صفحه نخست >> بین الملل تعداد نظرات: 0

بشار اسد: بحران سوریه در مذاکرات هسته‌ای ایران جایی ندارد

ایران کشوری مهم در خاورمیانه است و پیش از ایجاد بحران در سوریه نیز جایگاه سیاسی و نفوذ زیادی در سوریه داشته است. او در این مصاحبه گفته که ایران با سوریه هماهنگی کامل دارد. در بخش دیگری از این گفت‌وگو، بشار اسد در مورد همکاری بیشتر با آمریکا گفته است که ما بیشتر از ٣٠سال پیش خواستار همکاری بین‌المللی برای مبارزه با تروریسم شده بودیم، اما این همکاری نیاز به اراده دارد.

کد خبر: 7183

گفت‌وگوی نشریه فارن‌افرز با بشار اسد:
بحران سوریه در مذاکرات هسته‌ای ایران جایی ندارد
 

رییس‌جمهور سوریه در گفت‌وگویی تفصیلی با مجله آمریکایی «فارین‌افرز» گفته است که ایران کشوری مهم در خاورمیانه است و پیش از ایجاد بحران در سوریه نیز جایگاه سیاسی و نفوذ زیادی در سوریه داشته است. او در این مصاحبه گفته که ایران با سوریه هماهنگی کامل دارد. در بخش دیگری از این گفت‌وگو، بشار اسد در مورد همکاری بیشتر با آمریکا گفته است که ما بیشتر از ٣٠سال پیش خواستار همکاری بین‌المللی برای مبارزه با تروریسم شده بودیم، اما این همکاری نیاز به اراده دارد. سوال این است که آیا آمریکا اراده مبارزه با تروریسم را واقعا دارد، با وجود حملات انجام‌شده بر ضد داعش در شمال سوریه تاکنون تاثیر ملموسی در این زمینه ندیده‌ایم. حملات هوایی نیز تنها عملیاتی صوری بود و واقعی نبود. با آغاز این حملات، داعش بر بخش‌های بیشتری از اراضی سوریه و عراق تسلط پیدا کرد. بخش‌هایی از این گفت‌وگو را با ترجمه سایت «کوهرنگ‌خبر» در ادامه می‌خوانید. 

  آیا شما نگران نفوذ ایران در کشورتان نیستید؟ 
 ایران کشوری مهم در منطقه است و قبل از بحران نیز نفوذ داشت و در نتیجه، نفوذ این کشور به بحران مربوط نیست بلکه به موضع و جایگاه سیاسی این کشور مربوط است. عوامل مختلفی یک کشور را بانفوذ می‌کند. در خاورمیانه و منطقه ما، همان ایدئولوژی و همان قبایل تردد‌کننده در مرزها و بسیاری چیزهای مشابه وجود دارد، در نتیجه، این عوامل همگی از مرزها عبور می‌کنند. اگر کشوری بر یکی از این عوامل نفوذ داشته باشد؛ در این صورت نفوذ این کشور از مرزها عبور خواهد کرد... البته وقتی درگیری وجود دارد و هرج‌ومرج حاکم می‌شود، کشور دیگری نفوذ بیشتری در کشور شما کسب خواهد کرد... و وقتی اراده‌ای برای محافظت از حاکمیت کشورها وجود دارد، این امر روی خواهد داد. در پاسخ به سوال شما باید بگویم که ایران هیچ‌گونه طمع و چشمداشتی به سوریه ندارد و ما اجازه نداده‌ایم که هیچ کشوری در سوریه نفوذ داشته باشد. ما اجازه همکاری می‌دهیم. اگر می‌خواستیم به کشور دیگری اجازه دهیم تا نفوذ خودش را در کشورمان اعمال کند، به آمریکا اجازه این‌کار را می‌دادیم. این همان مشکل آمریکا و غرب به‌طور کلی است. بنابراین ما آن را نمی‌پذیریم. ایرانی‌ها نیز از طرف خود تمایلی به آن ندارند. 
  یعنی همه آنچه ایران در سوریه انجام می‌دهد... 
با همکاری کامل با دولت سوریه است. همواره اینگونه بوده است. 
  اسراییلی‌ها هربار می‌گویند که برای جلوگیری از انتقال تسلیحات حزب‌الله از ایران از مسیر سوریه، به خاک سوریه حمله می‌کنند. 
آنها به مواضع ارتش سوریه حمله کردند، چه ارتباطی بین حزب‌الله و مواضع ارتش سوریه وجود دارد؟ هرگاه ما در منطقه‌ای پیشروی کردیم، اسراییلی‌ها برای تاثیرگذاری بر اقدامات ارتش سوریه، حمله‌ای را ترتیب دادند. این کاملا آشکار است. به همین علت برخی از مردم سوریه با تمسخر می‌گویند: چطور گفته می‌شود ‌القاعده نیروی هوایی ندارد، آنها درواقع نیروی هوایی دارند که همان نیروی هوایی اسراییل است. 
  در اثر کاهش قیمت نفت، جنگ سوریه را چطور ارزیابی می‌کنید، چرا که دونفر از مهم‌ترین هم‌پیمانان و حامیان شما یعنی ایران و روسیه به‌صورت گسترده بر قیمت نفت تکیه دارند. شما نگران قدرت آنها برای ادامه کمک به خودتان نیستید؟ 
نه. آنها به ما پول نمی‌دهند، بنابراین این روند هیچ تاثیری در سوریه ندارد، حتی اگر بخواهند به ما کمک کنند، ما از آنها قرض می‌گیریم، مثل هر کشور دیگری؛ البته اگر نتوانیم خودمان اوضاع را پیش ببریم. در برخی شرایط خودمان هزینه‌ها را پرداخت می‌کنیم و در برخی شرایط قرض می‌گیریم. 
  اما حمایت‌های نظامی‌ای که از شما می‌کنند، هزینه‌بردار است، اگر آنها پول کافی برای حمایت از ارتش خود نداشته باشند، آیا برای شما مشکل‌ساز خواهد بود؟ 
نه، وقتی برای هر اسلحه‌ای که می‌خرید یا هر کالایی که تهیه می‌کنید پول می‌پردازید مشکلی نخواهد بود، بنابراین آنها نیز مشکلی در موضوع نخواهند داشت. 
  بنابراین شما می‌گویید تمام چیزهایی که از ایرانی‌ها و روس‌ها دریافت می‌کنید همچنان ادامه دارد؟ 
تاکنون تغییری ندیده‌ایم، اما در مورد تاثیراتی که ممکن است این اتفاق در این کشورها داشته باشد من نمی‌توانم پاسخ دهم. 
در مورد حملات هوایی به کوبانی چه نظری دارید؟ آیا این حملات در توقف حمله داعش کارساز نبود؟ 
کوبانی یک شهر کوچک است که حدود ٥٠هزارنفر جمعیت دارد، آنها سه‌ماه یا بیشتر به این شهر حمله کردند، اما نتوانستند جنگ را به پایان ببرند، ولی در مناطق مشابه از نظر مساحت و تعداد ساکنان و از حیث وجود گروه‌های القاعده، ارتش سوریه در کمتر از سه‌هفته این مناطق را آزاد کرد. این نشان می‌دهد آنها در مبارزه با تروریسم جدی نیستند. 
  به اعتقاد شما آیا باید آمریکا بیشتر وارد مبارزه با داعش شود؟ 
موضوع ورود بیشتر از ناحیه نظامی مطرح نیست، چرا که مسایل تنها در این بعد خلاصه نمی‌شود، بلکه این ورود باید در ابعاد سیاسی باشد، این موضوع به میزان تمایل آمریکا برای تاثیرگذاری در ترکیه مرتبط است، چرا که وقتی داعش موفق شده در تمامی این مدت مقاومت کند به‌آن معناست که ترک‌ها کمک‌های مالی و تسلیحاتی خود را ادامه می‌دهند، آیا آمریکا هیچ فشاری بر ترکیه برای توقف حمایت از القاعده وارد کرده است؟ آنها این کار را نمی‌کنند. 
 منظور شما از افزایش فشار آمریکا بر ترکیه چیست؟ 
 باید بر ترکیه، عربستان و قطر فشار وارد کند تا حمایت از گروه‌های مسلح را متوقف کنند. موضوع دیگر همکاری حقوقی است. همکاری حقوقی با گرفتن اجازه از دولت ما برای این حملات آغاز می‌شود، اما آنها این کار را نکردند، بنابراین اقداماتی که انجام می‌دهند غیرقانونی است. 
  آیا شما آمادگی اتخاذ برخی اقدامات برای تسهیل همکاری با آمریکا را دارید؟ 
ما آمادگی همکاری با هر دولتی که برای مبارزه با تروریسم جدیت نشان دهد را داریم. 
 اقداماتی که شما می‌توانید انجام دهید تا به واشنگتن ثابت کنید که آمادگی همکاری را دارید، چیست؟ 
آنها باید ثابت کند که اراده مبارزه با تروریسم را دارند، ما به صورت عملی با تروریسم مبارزه می‌کنیم و نیازی به اثبات موضوع نداریم. 
  آمریکا درحال‌حاضر پنج‌هزار مبارز سوری را آموزش می‌دهد که مدعی است در ماه می‌ آینده آنها را وارد سوریه می‌کند، ژنرال جان آلن تاکید کرده که این نیروها بر ضد دولت سوریه عمل نخواهند کرد، بلکه در مبارزه با داعش تمرکز خواهند داشت، وقتی نیروها وارد کشور شدند شما چه کار خواهید کرد؟ آیا اجازه ورود به آنها می‌دهید یا به آنها حمله می‌کنید؟ 
هر نیرویی که با همکاری ارتش سوریه عمل نکند، غیرقانونی است و باید با آن مبارزه کرد. این کاملا مشخص است. 
 حتی اگر این موضوع منجر به درگیری با آمریکا شود؟ 
هرطور که باشد... . بدون همکاری با نیروهای سوریه این نیروها غیرقانونی خواهند بود، این نیروها عروسک دست کشورهای دیگر هستند، بنابراین با آنها مانند هر گروه شبه‌‌نظامی غیرقانونی دیگری که بر ضد ارتش سوریه مبارزه می‌کنند، مقابله خواهد شد. البته اوباما گفته که این یک توهم است، حال چگونه توهم می‌تواند به واقعیت تبدیل شود؟ 
  از آنجایی ‌که برنامه‌های آموزشی گروه‌ها وجود دارد. 
نمی‌توان افراط‌گرایی را به سمت اعتدال تغییر داد. 
  اثرات هم‌گرایی احتمالی و توافق بین ایران و آمریکا در مورد پرونده هسته‌ای بر سوریه چیست؟ 
 هیچ. چرا که بحران سوریه هرگز بخشی از مذاکرات نبوده است. ایران همواره قراردادن این بحران به‌عنوان بخشی از مذاکرات را رد کرده و طبعا در این رابطه حق دارد، چراکه ارتباطی بین دو موضوع وجود ندارد. 
  اما بسیاری در آمریکا پیش‌بینی می‌کنند اگر توافق بین ایران و آمریکا صورت گیرد، همکاری بین دو کشور ساده‌تر خواهد شد و به همین علت برخی در مورد کاهش حمایت‌های ایران از سوریه برای راضی‌کردن دولت آمریکا سخن می‌گویند. 
ما هیچ اطلاعات قاطعی در مورد مسایل شبیه این نداریم، بنابراین نمی‌توانم در مورد موضوعاتی که اطلاعی از آن ندارم سخن بگویم. 

نظرات بینندگان

ارسال نظر