صفحه نخست >> بین الملل تعداد نظرات: 0

«جعبه سياه ملک عبدالله» کیست؟

آيا خالد التويجري که همواره مورد توجه مقامات سعودي بود، اکنون که کنار گذاشته شده سرنوشتي شبيه به احمد شفيق مصري و محمد دحلان فلسطيني خواهد داشت و به امارات پناه خواهد برد؟!

کد خبر: 6725

تسنيم/ آيا خالد التويجري که همواره مورد توجه مقامات سعودي بود، اکنون که کنار گذاشته شده سرنوشتي شبيه به احمد شفيق مصري و محمد دحلان فلسطيني خواهد داشت و به امارات پناه خواهد برد؟!

به گزارش پايگاه خبري الوطن، از همان لحظات نخست سرنگوني خالد التويجري از دربار پادشاهي عربستان سعودي بعد از مرگ ملک عبدالله بن عبدالعزيز سرنوشت اين مرد در هاله اي از ابهام قرار گرفته است.

خالد التويجري که پيش از اين مرد شماره يک کشور پادشاهي عربستان سعودي در زمان ملک عبدالله بود و در دربار پادشاهي اين کشور حرف اول و آخر را مي زد، بعد از کودتاي نرمي که خاندان آل سعود ضد وي در اين کشور انجام دادند، سرنوشتي نامعلوم يافته است.

سعودي ها بامداد روز جمعه زماني از خواب برخاستند که با فرماني جديد روبه رو شدند که براساس آن فرمان پادشاه جديدشان ملک سلمان بن عبدالعزيز شده بود و خالد التويجري هم از رياست دربار پادشاهي برکنار و از اين کاخ اخراج شده بود و ديگر منشي ويژه پادشاه سابق هم به شمار نمي آمد.

جايگزين التويجري براساس اين فرمان جديد پادشاه جديد عربستان سعودي، شاهزاده محمد بن سلمان بن عبدالعزيز آل سعود شده بود و از آن پس وي را به عنوان رئيس دربار پادشاهي عربستان و مشاور ويژه پادشاه جديد با رتبه اي مشابه وزير با حفظ سمت هاي قبلي منصوب کرده بود.

به گفته ناظران سعودي که گفته هاي آنها در پايگاه " مسائل مربوط به کشورهاي عرب حوزه خليج فارس " درج شده است، هرگز کسي در عربستان سعودي انتظار برکناري التويجري از سمت هاي خود در کاخ پادشاهي عربستان سعودي را نداشت، چرا که اين اقدام هرگز به اين سادگي ها هم که قابل تصور باشد نبوده است.

التويجري همواره در عربستان سعودي به عنوان مرد بسيار نيرومند عربستان سعودي و بخصوص مرد شماره يک دربار پادشاهي عربستان سعودي شناخته شده بود، حتي در ده سال گذشته که ملک عبدالله بن عبدالعزيز پادشاهي عربستان سعودي را در دست داشت وي القاب بسياري در اين مدت داشت که مهم ترين و شناخته شده ترين آنها " مرد نيرومند " و " جعبه سياه پادشاه عربستان " و القابي از اين دست است.

آيا امارات متحده عربي مي تواند پناهگاه امني براي التويجري به شمار آيد؟
از همان لحظه نخست سرنگوني خالد التويجري در دربار پادشاهي عربستان سعودي او پايگاه نيرومندش را در داخل دربار سعودي که دربرگيرنده شخصيت هايي نظير شاهزاده متعب بن عبدالله بن عبدالعزيز رئيس گارد ملي و حمد بن عبدالعزيز السويلم معاون رئيس دربار وليعهد بود، از دست داد.

هم اکنون خبرها حکايت از خروج خالد التويجري از خاک عربستان سعودي دارد و گفته مي شود وي اين کشور را به مقصد امارات متحده عربي ترک کرده است ! چرا که مقامات اماراتي با خالد التويجري روابط بسيار قوي و مستحکمي داشته اند.

خالد التويجري در زمان زمامداري بر دربار سعودي به عنوان واسط بين عربستان سعودي و امارات در طول ده سال گذشته به شمار مي آمده است .

اين پايگاه عربي در ادامه اعلام مي دارد: احتمال پناهنده شدن وي به کشور امارات متحده عربي بسيار قوي است، چرا که در چند سال اخير امارات نقش بهشت تبعيدي‌ها و اخراجي هاي نظام هاي عربي را ايفا کرده است.

هم اکنون امارات پناهگاه احمد شفيق فراري مصري و محمد دحلان فراري فلسطيني و ديگر شخصيت هاي سياسي فراري از دست نظام ها و ملت هاي کشورهاي عربي به شمار مي آيد.

التويجري به عبارتي مرد توطئه هاي بين المللي هم معروف شده بود !
ديويدهرست نويسنده سرشناس و معروف انگليسي در اين باره چنين نوشته است: آن چه در ساعات آخر عمر ملک عبدالله پادشاه عربستان سعودي در داخل کاخ پادشاهي در رياض گذشت بيشتر به يک کودتاي کامل شبيه بوده است !

در اين کودتاي کامل که بعد از مرگ ملک عبدالله روي داد مرد توطئه هاي خارجي و بين المللي کاخ و دربار پادشاهي عربستان يعني خالد التويجري سرنگون شد!.

هرست در ادامه در اين خصوص مي افزايد: آن چه که در طول چند ساعت پاياني از عمر ملک عبدالله بن عبدالعزيز روي داد کودتا بود، در اين کودتا علاوه بر التويجري شاهزاده متعب بن عبدالله فرزند پادشاهي عربستان سعودي هم از تمام تلاش ها براي به دست گرفتن خلافت عبدالله ناکام ماند، به جاي او شاهزاده محمد بن نايف به عنوان معاون وليعهد استفاده شده است.

اين مسائل همه براساس توافق با سديري ها صورت گرفته است اين اصطلاحي است که براي نسل ملک عبدالعزيز که از بانفوذان هستند و از همسري که از خاندان سديري ها بوده شکل گرفته است.

وي همچنين مي افزايد: سديري ها عموما افرادي ثروتمند و نيرومند از نظر سياسي هستند که از سوي ملک عبدالله ضعيف نگاه داشته شده بودند، اکنون آنها بازگشته اند و با اين کودتايي که در کاخ و دربار انجام داده اند قدرت را به دست گرفتند.

اين نويسنده انگليسي همچنين مي افزايد: خالد التويجري يکي از بازيگران اصلي و بازيگردان اساسي توطئه هاي خارجي دربار عربستان سعودي به شمار مي آمد، او بود که انقلاب مصر را به تباهي کشاند و نيروهايي را براي سرکوب انتفاضه به بحرين ارسال کرد و همچنين او بود که از داعش در سوريه در مراحل نخست جنگ داخلي حمايت مالي به عمل آورد، و اين اقدامات را وي دوشا دوش شاهزاده بندر بن سلطان هم پيمان سابقش انجام مي داد.
 

نظرات بینندگان

ارسال نظر