صفحه نخست >> تغذیه / آشپزی تعداد نظرات: 0

«رزماري» داروي جسم و روان

گياه رزماري علاوه بر داشتن کاربرد در آشپزي داراي خواص بي شماري براي سلامتي است که از آن جمله مي توان به موارد زير اشاره کرد:

کد خبر: 3970

آريا/ رزماري به طور طبيعي در مناطقي با آب و هواي گرم و آفتابي آسيا و مديترانه رشد مي کند. برگ هاي رزماري به طور معمول به عنوان ادويه و چاشني مواد خوراکي استفاده مي شوند چرا که طعم شيرين و معطر دارند.
 گياه رزماري علاوه بر داشتن کاربرد در آشپزي داراي خواص بي شماري براي سلامتي است که از آن جمله مي توان به موارد زير اشاره کرد:

رايحه درماني: گاهي اوقات افراد براي دور کردن استرس از خود نياز دارند بوي مطبوعي را استشمام کنند. روغن رزماري اغلب در رايحه درماني استفاده مي شود و در پاکسازي ذهن و آرام ساختن آن موثر است. بررسي انجام شده روي 20 فرد بزرگسال نشان داد استشمام بوي روغن رزماري مي تواند فعاليت هاي امواج مغز را افزايش دهد، احساس گيجي را کاهش داده و حتي حس و حال فرد را بهبود بخشد. نتيجه يک بررسي ديگر حاکي از آن است که عصاره برگ گياه رزماري در درمان و پيشگيري از زوال عقل و بهبود عملکرد شناختي مغز در ميان افراد بزرگسال موثر است.
خاصيت ضدسرطاني: علاوه بر تاثير رزماري بر وضعيت رواني، اين گياه مي تواند براي مقابله با بيماري جسمي نيز مورد استفاده قرار گيرد. طبق مطالعه انجام شده روي موش ها رزماري مي تواند با قابليت کاهش گسترش سلول هاي سرطاني براي درمان سرطان پوست استفاده شود. همچنين عصاره اين گياه در متوقف ساختن رشد سلول هاي سرطاني از قبيل تومور ريه کاربرد دارد.

تاثير ضدطاسي: اين بيماري موجب از دست رفتن موها مي شود که براي اکثر افراد قابل تحمل نيست. هر چند نتايج به دست آمده از يک بررسي نشان مي دهد رزماري مي تواند در درمان اين بيماري موثر باشد. در مطالعه انجام شده روي 43 فرد مبتلا به طاسي از آنان درخواست شد تا کف سر خود را با روغن رزماري، آويشن، اسطوخودوس و سدر براي مدت هفت ماه ماساژ دهند که در نيمي از آنان مشاهده شد موهايشان رشد کرده است.
استفاده دارويي از رزماري در اکثر نقاط جهان شناخته شده است. در آلمان استفاده از روغن اين گياه براي رفع مشکلات گردش خون و درد مفصل مورد تاييد قرار گرفته است. همچنين استفاده از برگ هاي آن براي درمان مشکلات گوارشي توصيه مي شود. در حالي که گياه رزماري براي سلامتي مفيد است نمي توان مصرف آن را براي همه افراد توصيه کرد. اين گياه بايد به ميزان پايين مصرف شود. مصرف اين گياه براي زنان باردار و افراد مبتلا به فشارخون توصيه نمي شود.

نظرات بینندگان

ارسال نظر