندگان بر اين باورند که زيره سبز مانند ديگر ادويه جات گرم موقتأ ميزان متابوليسم را افزايش مي دهد.
از آنجا که مخلوط زيره سبز و ماست زياد جالب نيست، به شما پيشنهاد نمي شود. در اينجا به برخي از دستورات استفاده از اين ادويه مي پردازيم:
ـ يک قاشق چاي خوري از زيره سبز آسياب شده را به خوراک سبزي اضافه کنيد(اين جفت خوبي است به همراه سيب زميني شيرين، کدو تنبل، هويج، کدو مسمايي و گل کلم)

ـ زيره سبز آسياب شده را با پودر فلفل، پودر سير، پودر پياز، گرد فلفل قرمز مخلوط کرده و به عنوان چاشني در ساندويچ DIY استفاده کنيد.

ـ يک مقدار کم سس مايونز افزوده و به همراه ساندويچ مصرف کنيد.

ـ گرد زيره سبز را به آجيل و نخود پاشيده و استفاده کنيد.

نظرات بینندگان

  • محمد

    | |

    عالیه ولی من هرکاری که میگن انجام میدم یکم لاغر میشم باز دوباره چاغ میشم نمیدونم چکار کنم

ارسال نظر