صفحه نخست >> بین الملل تعداد نظرات: 0

موضع دولت آمريکا درباره انتخابات اسرائيل و دولت نتانیاهو چيست؟

کاخ سفيد معتقد است که نتانياهو فاقد انعطاف پذيري سياسي و اراده لازم براي صلح با فلسطيني ها است و بسياري از مشاورين ارشد رئيس جمهور باراک اوباما معتقدند که نتانياهو زماني که ميزبان ميت رامني و شلدن ادلسن، حامي مالي ارشد جمهوري خواهان در تابستان سال 2012 در بيت المقدس بوده است، در سياست ايالات متحده دخالت کرده است.

کد خبر: 4981


کاخ سفيد معتقد است که نتانياهو فاقد انعطاف پذيري سياسي و اراده لازم براي صلح با فلسطيني ها است و بسياري از مشاورين ارشد رئيس جمهور باراک اوباما معتقدند که نتانياهو زماني که ميزبان ميت رامني و شلدن ادلسن، حامي مالي ارشد جمهوري خواهان در تابستان سال 2012 در بيت المقدس بوده است، در سياست ايالات متحده دخالت کرده است.
وزارت خارجه ايالات متحده براي مردم اسرائيل که در حال آماده شدن براي انتخاب دولت جديد در 17 مارس هستند پيام داد و گفت ما در انتخابات شما دخالت نمي کنيم. به طور معمول دور ماندن يک کشور از سياست داخلي کشور ديگري خبر جديدي نيست. با اين حال با توجه به سابقه دخالت هاي ايالات متحده در اسرائيل و اختلافات کاخ سفيد با بنيامين نتانياهو، اتخاذ اين رويکرد يک تغيير واقعي محسوب مي شود.
تعهد دولت اوباما به بي طرفي در انتخابات اسرائيل در حالي است که نظرسنجي هاي اخير نشان مي دهند که ائتلاف نتانياهو مي تواند شکست بخورد. با وجود اين که کاخ سفيد معتقد است که نتانياهو فاقد انعطاف پذيري سياسي و اراده لازم براي صلح با فلسطيني ها است و بسياري از مشاورين ارشد رئيس جمهور باراک اوباما معتقدند که نتانياهو زماني که ميزبان ميت رامني و شلدن ادلسن، حامي مالي ارشد جمهوري خواهان در تابستان سال 2012 در بيت المقدس بوده است، در سياست ايالات متحده دخالت کرده است، اين رويکرد جالب توجه است.
در حال حاضر اوباما قصد ندارد اين معيار را تغيير دهد. همان گونه که جن ساکي، سخنگوي وزارت خارجه ايالات متحده هفته گذشته گفت: «ايالات متحده به هيچ وجه قصد ندارد تحت هر عنواني بر انتخابات اسرائيل تاثير بگذارد. اين پايان داستان است و مناظره اي در اين باره صورت نمي گيرد. اين يک بحث نيست. ما با رهبران منتخب مردم اسرائيل کار خواهيم کرد.»
البته در مقطع کنوني انتظار مي رود که کسي از وزارت خارجه در اين باره صحبتي کند. با تمام اين تفاسير سخنگوها هميشه تاکيد مي کردند که ايالات متحده منافعي در انتخابات عراق ندارد، اما شواهد چيز ديگري را نشان مي داد و انتخابات اسرائيل هم حساسيت ويژه اي دارد.
آرون ديويد ميلر، مشاور ارشد وزارت خارجه در زمينه فرآيند صلح اسرائيل-فلسطين ماه گذشته گفت ايالات متحده در گذشته سعي مي کرد که راي دهندگان اسرائيل را عليه حزب ليکود تحريک کند، ميلر مي گويد خودش به شخصه دو بار اين کار را انجام داده است. در سال 1991 در زمان دولت جورج اچ.دبليو.بوش که به اسحاق شامير درباره ساخت شهرک هاي تضمين مالي مي داد، اما سال بعد دولت ائتلافي وي رقابت را به اسحاق رابين واگذار کرد.
در سال 1996 ميلر عضو تيم صلحي بود که در آن سعي مي شد به شيمون پرز، وزير خارجه رابين کمک شود، اما پرز انتخابات را به نتانياهو واگذار کرد و در سال 1999، کارشناسان امور نظرسنجي که براي کمپين رياست جمهوري بيل کلينتون کار مي کردند به ايهود باراک، نخست وزير حزب کارگر که دولت اول نتانياهو را سرنگون کرد، مشاوره مي دادند.
جرالد اشتاينبرگ رئيس يک گروه اسرائيلي در اين رابطه مي گويد: «به خوبي به ياد داريم که مارتين اينديک، سفير اسبق ايالات متحده در اسرائيل در حمايت از شيمون پرز کمپين برگزار مي کرد. در مقطع فعلي سفارت ايالات متحده در تل آويو درباره مداخله در سياست داخلي اسرائيل بسيار محتاط است.» در مجموع اسرائيلي ها در مقطع زماني فعلي براساس رابطه ايالات متحده و اسرائيل راي نخواهند داد.
استفان ميلر، تحليلگر سياسي اسرائيلي-آمريکايي که کارشناس نظرسنجي در اسرائيل است مي گويد: «رابطه ايالات متحده و اسرائيل جزء اولويت هاي انتخابات امسال نيست. اين مسئله اي است که از ديد خبرنگاران خارجي مهم است. اما براي راي دهندگان اسرائيلي حوادث امنيتي تابستان و قيمت مسکن مهم است.»
در نهايت مسئله شخص اوباما است. وي در ميان اسرائيلي ها محبوبيتي ندارد و هر گونه حمله اي که عليه نتانياهو انجام دهد، نتيجه عکس خواهد داد. اطلاعات نظرسنجي هاي ميلر نشان مي دهد که محبوبيت اوباما در حدي نيست که بتواند بر ديدگاه هاي مثبت يا منفي راي دهدگان تاثير بگذارد. ميلر در اين رابطه معتقد است: «اگر محبوبيت روساي جمهور ايالات متحده در اسرائيل همانند بيل کلينتون باشد، آن وقت آنها مي توانند تاثير زيادي داشته باشند. اما وقتي شما با يک رئيس جمهور غير محبوب ايالات متحده در نزد اسرائيلي ها روبه رو هستيد، کار بسيار سختي است که وي بتواند باعث تاثير گذاري بر راي دهندگان شود.»

ديپلماسي ايراني

نظرات بینندگان

ارسال نظر