صفحه نخست >> تغذیه / آشپزی تعداد نظرات: 0

مایع ظرفشویی برای شستن سبزیجات کافی است؟

انگل‌زدایی یکی از مراحل چهارگانه سالم‌سازی سبزیجات است که معمولا یا مورد غفلت واقع می‌شود و یا اینکه لزوم انجام این مرحله مورد تردید قرار می گیرد.

کد خبر: 21990

طبنا نیوز/ انگل‌زدایی یکی از مراحل چهارگانه سالم‌سازی سبزیجات است که معمولا یا مورد غفلت واقع می‌شود و یا اینکه لزوم انجام این مرحله مورد تردید قرار می گیرد.

مخالفان استفاده از مایع ظرفشویی برای سالم‌سازی سبزیجات، در خصوص قابلیت انگل‌زدایی این ماده ابراز تردید می‌کنند و یا اینکه استفاده از آن را به دلیل ورود مواد شمیایی به درون بافت سبزیجات و آسیب به کیفیت، طعم و ظاهر این مواد، مضر می‌دانند و لذا بسیاری از افراد تصور می‌کنند که با قرار دادن سبزیجات در مواد ضدعفونی‌کننده، تخم انگل‌ها نیز از بین می‌روند، در حالی که پرکلرین و یا محلول‌های ضدعفونی‌کننده سبزیجات که در داروخانه‌ها به فروش می‌رسند، صرفا برای میکروب‌زدایی از سبزیجات است، اما قادر به خارج کردن تخم انگل‌ها از سبزیجات نمی‌باشند چرا که سطح بسیاری از سبزیجات صاف نیست و حاوی تعداد زیادی فرورفتگی می‌باشد که می‌تواند به عنوان محلی جهت اختفاء میکروارگانیسم‌ها (به خصوص تخم انگل‌ها) حتی پس از شستشو به حساب آید اما کاربرد مایع ظرفشویی طبق دستورالعمل موجب می‌شود سطح سبزیجات و تخم و کیست انگل‌های موجود روی آن لیز و لزج شده و به سطح آب بیاید. که در این مرحله با تخلیه آرام آب روی سبزی، انگل ها زدوده می شوند.

درخصوص نگرانی‌هایی نیز که درباره آسیب مایع ظرفشویی به بافت سبزیجات وجود دارد، متخصصان تغذیه معتقدند چنان چه حد لازم استفاده از این مواد (5-3 قطره به ازای هر لیتر آب) رعایت شود و پس از پایان شستشوی میوه و سبزی با مایع ظرفشویی، به خوبی آبکشی و بعد مصرف شوند، مشکلی به وجود نخواهد آمد.

یادآوری می‌شود که حتی در بهترین روش شستشو نیز در پایان مقداری از ماده پاک‌کننده روی میوه و سبزیجاتی که با مایع ظرفشویی شسته شده باقی می‌ماند. با این حال، مقدار ناچیز باقیمانده این مواد ضرری نداشته و نفع سالم‌سازی میوه و سبزی از ضرر اندک و احتمالی آن بسیار بیشتر است.

منبع:

مبانی ایمنی مواد غذایی جهت استفاده کارکنان بخش بهداشت، ترجمه نشریه سازمان بهداشت جهانی.

نظرات بینندگان

ارسال نظر