صفحه نخست >> بین الملل تعداد نظرات: 0

وقتي ملک‌عبدالله هم اصلاح‌طلب مي‌شود

واکنش مقامات آمريکايي و صهيونيستي در قبال مرگ ديکتاتور جلاد عربستان جالب توجه است. منابع آمريکايي مي‌گويند ايالات متحده نگران گسترش نفوذ ايران به دنبال مرگ ملک‌عبدالله هستند.

کد خبر: 6611

کيهان/ واکنش مقامات آمريکايي و صهيونيستي در قبال مرگ ديکتاتور جلاد عربستان جالب توجه است. منابع آمريکايي مي‌گويند ايالات متحده نگران گسترش نفوذ ايران به دنبال مرگ ملک‌عبدالله هستند.

فاکس‌نيوز در تحليلي نوشت: حادثه مرگ شاه عربستان اين نگراني را در مقامات آمريکايي پديد آورده که واشنگتن بايد در کنار ديگر چالش‌هاي موجود، نگران توسعه نفوذ ايران در خاورميانه نيز باشد.
يک ديپلمات سابق آمريکايي که به خاندان آل سعود نزديک است گفت: درگذشت پادشاه سعودي و همچنين سقوط دولت مورد حمايت آمريکا در يمن، از ديد واشنگتن بدترين سناريو، بوده؛ زيرا مانع ديگري را از سر راه توسعه نفوذ منطقه‌اي ايران برداشته است. مي‌توان نفوذ ايران را آشکارا در چهار پايتخت عربي مشاهده کرد؛ صنعا، بغداد، دمشق و بيروت.
فاکس‌نيوز مي‌افزايد: پادشاه عربستان، يکي از مهمترين اولويت‌هاي خود را مقابله با نفوذ ايران در منطقه قرار داده بود و در همين زمينه، گروه‌هاي سني را در مقابل گروه‌هاي شيعه مورد حمايت ايران در کشورهاي مختلف تقويت مي‌کرد. البته اين سياست به عنوان مثال در لبنان نتوانسته بود موفق باشد و جلوي قدرت‌گيري حزب‌الله را بگيرد.
همچنين واشنگتن پست در گزارشي خاطرنشان کرد: با مرگ ملک عبدالله، عربستان به عنوان متحد اصلي آمريکا در خاورميانه با پيامدهاي سقوط قيمت نفت و گسترش خشونت‌طلبي نيروهاي اسلام خواه دست‌وپنجه نرم مي‌کند و روند انتقال قدرت را دشوار مي‌سازد. اکنون کنترل مهمترين متحد آمريکا در منطقه در دستان يک پادشاه هفتاد و نه ساله قرار مي‌گيرد که گفته مي‌شود علاوه بر مشکلات جسماني به زوال عقل و اختلال مشاعر مبتلاست.
سيمون هندرسون عضو مؤسسه سياست خاورميانه و کارشناس روند جانشيني در عربستان مي‌گويد: با وجود مباحثاتي که درباره انتقال آرام قدرت صورت مي‌گيرد، دلايل زيادي براي اين پيش‌بيني وجود دارد که عربستان سعودي دوران دشواري پيش‌رو دارد. وجود پادشاهي در مسند قدرت که به اختلال مشاعر دچار است، بدترين رويداد در اين برهه زماني دشوار است که يمن در حال فروپاشي است.
باراک اوباما در پيام تسليت خود خاطرنشان کرد: پادشاه عربستان دوستي امين و رهبري درستکار بود که تصميم‌هاي شجاعانه در روند صلح خاورميانه ]سازش با اسرائيل[ اتخاذ کرد. ما در کنار هم مبارزات زيادي را پشت سر گذاشتيم. من همواره براي او ارزش و احترام عميق قائل بوده‌ام.
آسوشيتدپرس، رويتر و شبکه دولتي بي‌بي‌سي انگليس در گزارش‌هاي خود ملک عبدالله را اصلاح‌طلب، اصلاح‌گرا و کسي که دنبال اجراي اصلاحات بود توصيف کردند! بي‌بي‌سي مي‌گويد او با انديشه‌اي سنتي اسلامي تربيت شده بود اما يک اصلاح‌طلب به شمار مي‌آمد! او يک پادشاه اصلاح‌گرا بود. اين تحليل‌ها در حالي است که ملک عبدالله يکي از متهمان اصلي جنايات خاورميانه و شريک خون ميليون‌ها انسان مظلومانه کشته شده در افغانستان و عراق و سوريه و لبنان و مصر و يمن و بحرين است و سنگ‌بناي تروريسم را در منطقه به عنوان خدمت بزرگ به آمريکا و اسرائيل گذاشت. به دليل همين خيانت‌هاست که شيمون پرز رئيس سابق رژيم صهيونيستي، از ملک عبدالله به عنوان پادشاه دانا ياد کرد و گفت: مرگ او يک ضايعه است. او خردمند بود و شجاعت درگير شدن در طرح صلح خاورميانه را داشت.
روون ريولين رئيس فعلي رژيم صهيونيستي با ابراز تأسف در مرگ ملک عبدالله گفت: سياست او در منطقه بسيار هوشمندانه بود و او نقش مهمي در ثبات منطقه داشت.
ملک‌عبدالله در سال 2008 از واشنگتن خواسته بود به ايران حمله کند چرا که سر مار در ايران است! با وجود همه اين خباثت‌ها که آخرين آن در توطئه کاهش قيمت نفت بروز پيدا کرد، هاشمي رفسنجاني ضمن ارسال نامه‌اي به ملک‌سلمان، درگذشت ملک‌عبدالله را تسليت گفت و نوشت: از خداوند متعال براي آن فقيد رحمت واسعه و براي خانواده و خاندان، صبر و اجر مسئلت مي‌کنم.
به گفته غلامعلي رجايي مشاور هاشمي، ملک عبدالله پيش از اين در نامه‌اي خطاب به هاشمي عنوان «اخوک عبدالله» را به کار برده بود.
گفتني است محمد خاتمي يک ماه پيش از انتخابات رياست جمهوري 88 سفري به عربستان داشت و با ملک عبدالله ملاقات کرد. مدتي بعد پاي مهاجراني وزير ارشاد دولت اصلاحات و معاون پارلماني دولت سازندگي به عربستان (بندر الجنادريه) باز شد. او از سوي رژيم سعودي به عنوان يکي از اعضاي مرکز گفت‌وگوي اديان (وابسته به آل سعود در وين) منصوب شد.
 

نظرات بینندگان

ارسال نظر