صفحه نخست >> بین الملل تعداد نظرات: 0

بغداد، تهران و قاهره را بهم نزديک ميکند؟

حيدر العبادي، نخست وزير عراق در حالي به قاهره سفر کرده که دو کشور در مرحله حساسي به سر مي برند. اتفاقا همين حساسيت سبب شده است تا همکاري هاي دو طرف براي حل مشکلات منطقه و ايجاد پايگاهي مناسب براي همکاري هاي امنيتي و اقتصادي و براي مبارزه با تروريسم افزايش يابد.

کد خبر: 4577

حيدر العبادي، نخست وزير عراق در حالي به قاهره سفر کرده که دو کشور در مرحله حساسي به سر مي برند. اتفاقا همين حساسيت سبب شده است تا همکاري هاي دو طرف براي حل مشکلات منطقه و ايجاد پايگاهي مناسب براي همکاري هاي امنيتي و اقتصادي و براي مبارزه با تروريسم افزايش يابد.
يک ديپلمات آگاه مصري در اين باره به روزنامه العرب، چاپ لندن گفته است که مصر به زودي ميزبان هيئت نظامي عراق خواهد بود تا کار آموزش نيروهاي عراقي در قاهره و چگونگي استفاده از ادوات نظامي پيشرفته آغاز شود.
اين ديپلمات همچنين مي گويد که طرف مصري از طرف عراقي خواسته است تا براي حل مشکلات طايفه اي و بدبين هاي موجود در اين زمينه تلاش کند و رئيس الازهر نيز در ديدار خود با نخست وزير عراق از رهبران شيعي و سني عراق خواست تا گفت وگوهاي گسترده اي را آغاز کنند تا تلاش هاي تازه اي براي آرام کردن ابعاد طايفه اي در اين کشور آغاز شود.
حيدر العبادي، نخست وزير عراق روز شنبه در راس هيئتي بلندپايه به مصر سفر کرد و ضمن ديدار با ابراهيم محلب، همتاي مصري خود مذاکرات مفصلي را بر سر توسعه دو جانبه و چگونگي عبور از مرحله سخت کنوني منطقه انجام داد. تمرکز عمده گفت وگوها بر چگونگي مبارزه با تروريسم در منطقه و ايجاد زمينه هاي مناسب براي همکاري هاي امنيتي و اقتصادي ميان دو کشور بود.
محلب در کنفرانس خبري مشترک خود با العبادي گفت: «ما بر اهميت همکاري ها و هماهنگي هاي امنيتي و اطلاعاتي در مبارزه با تروريسم توافق کرديم.»
العبادي نيز گفت: «ما و مصر مصالح مشترکي در مبارزه با تروريسم در منطقه داريم و همکاري هاي ما فقط در بخش نظامي نخواهد بود بلکه همکاري هاي اقتصادي و اجتماعي ميان دو کشور و احترام متبادل و عدم دخالت در امور داخلي دو کشور را نيز شامل خواهد شد.»
نخست وزير عراق تاکيد کرد، تروريسم فقط شبکه داعش نيست، گروه هاي بسياري در حال حاضر وجود دارند که شايد با داعش متفاوت باشند اما سموم تروريسم را در خود دارند که بايد از بين بروند.
منابع سياسي آگاه به روزنامه العرب گفته اند که در ديدار ميان عبدالفتاح السيسي، رئيس جمهوري مصر با حيدر العبادي دو طرف درباره چگونگي مشارکت در بعضي از عمليات لجستيکي در پيمان بين المللي مبارزه با تروريسم و همچنين چگونگي همکاري دولت هاي دو کشور در اين زمينه با يکديگر گفت وگو کردند. دو طرف در اين گفت وگوها تاکيد کردند که نقش مصر در حال حاضر تنها محدود به تبادل اطلاعات و امنيت باشد چرا که براي دولت مصر دشوار است که بتواند خود را درگير عمليات نظامي ميداني کند.
هاني خلاف، نماينده سابق اتحاديه عرب در عراق در اين باره مي گويد: «سفر العبادي به مصر در اين برهه زمامي به خصوص اهميت بسياري دارد. اين ديدار مدت کوتاهي بعد از سفر رئيس جمهور السيسي به کويت انجام شد. اين ديدار مي تواند در مسائل به شرق دنياي عرب بسيار مهم باشد. بغداد در عين حال مي تواند نقشي مهم و ايجابي در فراهم کردن يک نظام لازم در روابط عربي – ايراني ايفا کند.»
وي در ادامه مي افزايد: «عراق مي تواند براي ايجاد زمينه لازم براي کاهش اختلافات ميان دو کشور و پيگيري اوضاع امنيتي و سياسي و همچنين ايجاد توازن در نقش ايران در منطقه و اداره گفت وگوهاي تهران – قاهره نقش آفريني کند.»
تحليلگران بر اين باورند در دوره هاي اخير مصر تلاش کرده است از تشديد تنش در روابطش با ايران خودداري کند و بر خلاف بسياري از کشورهاي عربي نسبت به حضور موثر ايران در جهان عرب نظير عراق، سوريه، لبنان، يمن و حتي فلسطين و ارتباطاتش با حماس هيچ موضعي نگرفته است. بلکه بر عکس گفته مي شود تلاش هايي براي کاهش تنش ميان پايتخت هاي عربي حوزه خليج فارس با تهران انجام داده است. به اعتقاد بسياري از ناظران اتخاذ چنين سياستي از سوي مصر نشان از تمايل اين کشور به حل بحران سوريه از راه هاي مسالمت آميز دارد. قاهره همچنين تمايل دارد در پرونده مبارزه با داعش فارغ از نگاه هاي طايفه اي به ايران نزديک شود و بر همين اساس دريچه هاي تازه اي را براي تعامل با بغداد گشوده است. در عين حال جايگاه اقتصادي و اجتماعي عراق نيز براي مصر مهم است. براي همين قاهره به فکر نزديکي به بغداد و به دنبال آن تهران است.
در همين رابطه عبدالرووف الريدي، سفير اسبق مصر در واشنگتن مي گويد: «سفر العبادي به مصر در وضعيت فعلي بسيار مهم است براي اين که عراق يکي از کشورهايي است که در آن تروريسم ريشه دوانده و به يکي از مناطق اصلي افراط گرايي در منطقه تبديل شده است. اين موضوع را در جنگ طايفه اي ميان سني و شيعي به روشني مي بينيم. علاوه بر آن عراق به دليل اهميت و جايگاه مهمش در منطقه مرکز بسياري از پرونده هاي مهم منطقه اي شده است.»
وي تاکيد مي کند، بغداد و ديگر شهرهاي عراق در طول جنگ امريکا عليه آن از سال 2003 تا کنون متحمل خسارت هاي سنگيني شده است که اين مساله جهان عرب را بر آن مي دارد که به دليل جايگاه ويژه آن براي بازسازي اش وارد عمل شود. جهان عرب وظيفه دارد عراق را در اين وضعيت رها نکند و بسيار مهم است که مصر به عراق کمک کند تا جايگاه حياتي خود را بازيابد و توانايي هايش احيا شوند.
وي درباره نزديکي ايران و مصر نيز مي گويد: «اين يکي از موضوعاتي است که در حال حاضر بر روي ميز گفت وگوها قرار دارد. اين مساله به هماهنگي هاي جامعه عربي از جمله کشورهاي عربي حوزه خليج فارس با مصر مرتبط است. شايد در مرحله بعد ما شاهد تحرک سياسي عربي در قبال ايران به رهبري مصر و با همکاري عراق باشيم.»

ديپلماسي ايراني/

نظرات بینندگان

ارسال نظر