صفحه نخست >> بین الملل تعداد نظرات: 0

بررسي رفتار متفاوت اردوغان؛

«سيرك عثماني» يا نمايش قدرت؟

منابع رسمی در ترکیه گفته اند که این 16 سرباز نمادی از 16 حکومت مهم در تاریخ ترک تباران هستند .

کد خبر: 4758

يك سال مي‌شود كه اردوغان سمت نخست وزيري را پس از 12 سال حكومت به احمد داووداغلو واگذار كرد و به رياست‌جمهوري رسيد. او جاي عبدالله گل را گرفته بود. سياستمداري آرام كه پيش اردوغان نزديك به يك سال نخست‌وزير تركيه بود. در ساختار سياسي تركيه، رياست‌جمهوري  در امور اجرايي دخالت بسيار كمي دارد. با اين حال اردوغان همچنان قدرتش را به نمايش مي‌گذارد. او كه مدتي قبل به كاخ جديدش نقل مكان كرده است مراسم استقبالي را از محمود عباس برگزار كرد كه متفاوت بودنش آن را در معرض ديد قرار داد. بار ديگر اردوغان توانسته توجهات را به خود جلب كند. نه عبدالله گل و نه داووداغلو هنوز نتوانستند از زيربار سايه سنگين اقتدار اردوغان خارج شوند.


نخست‌وزيري او تازه آغاز شده بود كه زمزمه هاي بازسازي امپراتوري عثماني شنيده شد. حالا اردوغان در حالي از عباس استقبال مي‌كند كه به افتخار ورود او 21 گلوله توپ شليك شده و 16 سرباز به شكل سربازان دولت‌هاي قديم عثماني در مراسم استقبال حاضر مي شوند.
گارد استقبال لباس 16 دولت ترکیه در طول تاریخ را به تن کرده بود. برنامه‌اي كه در طول تاریخ جمهوری ترکیه بی سابقه بود.
اين مدل استقبال جديدي است كه اعمال شده است. شايد پيشينه آن را بتوان به نوعي ديگر در باستان‌گرايي محمدرضا پهلوي مشاهده كرد. جايي كه او جشن‌هاي دوهزاروپانصدساله را با شبيه سازي سربازان دوران‌هاي مختلف ايران باستان برگزار كرده بود.
منابع رسمی در ترکیه گفته اند که این 16 سرباز نمادی از 16 حکومت مهم در تاریخ ترک تباران هستند که از امپراتوری هون ها در سده دوم قبل از میلاد تا حکومت های سلجوقیان و گورکانیان و در نهایت امپراتوری عثمانی را شامل می شود.
 تصاوير مراسم كه پخش شد، با واكنش زيادي شبكه‌هاي اجتماعي و رسانه‌هاي خبري در تركيه و جهان روبه‌رو شد. بعضی از کاربران اردوغان را به تلاش برای زنده کردن خاطره شکوه و جلال دوران عثمانی متهم کردند.
 قدری گورسل، روزنامه نگار شناخته شده ترکیه ای در توییتر نوشت:‌ "سیرک عثمانی در کاخ."


گروهی دیگر دست به کار شدند و با دستکاری این تصویر با کمک نرم افزارهایی مانند فتوشاپ، عکس بعضی از شخصیت های تخیلی فیلم ها را به آن اضافه کردند.
در یکی از تصاویر دستکاری شده، قهرمانان جنگ ستارگان در کنار اردوغان و مهمانش دیده می شوند. در عکسی دیگر، اردوغان در میان شخصیت های مجموعه ارباب حلقه ها قرار گرفته است.
حواشی دیدار اردوغان با محمود عباس در کاخی رخ داد که افتتاحش در اکتبر گذشته با جنجال به همراه بود.
 حدود ۶۰۰ میلیون دلار برای ساخت این کاخ که ۱۱۵۰ اتاق دارد،‌ هزینه شده و اردوغان آن را نماد ترکیه جدیدی می داند که در حال بناست.  اما مخالفان آن را تصویر حکومتی می دانند که آن را به حرکت به سوی خودکامگی متهم می کنند.


آنها همچنین اردوغان را متهم می کنند که با بزرگ کردن جلوه های دوران عثمانی سعی در تضعیف دستاوردهای حکومت سکولار در ترکیه دارد.
اما اين تنها اقدام اردوغان براي بازگشت به گذشته نبود. او اخيرا دستور داد تا رسم الخط گذشته اين كشور كه شبيه حروف فارسي و عربي است و در دوران آتاتورك تغيير يافته بود، بار ديگر تدريسش در مدارس اجباري شود.
حركت‌هاي سياسي اردوغان در سالهاي اخير نيز پرده از تمايل وي به احياي دوران امپراتوري عثماني را به نمايش مي‌گذاشت. جايي كه او تلاش كرد بر موج انقلاب‌هاي عربي سوار شده و از مصر تا ليبي و سوريه تاثيرگذار بود. اما اين روند با سد بزرگي در سوريه روبه رو شد. اصرار اردوغان بر تغيير اسد در سوريه منجر به ظهور پديده داعش شد. گروه تروريستي كه با حمايت‌هاي لجستيكي و اطلاعاتي تركيه تلاش مي‌كرد حكومت اسد را سرنگون كند، حالا از كنترل دولت تركيه نيز خارج شده است. با اينحال عطش اردوغان براي تاثيرگذاري در منطقه و به‌ويژه كشورهايي كه روزگاري جزو ممالك دولت عثماني به حساب مي‌آمدند، سيري ناپذير است.
 

نظرات بینندگان

ارسال نظر