صفحه نخست >> بین الملل تعداد نظرات: 0

چرا سعودي‌ها به بغداد بازمي‌گردند؟

کد خبر: 4068

«چرا سعودي‌ها به بغداد بازمي‌گردند؟» عنوان يادداشت روز روزنامه قدس به قلم محمدحسين جعفريان است که مي‌توانيد آن را در ادامه بخوانيد:

رسانه‌ها خبر داده‌اند که «رياض» اعلام کرده است، پس از 25 سال، درصدد گشايش سفارت خود در «بغداد» است. سعودي‌ها در سال 1990 ميلادي و در پي حمله صدام به کويت، سفارت خود را در عراق تعطيل کردند.

آنها پس از سقوط صدام و در ادامه به قدرت رسيدن نوري‌مالکي، به دليل روابط نزديک عراقي‌ها با تهران، بارها اين کشور را متهم به اتحاد پنهان با ايران نموده وهمچنان از گشايش سفارتشان در آنجا خودداري کردند. در آن سو بغداد نيز پس از صدام، همواره عربستان را به دخالت در امور داخلي خود و کمک به تروريستها متهم کرده است. حالا رسانه‌هاي سعودي، اعلام کرده‌اند يک هيأت از رياض عازم بغداد مي‌شود تا زمينه بازگشايي سفارت را فراهم کند. سعودي‌ها از سالهاي دور سياست تضعيف عراق و ايجاد بي‌ثباتي در اين کشور، سرلوحه کارشان بوده و اين رفتار در سالهاي اخير کاملاً علني شده است.

آنها همواره درصدد نفوذ به طوايف و عشاير و ارتباط با سران آنها و بويژه عشاير نواحي مرزي و خاصه منطقه الانبار عراق بوده‌اند. بسياري، تحرکات اخير سران طوايف سني را در عراق، به سبب تحريک رياض دانسته و بر آن هستند که سعودي‌ها واسطه سفر اخير سران عشاير عراقي به آمريکا بوده‌اند.

اکنون بايد ديد که اصولاً انگيزه عربستان از اين اقدام، آن هم در اين برهه زماني خاص که ارتش و نيروهاي مردمي عراق پيروزي‌هاي قابل توجهي مقابل داعش کسب کرده‌اند، چيست؟ آيا اين اقدام منجر به تقويت داعش نخواهد شد؟ البته در سوي ديگر، «رياض» عضوي از ائتلاف بين‌المللي عليه داعش است. بر همين اساس، بسياري از کارشناسان مسايل منطقه معتقدند، سعودي‌ها درخصوص روابط با بغداد بويژه در سالهاي اخير دچار يک سردرگمي و آشفتگي آشکار شده‌اند. اين وضعيت با اتفاقهاي مهم سياسي اخير از جمله احتمال تغيير پادشاه عربستان و نيز حمله دوباره نيروهاي داعش به مرزهاي سعودي در منطقه «عرعر» دچار اختلال بيشتري شده است.

عده‌اي معتقدند، رياض اکنون و بويژه با حمله اخير داعش به عرعر، به اين نتيجه رسيده که بايد تلاش بيشتري براي کنترل داعش، اين فرزند ناخلف خويش، داشت. بنابراين بر آن است تا در عراق حضور جدي‌تري داشته باشد. اکنون بايد منتظر ماند و ديد که آيا اين سفارت داير خواهد شد و اگر شد، آيا به مرکزي براي دسيسه و تفرقه بدل مي‌شود يا عربستان از اتفاقهاي اخير درسهاي لازم را گرفته است؟

نظرات بینندگان

ارسال نظر