صفحه نخست >> بین الملل تعداد نظرات: 0

دلایل تعويق سفر «مشعل» به تهران ؟

حماس بر «ديدار باشکوه» براي رئيس دفتر خود از ايران اصرار دارد در حالي که تهران حاضر نيست چنين تضميني به رئيس دفتر سياسي حماس بدهد. در حالي که ايران دائما از طريق رسانه هاي خود و همچنين در طول جنگ حماس با اسرائيل در غزه همه گونه پيام حمايت آميز براي حماس فرستاد اما اين جنبش تا آخرين لحظه بر ايستادن و تمسک به قطر و ترکيه تاکيد داشته است. اگر چه گفته مي شود که در آخر حماس اعلام آمادگي کرده که به آغوش محور مقاومت باز گردد و در اين رابطه از ايران قدرداني نيز کرده است.

کد خبر: 4330

حرف هاي خالد مشعل که يک بار در گفت وگو با يکي از شبکه هاي کشورهاي عربي حوزه خليج فارس گفته بود که حمايت تهران از قضيه فلسطيني صرفا اهداف ايراني دارد و مي خواهد از غرب براي تحکم اراده خود بر منطقه از طريق حمايت از مقاومت امتياز بگيرد در حالي که هدف اصلي اش رسيدن به دستاوردهاي بزرگ در پرونده هسته اي است، هنوز از اذهان کارشناسان و تحليلگران پاک نشده است. اظهاراتي که در آن لحظه بيانگر خيالات مشعل بود و الآن برايش ثابت شده که بايد هزينه آن اظهارات را بپردازد.
به گزارش روزنامه الاخبار، چاپ بيروت، موعد ديدار رئيس دفتر سياسي حماس، خالد مشعل از تهران طولاني شده است. آخرين بار ماه گذشته ميلادي بود که شماري از رهبران حماس به تهران سفر کرده بودند و براي شکست يخ سردي روابط با مقام هاي ايراني ديدار کرده بودند، در آن موقع در خبرها آمد که مشعل به زودي به تهران مي رود. اما بعد از آن شايعاتي در خبرها پيچيد مبني بر اين که مشعل به زودي از قطر به ترکيه نقل مکان مي کند در حالي که صحبت از انتقال دفتر او به تهران نيز به ميان آمد. در عين حال گفته مي شود تلاش هاي بسياري از سوي جمال عيسي، يکي از اعضاي رياست دفتر سياسي به همراه علي برکه، نماينده اين جبنش در لبنان و خالد القدومي، نماينده حماس در تهران در جريان است تا سفر مشعل به تهران موفقيت آميز باشد.
تا کنون نتايج تلاش هاي آنها روشن نيست. در حالي که هفته گذشته، مرضيه افخم، سخنگوي وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران گفته بود که آمادگي هاي لازم براي سفر مشعل به تهران فراهم شده اما تا کنون سفر او به تهران به تاخير افتاده است. يک منبع آگاه مي گويد که به مشعل هيچ پاسخ ايجابي براي ديدار با آيت الله سيد علي خامنه اي، رهبر معظم انقلاب و حسن روحاني، رئيس جمهوري ايران داده نشده و در فهرستي که براي ديدارهاي او ارائه شده خبري از ديدار با رهبر انقلاب و رئيس جمهوري ايران نيست.
حماس بر «ديدار باشکوه» براي رئيس دفتر خود از ايران اصرار دارد در حالي که تهران حاضر نيست چنين تضميني به رئيس دفتر سياسي حماس بدهد. در حالي که ايران دائما از طريق رسانه هاي خود و همچنين در طول جنگ حماس با اسرائيل در غزه همه گونه پيام حمايت آميز براي حماس فرستاد اما اين جنبش تا آخرين لحظه بر ايستادن و تمسک به قطر و ترکيه تاکيد داشته است. اگر چه گفته مي شود که در آخر حماس اعلام آمادگي کرده که به آغوش محور مقاومت باز گردد و در اين رابطه از ايران قدرداني نيز کرده است.
گفته مي شود دلايل متعددي براي خودداري تهران در برآورده کردن خواسته هاي حماس وجود دارد از جمله اين که تهران نمي خواهد با جمع شدن مشعل با مقام هاي ارشد ايراني باعث ناراحتي سوري ها شود. از سوي ديگر اطلاعاتي به دست ايراني ها رسيده مبني بر اين که مشعل بعد از سفر به آنکارا قصد دارد مجددا به دوحه بازگردد که اين مساله را ايراني ها اين گونه برداشت کرده اند که وي همچنان در محور خصمانه با دمشق قرار دارد و هدفش از تغيير فضا با ايران بهره برداري هاي سياسي است. حتي گفته مي شود در سفر هيئت حماس به تهران که در چارچوب کنفرانس وحدت اسلامي انجام شده بود، به اين هيئت ابلاغ شده است که مشعل بايد جدول پيشنهاد شده به او براي سفر به تهران را بپذيرد.
يک منبع آگاه در حماس در اين باره مي گويد: «گزينه هاي محدودي در برابر حماس قرار دارد. رهبران حماس در حال حاضر تلاش دارند که دفتري براي خود در خارج تامين کنند. همچنين در حال بررسي جغرافياي سياسي و چارچوب هاي تصميم گيري براي خود هستند. به ويژه در غزه که رهبران حماس در آن جا مي خواهند هر چه سريع تر نتايج جنگ اخيرشان با اسرائيل نهايي شود.»
از سوي ديگر به رغم اين که در خبرها آمده بود که قطر از رئيس دفتر سياسي حماس خواسته است تا خاک قطر را ترک کند و به ترکيه برود، اعضاي حماس اين اخبار را رد مي کنند و اين خبرها را شايعاتي بيش نمي دانند. اسامه حمدان، يکي از مسئولان روابط خارجي حماس در اين باره به الاخبار مي گويد: «اين خبرها کذب و بي پايه است و به هيچ وجه مستحق پاسخ گويي نيست.» اين در حالي است که در داخل غزه بر سر حفظ رابطه با قطر اختلاف به وجود آمده به گونه اي که برخي از رهبران حماس در غزه مي گويند که قطر براي رسيدن به «يک معامله بزرگ تر ما را فروخته است.»
سامي ابوزهري، سخنگوي حماس در اين باره مي گويد: «شايعات مبني بر ترک دوحه توسط مشعل صحت ندارد.» وي از اظهار نظر بيشتر در اين زمينه خودداري مي کند.
اين در حالي است که يکي از اعضاي حماس که نخواست نامش فاش شود در گفت وگو با الاخبار از اين که رئيس دفتر اين جنبش به قطر نقل مکان کرده است، ابراز پشيماني مي کند و مي گويد که با وجود وعده هاي مالي بسياري که به حماس داده شده اين جنبش تا کنون به اندازه اين وعده ها استفاده مالي نکرده است. وي همچنين مي گويد: «دقيقا بر عکس ايراني ها که به ما آزادانه پول مي دادند و دست ما را در صرف اين پول ها باز مي گذاشتند.»
وي در پاسخ به اين سوال که آيا همچنان رهبران حماس بر امکان ماندن در دوحه حساب کرده اند و اين که چه وقت ممکن است آنها دوحه را ترک کنند، مي گويد: «حماس بر استفاده ايجابي از آشتي قطري – مصري حساب کرده است.»
حماس بر آشتي با مصر بسيار اصرار دارد در حالي که معاون مشعل، موسي ابو مرزوق که در غزه به سر مي برد، نسبت به اصرار به بازگشت روابط با مصر اعتراض دارد و مي گويد: «وقتي که مصر گذرگاه رفح را مي بندد ما ديگر نمي توانيم به فکر بازگشت به مصر باشيم. البته در طول هفته هاي اخير چند باري اين گذرگاه را باز کرده است، کما اين که دولت مصر دفتر ويژه اي براي خود در قاهره افتتاح کرده و اجازه داده خانواده هاي ما از قاهره نزد ما باز گردند.»
به هر حال حماس در انتقال دفتر خود به تهران و عادي کردن روابط با ايران همچنان ترديد دارد. بعد از آن که انتقال دفتر به قاهره، خارطوم، صنعا و تونس رد شد، تلاش هايي براي بازگرداندن دفتر حماس به امان آغاز شد که اين تلاش ها نيز تا کنون ناکام مانده است. در حالي که مواضع دمشق نيز تغيير نکرده است. گزينه ترکيه نيز به عنوان «گزينه اختياري» نامطلوب ديده مي شود، به ويژه که انتقال دفتر به آن جا مي تواند مخاطرات امنيتي در بر داشته باشد چرا که سازمان امنيت اسرائيل در آن جا فعاليت بسيار زيادي دارد و دستش در انجام عمليات ايذايي بسيار باز است. از سوي ديگر انتقال دفتر به تهران براي حماس اين بيم را به دنبال دارد که ممکن است همه روابط خود با جامعه عربي را از دست بدهد.
در همين رابطه يکي از منابع نزديک به دولت حماس در غزه به الاخبار گفته است که حمايت قطر از اين جبنش به شدت کاهش يافته است و آن طور که در کنفرانس قاهره نيز اعلام کرده، کمک هايش تنها از طريق حکومت خودگردان فلسطيني انجام مي شود. کما اين که تا کنون نيز حقوق کارمندان عادي و قسط اول کمک به بازسازي غزه را از طريق حکومت خودگردان پرداخت کرده است.
از سوي ديگر يک منبع نزديک به رام الله نيز گفت که عادي سازي روابط ميان حماس با ايران مي تواند بر آشتي ملي فلسطينيان تاثير بگذارد، به ويژه که محمود عباس از اظهارات تهران مبني بر لزوم مسلح ساختن کرانه باختري اشغالي بسيار عصباني است. به گفته اين منبع عباس در يکي از ديدارهاي مصورش به شدت به جمهوري اسلامي ايران به دليل بيان اظهاراتش در جنگ تاخته که بلافاصله نزديکانش در اين رابطه به او توصيه کرده اند که او نيز اين اظهارات خود را پس گرفته که به دنبال آن خودش از فيلم برداران خواسته است که اين بخش را از فيلم حذف کنند.

ديپلماسي ايراني

نظرات بینندگان

ارسال نظر