صفحه نخست >> بین الملل تعداد نظرات: 0

مغز متفکر حمله به شارلي ابدو کيست؟

ما نمي دانيم چه کسي اين عمليات حرفه اي را عليه شارلي ابدو طراحي کرده است اما ما نبايد عصباني شويم . ما بايد همه فرضيه ها را مد نظر قراردهيم و بپذيريم که تاکنون ، محتمل ترين هدف آن ايجاد اختلاف در درون ما است و طراحان احتمالي اين حمله در واشنگتن هستند.

کد خبر: 4368

درحالي که شمار زيادي از فرانسوي ها به حمله اي که عليه شارلي ابدو انجام شد با محکوم کردن اسلامگرايي و برپايي تظاهرات در خيابان ها واکنش نشان مي دهند ، تي‌يري ميسان در مقاله اي در پايگاه اينترنتي ولتر با عنوان« چه کسي مغز متفکر حمله به شارلي ابدو بوده است »تاکيد مي کند هماهنگي بين عوامل جهادي براي تدارک حملات غير ممکن است .

درحالي که ميسان نيز علاقه دارد اين عمليات را عمليات القاعده يا داعش بداند ، فرضيه ديگري را نيز پيش بيني مي کند که فرضيه خطرناک تري است.
ميسان مي نويسد هفتم ژانويه 2015 ، يک گروه کماندويي در پاريس به ساختمان هاي شارلي ابدو يورش بردند و 12 تن را کشتند . چهار تن از زخمي ها در وضع وخيمي قرار دارند.
در ويدئوهايي که درباره اين حادثه وجود دارد ، صداي مهاجمان شنيده مي شود که فرياد « الله اکبر» و سپس فرياد « ما انتقام محمد را گرفتيم» به گوش مي رسد.
يک شاهد ( کاريکاتوريستي با نام مستعار کوکو از طراحان شارلي ابدو ) گفته است آنها خود را وابسته به القاعده خوانده اند . حتي همين يک جمله کافي بود که شمار زيادي از فرانسوي ها اين حمله را به اسلامگرايان نسبت دهند.
اما اين فرضيه غير منطقي است . ماموريت اين گروه کماندويي هيچ ارتباطي با ايدئولوژي جهادي ها ندارد.
در واقع ،اعضا يا طرفداران اخوان المسلمين ، القاعده يا داعش فقط به کشتن شماري کاريکاتوريست کافر بسنده نمي کنند ،‌آنها احتمالا بايگاني اين نشريه را در زير نگاه هاي کارکنان شارلي ابدو، براساس الگوي آنچه در کل اقدامات خود در القاعده در مغرب و شرق انجام دادند ، نابود مي کنند. به عقيده جهادي ها ،مهم ترين وظيفه آنان نابود کردن اشيايي است که به عقيده آنان به خداوند توهين مي کند و سپس مجازات « دشمنان خدا » است .
به اين ترتيب ،‌آنان بلافاصله و بدون کامل کردن ماموريت خود عقب نشيني نمي کنند و از پليس نمي گريزند . برعکس آنان ماموريت خود را به پايان مي برند حتي اگر در محل کشته شوند.
علاوه بر اين ، ويدئوها و برخي از گفته هاي شاهدان نشان مي دهد که مهاجمان حرفه اي هستند . آنان در خصوص استفاده از سلاح هاي خود بسيار وارد بودند و فقط آگاهانه تيراندازي کردند. آنان به شکل جهادي ها لباس نپوشيده بودند بلکه لباسي شبيه به کماندوهاي نظامي داشتند.
روشي که آنان يکي از نيروهاي زخمي پليس را بر روي زمين اعدام کردند ، نيرويي که هيچ خطري براي آنان نداشت ، تاييد مي کند که ماموريت آنان انتقام از شارلي ابدو نبود.
ميسان هدف از اين عمليات را آغاز جنگ داخلي مي داند.
اينکه مهاجمان به زبان فرانسه تسلط داشته و احتمالا فرانسوي بوده اند به ما اين امکان را نمي دهد که نتيجه گيري کنيم اين حمله اقدام فرانسوي ها عليه فرانسوي ها بوده است . برعکس ،‌باتوجه به اينکه آنان حرفه اي بوده اند نمي توان آنها را طراح دانست و هيچ چيزي نيست که ثابت کند اين افراد فرانسوي باشند.
اين واکنشي عادي اما از نظر عقلي اشتباه است که فکر کنيم فرد مورد هجوم در هنگام حمله مهاجمان خود را مي شناسد. اين هنگامي منطقي است که موضوع جرم و جنايات عادي در ميان باشد اما هنگامي که پاي سياست بين المللي در ميان است ، درست از آب در نمي آيد.
طراحان اين حمله مي دانستند که اين حمله موجب شکاف بين فرانسوي هاي مسلمان و فرانسوي هاي غير مسلمان مي شود. شارلي ابدو متخصص اقدامات تحريک آميز ضد اسلامي بود و اغلب مسلمانان فرانسه مستقيم يا غير مستقيم قرباني اقدامات اين نشريه بوده اند.
در صورتي که مسلمانان فرانسه بي هيچ شک و ترديدي اين حمله را محکوم کنند براي آنان دشوار است که مانند خوانندگان اين نشريه فکاهي متاثر شوند . اين اوضاع را برخي همدستي مسلمانان با قاتلان تلقي مي کنند.
به اين سبب است که به جاي تلقي کردن اين حمله بسيار مرگبار به عنوان انتقامي اسلامگرايانه عليه نشريه اي که کاريکاتورهايي از ( حضرت)‌محمد ( ص) را منتشر کرده و صفحه هاي نخست خود را به ضديت با مسلمانان اختصاص داده است ،‌ديگر منطقي خواهد بود که تصور شود که اين نخستين دوره روندي با هدف ايجاد اوضاع جنگ داخلي است .
راهبرد « برخورد تمدن ها » در تل آويو و واشنگتن طراحي شده است .
ايدئولوژي و راهبرد اخوان المسلمين ، القاعده و داعش ايجاد جنگ داخلي را در غرب توصيه نمي کند بلکه برعکس ايجاد آن را در شرق و جدا کردن شديد دو جهان را توصيه مي کند.
هيچ وقت سيد قطب يا هيچ يک از جانشينان او خواستار ايجاد درگيري بين مسلمانان و غير مسلمانان در خاک غير مسلمانان نشده است .
برعکس ، راهبرد « برخورد تمدن ها » را برنارد لويس براي شوراي امنيت ملي آمريکا تدوين و سپس ساموئل هانتينگتون آن را نه به عنوان راهبرد تسخير بلکه به عنوان اوضاعي قابل پيش بيني ،‌گسترش داده است .
هدف از اين راهبرد متقاعد کردن ساکنان کشورهاي عض ناتو براي درگيري اجتناب ناپذيري است که به صورت محتاطانه اي شکل « جنگ با تروريسم » به خود مي گيرد.
نظريه برخورد تمدن ها در قاهره ، رياض و يا کابل توصيه نشده است بلکه اين کار در واشنگتن و تل آويو انجام شده است .
طراحان حمله به شارلي ابدو براي خرسند کردن جهادي ها يا طالبان تلاش نکردند بلکه قصد داشتند نو محافظه کاران و يا نوليبرال ها را خوشحال کنند.
ما نبايد سابقه هاي قبلي را فراموش کنيم -ما بايد به ياد بياوريم که در سال هاي اخير ،‌ شاهد بوده ايم دستگاه هاي اطلاعاتي آمريکا و يا ناتو در فرانسه تاثيرات مخرب برخي از مواد مخدر را بر مردم غير نظامي آزمايش کرده اند .
-بايد تلاش دستگاه هاي اطلاعاتي آمريکا را براي قتل شارل دوگل رئيس جمهوري وقت فرانسه به ياد آوريم .
-وقوع حملاتي با پرچم هاي دروغين عليه غير نظاميان در شمار زيادي از کشورهاي عضو ناتو وجود داشته است.
ما بايد به ياد داشته باشيم که از زمان فروپاشي يوگسلاوي ،‌سادت ارتش آمريکا در بسياري از کشورها راهبرد « جنگ سگ ها » را آزمايش کرده است .
جنگ سگ ها شامل کشتن اعضاي يک جامعه اکثريت و سپس اعضاي اقليت و انداختن مسئوليت آن بر دوش دو طرف تا زماني است که هرکس اعتقاد داشته باشد در خطر مرگ قرار دارد. به اين ترتيب بود که واشنگتن جنگ داخلي را هم در يوگسلاوي و هم اخيرا در اوکراين به راه انداخته است .
فرانسوي ها همچنين به خوبي متوجه مي شوند که آنان ابتکار مبارزه با جهادي هايي که از سوريه و عراق بازگشته اند ، به دست نگرفته اند. علاوه بر اين ،‌تاکنون هيچ يک از آنان کمترين حمله اي را در فرانسه انجام نداده اند ،‌مورد مهدي نموش را نمي توان مورد يک تروريست تک رو دانست بلکه يک مامور بود که در بروکسل دو تن از ماموران موساد را به قتل رساند. اين واشنگتن بود که ششم ژانويه 2014 وزيران کشور آلمان ،‌آمريکا ، فرانسه ( والس نماينده فرانسه بود) ،‌ايتاليا ، لهستان و انگليس را براي اعلام بازگشت جهادي هاي اروپايي فراخواند. پس از اين نشست بود که مطبوعات فرانسوي اين موضوع را مطرح کردند و پس از آن مقامات واکنش ها را شروع کردند.
جان کري براي نخستين بار به زبان فرانسوي سخن گفت تا به فرانسوي ها پيامي بدهد.
او حمله به آزادي بيان را محکوم کرد ( درحالي که کشورش از سال 1995 همواره ايستگاه هاي راديويي و تلويزيوني را در يوگسلاوي ، افغانستان ، عراق و ليبي بمباران و نابود کرده است ) و از مبارزه با تاريک انديشي سخن گفت.
ما نمي دانيم چه کسي اين عمليات حرفه اي را عليه شارلي ابدو طراحي کرده است اما ما نبايد عصباني شويم . ما بايد همه فرضيه ها را مد نظر قراردهيم و بپذيريم که تاکنون ، محتمل ترين هدف آن ايجاد اختلاف در درون ما است و طراحان احتمالي اين حمله در واشنگتن هستند.

واحدمرکزي خبر

نظرات بینندگان

ارسال نظر