صفحه نخست >> بین الملل تعداد نظرات: 0

سرانجام دختران نيجريه اي ربوده شده توسط بوکوحرام چه شد؟

هم سنجي اقدام ‌هاي داعش در عراق و بوکوحرام در نيجريه آشکار مي‌کند شيوه ايجاد رعب و وحشت اين ۲ گروه شباهت ‌هاي بسياري به هم دارد. حتي هر ۲ گروه، وحشي گري‌هاي يکديگر را در ربايش و کشتن افراد تاييد مي‌کنند.

کد خبر: 4729

تسنيم/ هم سنجي اقدام ‌هاي داعش در عراق و بوکوحرام در نيجريه آشکار مي‌کند شيوه ايجاد رعب و وحشت اين ۲ گروه شباهت ‌هاي بسياري به هم دارد. حتي هر ۲ گروه، وحشي گري‌هاي يکديگر را در ربايش و کشتن افراد تاييد مي‌کنند.
در سال هاي اخير جنايات داعش، القاعده، طالبان و ... جنجال زيادي برپا کرد. در اين بين جنايت متفاوتي رخ داد؛ دختران نيجريه قرباني اعمال و خواسته هاي سلفي گروهايي به نام "بوکوحرام" شدند که قصد فروش اين دختران را داشتند. گروه بوکوحرام که در سال 2002 ميلادي توسط محمديوسف که سلفي بوده و حتي کروي بودن زمين را نيز زير سوال برده است، در نيجريه پايه گذاري شد و از سال 2009 تاکنون بيش از صدها هزار نفر را در حملات تروريستي کشته است. محمد يوسف به ‌شدت با دموکراسي، آموزش سکولار و دانش مخالف بود. با کشته شدن محمديوسف در سال 2009، ابوبکر شيکاو، رهبري اين گروه را به عهده گرفت. در پي هلاکت فرمانده بوکوحرام در سال 2009 اعمال خشونت آميز اين گروه تشديد شد، به طوري که به تمام مناطق نيجريه حمله کردند.

بوکوحرام يعني حرام بودن تحصيل غربي
در زبان هوسي، "بوکوحرام" به معني حرام بودن تحصيل غربي يا حرام بودن کتاب خواني است و همان طور که از اسم اين گروه مشخص است اعضايش با تحصيلات و درس خواندن مخالف است! اگر محصل زنان باشند که مسلما "حرام" بودن شدت مي گيرد.

هدف بوکوحرام چيست؟
براي بوکوحرام آدم ربايي تبديل به شغل شده است و آنها توريست ‎ها و کساني که براي شرکت‎هاي غربي کار مي‎کنند، را هدف قرار مي ‎دهند. در يکي از نمونه‎ها، گفته مي‎شود بوکوحرام براي آزادي يک زن و شوهر فرانسوي که در شمال کامرون ربوده شده بودند، 3 ميليون دلار دريافت کرده است. هر بار که نيروهاي نيجريه تلاش کردند عمليات نجات انجام دهند، منجر به کشته شدنِ گروگان‎ها شده است.
اين گروه هدف خود را پياده کردن به اصطلاح قوانين شريعت در پرجمعيت ‌ترين کشور آفريقايي مي‌داند؛ کشوري که ميان اکثريت مسلمان شمالي و جنوب عمدتا مسيحي تقسيم شده است. در سال ‌ها و ماه‌ هاي اخير حملات شان تشديد شده است. هدف اعلامي اين گروه تخريب، نابودي و از پا در آوردن دولت است.
گروه بوکوحرام مدعي "اسلام‏گرايي" است و با به راه انداختن موج جديدي از درگيري ‏ها در ترسيم چهره ‏اي خشن و غيرواقعي از اسلام، به رسانه‏هاي غربي و اسلام ستيز، کمک شاياني کرده است.

ربودن دختران دانش آموز نيجريه اي
فروردين ماه 1393 رسانه هاي نيجريه اي اخباري را مبني بر ربوده شدن حدود 200 دانش آموز در شهر شيبوک منتشر کردند. اما در ابتدا ربوده شدن 223 دختر دانش آموز در چهاردهم ماه آوريل در نيجريه توسط گروه تروريستي بوکوحرام مورد توجه رسانه ها قرار نگرفت؛ زيرا همه رسانه ها در آن زمان به غرق شدن کشتي در کره جنوبي و عمليات جستجوي پرواز مفقود شده MH 370 مالزي توجه داشتند.
اين گروه با ربودن دختران دانش آموز 16 تا 18 ساله از يک مدرسه شبانه روزي در شمال شرقي نيجريه، جناياتش رو بيش از پيش نمايان کرد. 11 تن از اين دختران که بين 12 تا 15 سال سن دارند، از مکان ديگري ربوده شده بودند.
گروه تروريستي اسلام‌گراي بوکوحرام در نيجريه ضمن پذيرفتن مسئوليت ربودن 276 دانش‌آموز دختر مسيحي، اعلام کرده بود که اين دختران را به عنوان برده معامله خواهد کرد و يا به زور به ازدواج مردان درخواهد آورد. وي همچنين گفته بود که خودش نيز با دو تن از اين دختران، يکي 9 ساله و ديگري 12 ساله ازدواج خواهد کرد! همچنين رويترز در اين باره گزارش داد که ابوبکر شيکاو، در يک پيام گفته است: «من دختران شما را ربودم و آن‌ها را در بازار مي‌فروشم، اين خواست خداوند است!» به گفته شيکاو اين دختران به جاي مدرسه رفتن بايد ازدواج مي کردند!

شرط بوکوحرام براي آزادي دختران دانش آموز
پس از آن گروه بوکوحرام در نيجريه اعلام کرد که دختران دانش آموز ربوده شده را در مقابل آزادي تعدادي از اعضاي بازداشت شده‌اش آزاد خواهد کرد. رهبر بوکو حرام در يک نوار ويديويي با ادعاي نمايش دادن دختران ربوده شده گفت که اين دختران مسلمان شده‌اند و تا زماني که زندانيان اين گروه آزاد نشوند در اختيار بوکو حرام باقي خواهند ماند.
ابوبکر شيکاو، رهبر بوکو حرام در اين نوار ويدئويي 17 دقيقه‌اي قبل از فيلمي که ادعا شده تصويري از 130 دختر ربوده شده است صحبت کرد. در اين نوار دختران با حجاب کامل و در حال نماز در يک منطقه که محل آن مشخص نيست نمايش داده مي‌شوند.
25 مهر 1393، برابر با 17 اکتبر، ارتش نيجريه با اعلام حصول آتش بس با بوکوحرام، از آزادي قريب الوقوع دختران ربوده شده توسط اين گروه خبر داده بود اما بوکوحرام با تکذيب اين خبر گفت دختران ربوده شده آزاد نشده اند، چرا که همگي ازدواج کرده و رفته اند!
تاکنون دختران دانش آموز ربوده شده آزاد نشده اند.

بوکوحرام سرزميني به مساحت 20 هزار مايل شده است
روزنامه ديلي تلگراف نوشت: بوکو حرام به يک دولت کوچک تبديل شده که سرزمين هايي را تحت کنترل خود درآورده است.
اين روزنامه انگليسي در پايگاه اينترنتي خود و در گزارشي افزود: بوکو حرام کنترل سرزميني به مساحت 20 هزار مايل مربع يعني معادل مساحت بلژيک را در اختيار دارد و به سرعت در حال تبديل شدن به يک دولت تروريستي است که روستاها را تخريب مي کند و مردم بي گناه را به قتل مي رساند.
ارتش نيجريه نيز که فساد و بي کفايتي آن را فلج کرده، نشان داده است که توان مقاومت در برابر پيشروي اين تروريست ها را ندارد.
ابوبکر شيکاو سرکرده بوکوحرام سپتامبر گذشته به تبعيت از سرکرده داعش خود را خليفه خواند. ديپلمات ها بر اين باورند که اين اقدام در واقع به معني توسعه مبارزه بوکو حرام بود. اندرو پوکوک، سفير انگليس در نيجريه گفت: بوکو حرام از داعش تقليد مي کند و معتقد است اگر داعش مي تواند خلافت خود را اعلام کند چرا ما نتوانيم؟!
وي افزود: بوکو حرام مي خواهد نشان دهد که مي تواند يک سرزمين را تحت کنترل در آورد و يک حکومت خليفه گري را اداره کند.
اين روزنامه نوشت: بوکو حرام شاخه اي از القاعده است که علاوه بر تصرف برخي از شهرها به اجراي عمليات بمب گذاري در ديگر شهرهاي نيجريه از جمله ابوجا مي پردازد. عناصر اين گروه همانند نيروهاي طالبان در افغانستان و داعش در عراق در استفاده از وسائل انفجاري مهارت خاصي مهارت خاصي پيدا کرده اند. به عبارتي آنها فنون قديمي القاعده را آموخته اند. بوکو حرام نفربرهاي زرهي، سلاح هاي ضدهوايي و سامانه هاي پرتاب موشک و در کل سلاح هاي سنگين يک ارتش متعارف را در اختيار دارند.

دختران جوان؛ تاکتيک جديد بوکوحرام
شينهوا در گزارشي نوشت: بر اثر انفجار يک بمب در بازاري شلوغ در شهر مايدوگوري در شمال شرق نيجريه از سوي عامل انتحاري که دختري 10 ساله بود، بيش از 38 نفر کشته و زخمي شدند.
بر اين اساس بر اثر انفجار بمب در بازاري در شهر مايدوگوري واقع در شمال شرق نيجريه 20 نفر کشته و 18 فرد ديگر زخمي شدند.
رويترز نيز در اين رابطه مي نويسد انفجارهاي انتحاري از سوي دختران جوان تاکتيک جديد بوکوحرام براي انجام حملات تروريستي در نيجريه است که در بخش شمالي اين کشور تسلط داشته و باعث فرار ساکنان اين منطقه با استفاده از بمب‌ گذاري‌ ها و حملات انتحاري شده اند.

شباهت هاي داعش و بوکوحرام
هم سنجي اقدام ‌هاي داعش در عراق و بوکوحرام در نيجريه آشکار مي‌کند شيوه ايجاد رعب و وحشت اين 2 گروه شباهت ‌هاي بسياري به هم دارد. حتي هر 2 گروه، وحشي گري‌هاي يکديگر را در ربايش و کشتن افراد تاييد مي‌کنند. در زمينه اقدام ‌هاي وحشيانه و جنايت ‌هاي تندروانه نيز ميان اين 2 گروه شباهت‌ هايي وجود دارد.
در شرايطي که گروه بوکوحرام برخي از روستاهاي مسيحي نشين را در نيجريه آتش زد و با 200 دختر ربوده شده همانند بردگان رفتار کرد، داعش هم صدها تن از اقليت‌هاي ايزدي و مسيحي شهر «موصل» در عراق را سر بريد و زنان و دختران را به بردگي گرفت. همچنين در شرايطي که عناصر گروه داعش ده‌ها نفر و از جمله «جيمز فولي» خبرنگار آمريکايي را سر بريدند عناصر مسلح گروه بوکوحرام نيز دستکم 200 نفر از ساکنان منطقه «غوزا» در ايالت بورنو در شمال شرق نيجريه را به طرز فجيعي به قتل رساندند. همچنين بوکوحرام با الگوبرداري از اقدام داعش در سرزمين عراق و شام، دوم شهريور در نيجريه اعلام خلافت اسلامي کرد. از اين رو به نظر مي‌رسد از نظر پايه‌هاي فکري، گرايش‌هاي اعتقادي، اهداف، راهبردها و شيوه‌هاي اجرايي ميان داعش و بوکوحرام شباهت‌هاي بسياري وجود دارد.

جنايت اخير بوکوحرام؛ زنده سوزاندن 2000 نفر
شبه ‌نظاميان بوکوحرام روستاهايي در شمال نيجريه را به آتش کشيده و نزديک به 2 هزار نفر را کشتند.
مقام‌هاي محلي روز جمعه گفتند که اين شبه‌نظاميان با کاميون‌هايي که همراه داشتند نه تنها نيروهاي خود را پياده کردند، بلکه موتورسيکلت‌هايي را هم پياده کرده و سوار بر اين موتورها هر که را مي‌يافتند، مي‌کشتند. «بابا ابا حسن»، يکي از ساکنان محلي هم ضمن تاييد همين خبر مي‌گويد: «اجساد همه جا پخش هستند و فضا آنقدر امن نيست که بتوانيم بيرون برويم و جسدها را دفن کنيم.» او مي‌افزايد: «کساني هم که در خانه‌هايشان پنهان شده بودند زنده زنده در آتش سوختند.«
به گزارش سي‌ان‌ان، در طي حملات بوکوحرام که از 3 ژانويه شروع شد صدها مرد مسلح شهر بقا و روستاهاي پيرامون و يک پايگاه نظامي چندمليتي را محاصره و تسخير کردند. ساکنان محلي مي‌گويند حملات بوکوحرام عمدتا در اوايل سپيده دم شروع مي‌شود که مردم در خواب هستند. مقام‌هاي محلي مي‌گويند تاکنون حدود 30 هزار نفر آواره شده‌اند. حدود 20هزار آواره در اردوگاهي در شهر «مايدوگوري»- مرکز ايالت بورنو- استقرار يافته‌اند.
ترور سياستمداران و رهبران مذهبي هم يکي ديگر از اقدامات روزمره اين گروه است. حملات بوکوحرام فقط مختص نيجريه نيست. اين گروه به تازگي در پيامي رئيس‌جمهور کامرون را هم به انجام آنچه در نيجريه رخ داده تهديد کرده است. هفته ‌اي که گذشت شبه ‌نظاميان اين گروه 185 زن و کودک را ربود و 32 تن از آنان را در روستايي در شمال نيجريه کشت. به گزارش سي‌ان‌ان، اين گروه «دشمن خوني مردان» است و زنان و کودکان طعمه ‌هاي اين گروه هستند که همگي را سوار بر کاميون به نقاط نامعلوم مي‌برند.

نظرات بینندگان

ارسال نظر