صفحه نخست >> بین الملل تعداد نظرات: 0

با «تجهيزات نظامي» برتر روسيه آشنا شويد

روسيه با صرف هزينه ساليانه 70 ميليارد دلاري سومين بودجه دفاعي بزرگ دنيا را محسوب مي شود. ارتش اين کشور شامل 845 هزار نيروي انساني، 22550 تانک و 1399 هواپيمايي جنگنده است.

کد خبر: 4373

ديپلماسي ايراني/ مطلبي که مي خوانيد در ديپلماسي ايراني منتشر شده و انتشار آن الزاما به معني تاييد تمام يا بخشي از آن نيست.
روسيه با صرف هزينه ساليانه 70 ميليارد دلاري سومين بودجه دفاعي بزرگ دنيا را محسوب مي شود. ارتش اين کشور شامل 845 هزار نيروي انساني، 22550 تانک و 1399 هواپيمايي جنگنده است.
گرچه ممکن است که اين کشور مانند ابرقدرتي که در زمان شوروي بود در نظر گرفته شود اما نيروي نظامي روسيه از زمان انتخاب مجدد رئيس جمهور پوتين در سال 2012 تحولات مهمي را به خود ديده است. ارتش اين کشور به قسمت هاي کوچک تر و در عين حال چابک تر تقسيم شده است. در حال حاضر تمرکز ارتش روسيه بيشتر بر تکنولوژي هاي نوين به جاي نيروي انساني درنده خو است.
براي مثال سيستم ضد هوايي Pantsir-S1 در واقع يک تانک با ظرفيت تعداد توپ اضافي است که به آن اضافه شده است.
در ادامه نگاهي خواهيم داشت به خطرناک ترين ماشين هاي نظامي روسيه:

هاورکرفت کلاس بورا (Bora) به قابليت شليک موشک هاي هدايت شونده: اين ماشين در واقع يک کشتي با زرهي مشتمل از کوسني هوايي است که آن را تبديل به يک هواناو (هاورکرفت) مي کند. اين کشتي با 8 موشک Mosquito و 20 موشک ضد هوايي تجهيز شده است و قادر است که تا 68 نفر خدمه را با سرعت 100 کيلومتر بر ساعت جابجا کند.

پنتسير-اس 1 (Pantsir-S1): اين ماشين نظامي ترکيب يک سيستم موشکي ضد هوايي و همچنين سيستم موشکي زمين به هواي ميان برد است. اين سيستم 12 موشک هدايت شونده زمين به هوا و 2 توپ خودکار 30 ميليمتري ضد هواپيما، هليکوپتر، موشک هاي بالستيک و همچنين موشک هاي کروز را در خود دارد.

يک زير دريايي واقعا نامرئي: اولين زير دريايي ديزلي-الکتريکي نووروسيسک (Novorossiysk) سال گذشته از بندري در سنت پطرزبورگ به حرکت در آمد. طراحان اين زير دريايي معتقدند که تکنولوژي آن به نحوي است که زماني که زير سطح دريا حرکت مي کند براي رادارهاي قابل شناسايي نخواهد بود. روسيه 6 فروند از اين زير دريايي را در اختيار دارد.

جنگنده چند منظوره ميگ-35: اين جنگند هم در نبردهاي هوا به هوا و هم حملات دقيق زميني کاربرد موثري دارد. اين جنگنده علي رغم اينکه نسبت به نسل پيشين خود 30 درصد بزرگتر شده است اين توانايي را دارد که به سرعت 2400 کيلومتر بر ساعت دست پيدا کند. ميگ 35 توانايي تعقيب و گريز هوايي و همچنين نابودي اهداف دريايي و زميني از مسافت هاي طولاني را داراست و مي تواند در ماموريت هاي شناسايي مورد استفاده قرار بگيرد.

سامانه موشکي بوک 2 (BUK-2): گفته مي شود اين همان سامانه اي است که هواپيماي خطوط هوايي مالزي بر فراز اوکراين را مورد اصابت قرار داد. موشک هاي 9M317 اين سامانه مي تواند با حمل کلاهک هاي 154 پوندي در فاصله 14 کيلومتر به سرعت 3 ماخ برسد.

سامانه RS-24 Yars: اين سامانه موشکي بالستيک بين قاره اي مي تواند چندين کلاهک هسته اي را براي هدف قرار دادن هدف هاي متفاوت در محدوده 10 هزار مايلي حمل کند. اين سامانه از سال 2010 براي جايگزيني سامانه موشکي بالستيک Toplo-M طراحي و مورد استفاده قرار گرفت. هر کدام از موشک هاي اين سيستم قدرتي برابر 100 موشک "Little Boys" دارد. Little Boys همان بمب اتمي است که امريکا در آگوست 1945 هيروشما را با آن مورد اصابت قرار داد.

کنکورد روسي: توپولوف Tu-160 بزرگترين هواپيماي جنگي فراصوت (Supersonic) دنيا است. اين جنگنده قوي ترين پيشرانه مورد استفاده در هواپيماهاي جنگي تاريخ را داراست که مي تواند تا 40 هزار کيلوگرم تجهيزات نظامي را حمل کند. روسيه 16 فروند از اين جنگنده را در اختيار دارد.

تانک T-90: اين تانک پيشرفته ترين تانک جنگي است که توسط نيروهاي نظامي روسيه مورد استفاده قرار مي گيرد. سلاح اصلي اين تانک توپ 125 ميليمتري ضد تانک آن است با اين حال اين تانک مي تواند آتشبار سنگين ضد هوايي با قابليت کنترل از راه دور را حمل کند.

زيردريايي اتمي: اين زيردريايي 14700 تني کلاس Borei با قابليت حمل موشک هاي بالستيک هسته اي کمي کوچکتر از زيردريايي کلاس Typhoon، نسل پيشين خود است. اين زيردريايي قادر است ۱۶ موشک بالستيکBulava را حمل کند که هر يک از اين موشک ها توانايي حمل ۶ تا ۱۰ کلاهک هسته اي را دارند. اين موشک بالستيک ۸٫۳۰۰ کيلومتر برد دارد.

هليکوپتر تهاجمي Mi-28 Havoc: اين هليکوپتر تهاجمي در نيروي هوايي و ارتش روسيه مورد استفاده قرار مي گيرد. جنگ افزار اصلي اين هليکوپتر توپ خودکار 30 ميليمتري شيپونوف (Shipunov) است. اين هليکوپتر مي تواند تا 4 موشک ضد تانک، راکت و اسلحه را با خود حمل کند.
منبع: بيزنس اينسايدر

نظرات بینندگان

ارسال نظر