صفحه نخست >> بین الملل تعداد نظرات: 0

اوباما: لايحه تحريم ايران را وتو خواهم کرد

رييس جمهوري آمريکا روز جمعه بار ديگر تاکيد کرد در صورتي که لايحه اي در کنگره براي اعمال تحريم هاي بيشتر عليه ايران تصويب شود، آن را وتو خواهد کرد.

کد خبر: 5106

ايرنا/ رييس جمهوري آمريکا روز جمعه بار ديگر تاکيد کرد در صورتي که لايحه اي در کنگره براي اعمال تحريم هاي بيشتر عليه ايران تصويب شود، آن را وتو خواهد کرد.
به گزارش ايرنا، باراک اوباما رييس جمهوري آمريکا و ديويد کامرون نخست وزير انگليس امروز (جمعه) در يک نشست مطبوعاتي مشترک در کاخ سفيد تاکيد کردند که هر دو مخالف تشديد تحريم ها عليه ايران هستند.
به گزارش ايرنا از بي بي سي، رييس جمهوري آمريکا گفت: 'اکنون، ما روي ميز، يک رشته مذاکرات براي ماه هاي آينده داريم و (در چارچوب آنها) مشخص مي شود که آيا توافقي هسته اي با ايران حاصل مي شود يا نه.'
وي با اشاره به اقدام گروهي از نمايندگان کنگره آمريکا که در پي تصويب تحريم هايي شديدتر عليه ايران هستند، گفت: «هرگونه اقدامي در اين زمينه مي تواند باعث شکست مذاکرات شود و در نهايت، ايران با کنار کشيدن از گفت وگوهاي هسته اي، اين فرصت را پيدا مي کند که آمريکا را مسئول اين وضعيت معرفي کند با جلب همدردي ديگر کشورها، به 'اتحاد بين المللي' در اين زمينه ضربه بزند.»
رييس جمهوري آمريکا تصريح کرد: 'نبايد تحريم هاي تازه اي عليه ايران تصويب کنيم و اگر چنين اتفاقي بيفتد، احتمال شکست مذاکرات خيلي بالاست که در آن صورت، ديگر مانعي براي بازگشت ايران به مسير قبل وجود ندارد و آن کشور مي تواند فعاليت هايش را دوباره از سر بگيرد.'
او خطاب به نمايندگاني از کنگره که در پي تحريم بيشتر ايران هستند، گفت: 'چرا بايد اقدامي کنيم که توافقات خدشه دار شود؟'
باراک اوباما با وجود ابراز مخالفت شديد خود با اعمال تحريم هاي بيشتر عليه ايران در شرايط کنوني، تاکيد کرد: اگر ايران نتواند ما را مطمئن کند که در پي تسليحات هسته اي نيست، من نخستين کسي خواهم بود که به سراغ تحريم هاي بيشتر مي روم، اما اعمال اين تحريم ها نيز تنها راه حل نيست.'
وي خاطرنشان کرد: در شرايط کنوني، اين فرصت وجود دارد که موضوع فعاليت هاي هسته اي ايران به گونه اي صلح آميز حل وفصل شود، اما توافق احتمالي نيز به معناي آن نيست که 'روابطي فوق العاده' با ايران شکل خواهد گرفت.
صداي آمريکا نيز در اين رابطه نوشت: اوباما در اين نشست خبري تصريح کرد که 'اگر لايحه اي براي تحريم بيشتر ايران بيايد، من آن را وتو خواهم کرد'.
وي افزود: اگر کنگره ما را از مسير مذاکرات دور کند، مسووليتي است که کنگره بايد بپذيرد و به مردم آمريکا پاسخگو باشد.
اين پايگاه خبري افزود: رييس جمهوري آمريکا در عين حال اين پرسش را مطرح کرد که 'چرا ما بايد شانس دستيابي به توافق را در مدت 60 تا 90 روز با تصويب لايحه تحريمي جديد، به خطر بياندازيم'.
به گزارش ايرنا، ديويد کامرون نخست وزير انگليس نيز در اين نشست خبري، نسبت به اعمال تحريم هاي بيشتر عليه ايران در موضوع هسته اي هشدار داد و گفت: اين کار مي تواند 'غيرسازنده' باشد و تلاش هاي کنوني براي حل ديپلماتيک اين موضوع را تخريب کند.
وي افزود: انگليس و آمريکا همچنان خود را متعهد مي دانند که اطمينان حاصل کنند ايران نمي تواند سلاح هسته اي توليد کند.
جمهوري اسلامي ايران همواره ادعاهاي بي اساس مقامات و رسانه هاي غربي مبني بر تلاش براي توليد سلاح هاي هسته اي را قاطعانه تکذيب کرده است.
کامرون افزود: بهترين راه براي دست يافتن به اين هدف (ممانعت از دستيابي ايران به سلاح هاي هسته اي) در حال حاضر اين است که فضايي ايجاد شود که مذاکرات موفق باشد.
براساس گزارش بي بي سي، کامرون همچنين با بيان اينکه امروز (جمعه) با گروهي از سناتورهاي آمريکايي تماس گرفته است تا با آنها درباره تحريم هاي ايران مذاکره کند، تصريح کرد: 'نبايد تحريم هاي بيشتري عليه ايران تصويب شود.'
وي اضافه کرد: 'من نمي توانم به سناتورهاي آمريکايي بگويم چکار کنند، اما نظر ما اين است که در شرايط کنوني، تحريم هاي بيشتر کمکي نمي کند و بر اتحاد جهاني در اين زمينه ضربه مي زند.'
اين اظهارات اوباما و کامرون در حالي مطرح مي شود که هيات هاي مذاکره کننده آمريکا و ايران از روز چهارشنبه دور جديدي از گفت وگوهاي دوجانبه را شهر ژنو سوييس آغاز کرده اند.
از چهارشنبه تا امروز (جمعه) کري و ظريف به طور دوجانبه چهار دور در ژنو و پاريس براي سرعت بخشيدن به مذاکرات ايران و گروه 1+5 گفت و گو کردند.

نظرات بینندگان

ارسال نظر