صفحه نخست >> بین الملل تعداد نظرات: 0

جعفر قنادباشی

چشم فرانسه به حضور در عراق و سوریه

احتمالا به این بهانه قصد دارند به همراهی آمریکایی‌ها در شمال سوریه و شمال عراق پایگاه نظامی ایجاد کنند. چراکه آمریکایی‌ها در ایجاد پایگاه نظامی در منطقه از فرانسوی‌ها سبقت گرفتند ازاین‌جهت که فرانسوی‌ها هم دوست دارند علاوه بر حضور هوایی در سوریه و عراق حضور زمینی داشته باشند.

کد خبر: 4188

اگر به عملکرد یک سال اخیر فرانسه نگاهی بیندازیم این نتیجه حاصل خواهد شد  که فرانسه از یک سال پیش تاکنون به دنبال سیطره خود درشمال آفریقاست و در این مسیر بسیار کوشیده است. در آفریقای مرکزی به‌دلیل اختلافات داخلی چندین هزار نفر انسان کشته شده‌اند و فرانسه در آن نقطه حضورداشته است و هیچ‌گونه دخالتی در این رابطه انجام نداده است. همچنین در مالی نیز در شرایطی که نیروهای فرانسوی در این کشور حضور دارند، تعداد بسیار زیادی از مردم کشور مالی به دلیل اختلافات داخلی کشته‌ شده‌اند ولی فرانسویان چندان دخالتی در این موضوع نکردند و بسیار عادی با چنین موضوعی رفتار کردند.
از سوی دیگر مردم فرانسه معترض هستند که چرا فرانسه با درآمدهای مالیاتی آنها به کشورهای دنیا لشکرکشی می‌کند و چرا باید مردم فرانسه هزینه‌ این لشکرکشی را بپردازند لذا دولتمردان فرانسه به‌دنبال این هستند که توجیهی برای هزینه‌کردن مالیات مردمشان به‌وجود بیاورند و احتمالاً فرانسوی‌ها برای اینکه بتوانند لشکرکشی‌های خود را توجیه کنند حادثه‌ اخیر در فرانسه را بیش‌ازحد معمول بزرگنمایی کردند تا بتوانند از آن استفاده‌های لازم را انجام دهند.
 
احتمالا به این بهانه قصد دارند به همراهی آمریکایی‌ها در شمال سوریه و شمال عراق پایگاه نظامی ایجاد کنند. چراکه آمریکایی‌ها در ایجاد پایگاه نظامی در منطقه از فرانسوی‌ها سبقت گرفتند ازاین‌جهت که فرانسوی‌ها هم دوست دارند علاوه بر حضور هوایی در سوریه و عراق حضور زمینی داشته باشند. لذا ممکن است این برجسته‌سازی درزمینه کشته‌شدن کاریکاتوریست‌ها، زمینه‌سازی برای توجیه افکار عمومی برای حضور زمینی در عراق و سوریه باشد. همچنین مدت‌هاست که فرانسوی‌ها اصرار دارند که در لیبی حضور نظامی به عمل‌آورند.
 
چند روز پیش نیز داعش در لیبی و درجهت مخالف فرانسه در آن‌سوی دریای مدیترانه اعلام حضور کرده است و این بهانه خوبی است تا افکار عمومی را آماده سازند تا بتوانند در لیبی نیز حضور به عمل‌آورده و پایگاه نظامی ایجاد کنند. چرا که برجسته‌سازی این موضوع خلاف اتحاد در جامعه‌ای است که مسیحیان و مسلمانان در کنار هم در آن زندگی می‌کنند.
 
این‌گونه برجسته‌سازی به‌طورقطع باعث برخورد میان مسلمانان و مسیحیان پاریس می‌شود. پس باید سود بیشتری برای فرانسه که همانا توجیه حضور نظامی فرانسه در سایر کشورهاست، داشته باشد. پس فرانسه با این برجسته‌سازی به دنبال رضایت افکار عمومی کشورش برای حضور در لیبی، عراق و سوریه است.
* کارشناس مسائل خاورمیانه

نظرات بینندگان

ارسال نظر